افسردگی شدید نفس را تنگ می كند

۱۳۹۵/۰۲/۱۵ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 181978
افسردگی شدید نفس را تنگ می كند

سلامت نیوز: مطالعات جدید نشان می دهد افسردگی با بیماری انسداد ریوی مزمن در ارتباط است و علایم این عارضه را تشدید می كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) اصطلاحی برای توصیف بیماری های پیشرونده ریوی از جمله آسم، برونشیت مزمن، آمفیزم یا تركیبی از این اختلالات است. تنگی نفس مهمترین نشانه این بیماری هاست. ممكن است علایم بیماری تا میانسالی بروز نكند و به مرور زمان ظاهر شود.
آمفیزم عبارت است از یك بیماری مزمن ریه كه طی آن كیسه های هوایی در ریه بیش از اندازه گشاد می شوند و درنتیجه، خاصیت ارتجاعی رشته هایی كه كیسه های هوایی را به هنگام تنفس باز و بسته می كنند از بین می رود.
به گزارش ساینس، تنگی نفس، سرفه های مكرر (معمولا سرفه های خشك و بدون خلط)، خس خس كردن و احساس سفتی (Tightness) در ناحیه قفسه سینه، از مهمترین علایم این بیماری محسوب می شوند. سیگار، عوامل محیطی و فاكتورهای ژنتیكی، مهمترین عوامل خطر بیماری انسداد ریوی مزمن هستند.


مطالعات اخیر محققان دانشگاه متروپولیتن منچستر نشان می دهد افسردگی علایم COPD از جمله تنگی نفس را تشدید می كند و این افراد كارایی لازم برای انجام امور روزمره را ندارند. بررسی تست ورزش این بیماران نشان می دهد فعالیت فیزیكی نیز در افرد مبتلا به COPD كه از افسردگی رنج می برند، بسیار ضعیف است واغلب نا امید هستند.مشكلات روحی عاطفی، از دست دادن و مرگ عزیزان و مشكلات اقتصادی، از جمله مهمترین دلایل افسردگی محسوب می شوند.
متخصصان به این افراد توصیه می كنند كه در فعالیت های اجتماعی و ورزشی از جمله پیلاتس، یوگا و پیاده روی شركت كنند و رژیم غذایی مدیترانه ای را در پیش بگیرند. معاشرت با افراد سرزنده و شاد به مرتب توصیه شده است.


به گزارش موسسه ملی خون، ریه و قلب آمریكا، بیماری انسداد ریوی مزمن سومین علت عمده مرگ و میر در آمریكا محسوب می شود. استعمال دخانیات و عدم تحرك از مهمترین عوامل تشدید این عارضه هستند.
نتایج این تحقیقات در نشریه CHEST منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93291s, 19q