مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی:

مساحت دریاچه ارومیه در ۶ ماه ۴ برابر شد

۱۳۹۵/۰۱/۱۸ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 179331

سلامت نیوز:پرویز آراسته اعلام کرد: علیرغم کاهش ۹ درصدی در بارندگی سطح آب دریاچه نسبت به سال گذشته ۹ سانتیمتر افزایش داشته و مساحت دریاچه نسبت به شهریور ماه گذشته ۴ برابر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی در گزارشی از وضعیت دریاچه ارومیه گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۹ سانتیمتر افزایش داشته است.

پرویز آراسته در تشریح این خبر گفت: سطح تراز آب دراچه ارومیه اکنون ۱۲۷۰/۷۸ متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد قرار دارد که در مقایسه با روز مشابه در سال گذشته که این تراز ۱۲۷۰/۶۹ متر بود، ۹ سانتیمتر افزایش نشان می‌دهد.

همچنین به گفته وی این عدد در مقایسه با ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۳ که تراز آب ۱۲۷۰/۰۸ بوده است ۷۰ سانتیمتر افزایش ارتفاع آب را نشان می‌دهد.

آراسته افزود: به یاری بارندگی‌های بهاره، مساحت آب دریاچه ارومیه به ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع رسیده است که این میزان در شهریورماه گذشته ۵۳۰ کیلومتر مربع بود یعنی مساحت آب دریاچه نسبت به آن زمان به بیش از ۴ برابر رسیده است.

مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت: خوشبختانه رژیم بارش‌ها نیز از باران به برف بدل شده که احتمال می‌دهیم تا اردیبهشت ماه هم ورود آب به دریاچه را شاهد باشیم و فکر می‌کنم با ادامه روند آب شدن برف‌ها مساحت دریاچه به ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع هم برسد.

وی با بیان این که تراز آب امسال نسبت به ۱۰ سال و ۱۲ سال گذشته مثبت بوده است افزود: دریاچه اکنون به وضعیت تثبیت رسیده است که امیدواریم به زودی به روند احیا نیز بدل شود.

آراسته با تاکید بر این که بارندگی نسبت به سال گذشته ۹ درصد کاهش داشته است دلایل افزایش ارتفاع آب دریاچه را افزایش رطوبت خاک و لایروبی رودخانه‌های حوزه که به قسمت عمیق دریاچه می‌ریزند دانست.

وی با اعلام این که مجموعا حدود ۴۱ کیلومتر لایروبی رودخانه انجام شده است گفت: انتقال آب حوزه به حوزه از یکی از رودخانه‌های استان هم در حال انجام است که امیدوارم از حدود ۵ سال بعد بتوانیم از این طریق به میزان ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال آب به دریاچه ارومیه برسانیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.92328s, 19q