نائب رئیس جامعه جراحان ایران عنوان کرد

نقش جدی موتورسواران در تصادفات رانندگی/پیشنهاد عرضه رایگان کلاه ایمنی استاندارد توسط تولیدکنندگان موتورسیکلت

۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۱۹:۳۱ - کد خبر: 178354

سلامت نیوز:نائب رئیس جامعه جراحان ایران گفت: بررسی کارشناسان حاکی از آن است که موتورسیکلت سواران در بروز موارد قابل توجهی از تصادفات و سوانح رانندگی نقش بزرگی دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،کاظم عباسیون نایب رییس جامعه جراحان ایران با بیان اینکه موتورسیکلت سواران به خصوص در شهر تهران، حدود چهل درصد در بروز تصادفات و سوانح راننگی موثراند، گفت: ضربه به جمجمه و صدمات ناحیه سر و گردن، آسیب به ستون فقرات و نخاع مهمترین عوامل مرگ و میر راکبان موتورسیکلت در صدمات ناشی از حوادث رانندگی محسوب می شود.

وی افزود: اغلب این مصدومان دهه دوم تا چهارم زندگی خود هستند و متاسفانه به دلیل استفاده نکردن از کلاه ایمنی و یا استفاده از کلاه غیراستاندارد دچار آسیب یا حتی مرگ می شوند .
دبیر اجرایی چهلمین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران با اشاره به درمان‌های دشوار ، پرهزینه و یا بستری های طولانی مدت دربخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها همچنین افزایش ضریب اشغال تخت مراکز درمانی، گفت: هزینه های سربار تحمیل شده بر بدنه بهداشت و درمان کشور کمبود تخت مراقبت‌های ویژه، مهمترین پیامدهای متعاقب حوادث و سوانح رانندگی محسوب می شود.


وی افزود: اگر در جاده ها و خیابان ها، مسیر ویژه موتورسیکلت سواران ایجاد شود یا تولید کنندگان، وارد کنندگان و فروشندگان این وسیله نقلیه ملزم به عرضه رایگان کلاه ایمنی استاندارد شوند، بی شک از درصد آمار آسیب ها و تلفات کاسته خواهد شد.


استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر استفاده ترک نشین این وسیله نقلیه از کلاه ایمنی، گفت: برخی اوقات صدمات مربوط به استفاده نادرست از بند کلاه ایمنی است که گاهی به دلیل نادرست بستن و رها شدن کلاه در حین ضربه و پرتاب، متاسفانه در برخی موارد شاهد آسیب به ناحیه گلو و نای هستیم.


این جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات، افزود: آسیب به شبکه عصب بازویی یکی دیگر از مصدومیت های شایع و جبران ناپذیر موتور سیکلت سواران است که به دلیل کشیدگی عصب ناحیه بازو و دست بروز می کند؛این آسیب در موارد موتورسواری با یک دست یا تماس با تلفن همراه حین رانندگی رخ می‌دهد از این رو به ناحیه کتف که عملکرد همه جهت داشته و از حساسیت و کارایی بالابرخوردار است، آسیب می‌رسد.


وی در پایان بر رعایت اصول ایمنی و سرعت مطمئنه به عنوان یک فرهنگ‌ترافیکی تاکید کرد.
شایان ذکر است، چهلمین کنگره سالیانه جامعه جراحان ایران 20 تا 24 اردیبهشت 1395 در مرکز همایش‌های رازی برگزار خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.64005s, 20q