سازمان نظام پرستاری از هلال احمر شکایت می کند

۱۳۹۵/۰۱/۱۸ - ۱۸:۰۴ - کد خبر: 179348
سازمان نظام پرستاری از هلال احمر شکایت می کند

سلامت نیوز:سازمان نظام پرستاری کشور از جمعیت هلال احمر به كميته بين المللي صليب سرخ (ICRC) شكايت مي كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، متأسفانه وزارت بهداشت طي دو سال اخير بدترين حملات ضد پرستاري را با تقسيم كار بين معاونين خود عليه پرستاران مظلوم و نجيب كشور آغاز كرده است و با بي توجهي به سازمان نظام پرستاري به عنوان بزرگترين نهاد غيردولتي (NGO)كشور مصداق بارز ظلم و بي عدالتي عليه اين قشر نستوه و فداكار بوده است . در اين گستره معاون پيشين آموزشي وزارت نيز در حاليكه حامل مأموريت ضدپرستاري ديگري بود، در رأس جمعیت هلال احمر قرار گرفت.


صليب سرخ و هلال احمر در تمام دنيا نهادي برخاسته از مردم و غير سياسي است كه با آموزش نيروهاي داوطلب ،در حوادث غيرمترقبه مثل سيل و زلزله و جنگ و... با انجام كمك هاي امدادي به كمك مردم مي شتابد ليكن در ايران اين نهاد با آلت دست شدن گروه ها و احزاب سياسي طي عمل خودسرانه و مغرضانه كه با هيچ يك از شرح وظايف هلال احمر همخواني و سازگاري ندارد، با تلاش جهت حضور در بيمارستان، مصداق بارز مداخله آشكار در امور صنفي پرستاري و موجبات نارضايتي شديد پرستاران را فراهم آورده است.


حفظ حريم مقدس بيمار و پرستاري ايجاب مي كند، از هرگونه حضور غيرموجه افراد به لحاظ لزوم حفظ حرمت و اسرار بيمار، خودداري شود و سابق از اين نيز سازمان نظام پرستاری حسب وظيفه به همكاران پرستار و مردم هشدار داد كه قبل از هرگونه پاسخ به افراد مشكوكي كه در بيمارستان بر بالين بيماران حاضر مي شوند ، به نحو مقتضي از پزشك يا پرستار بودن آنان اطمينان حاصل كنند و در غير اين صورت حتي جواب احوالپرسي آنان را ندهند چه بسا اطلاع افراد غيرموجه از بيماری افراد تبعات بسيار سوء بعدي اجتماعي و خانوادگي از قبيل هتک حرمت ،اخاذي ها و سوء استفاده هاي ديگر از بيماران را به همراه داشته باشد.


منشور حقوق بيمار اقتضا مي كند بسته به خواست بيمار، حتي نزديكترين بستگان وی از اسرار و مكنونات مربوط به بيماري وي مطلع نباشند.


سازمان نظام پرستاري در صورت عدم تمكين جمعیت هلال احمر در خصوص ممانعت از حضور غيرموجه و آلترناتيو نيروهاي سلامت يار بر بالين بيماران، از اين مسئله به كميته بين المللي صليب سرخ (ICRC) كه مقر آن در ژنو است، شكايت مي كند.


دکتر علی محمد آدابی رئيس کل سازمان نظام پرستاری ایران طي سفر قريب الوقوع خود به ژنو رأسا اين شكايت را به كميته بين المللي صليب سرخ (ICRC) تسليم خواهد كرد و دايره حقوقي سازمان موظف به پيگيري اين مسئله تا حصول نتيجه خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.33881s, 20q