كشته شدن يك جنگلبان در درگيري با قاچاقچيان چوب

۱۳۹۵/۰۳/۰۸ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 183871
كشته شدن يك جنگلبان در درگيري با قاچاقچيان چوب

سلامت نیوز: پنج قاچاقچي چوب كه مسير ترددشان از سوي جنگلبانان نور بسته شده بود، با شليك مستقيم به سمت خودروي آنها، يك جنگلبان را كشتند و دو نفر را مجروح كردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، ضارب و يكي از همراهانش كه در ابتدا متواري شده بودند، پس از چند ساعت خود را به مراجع قضايي معرفي كردند. اين در حالي است كه ماموران پليس موفق شده بودند سه قاچاقچي ديگر را در همان ساعات ابتدايي حادثه دستگير كنند.

سايت ديده‌بان محيط زيست و حيات وحش ايران درباره اين حادثه نوشته است: «ساعت٣:٣٠بامداد جمعه، جنگلبانان سالده نور، سوار بر خودرو در حال گشت‌زني بودند كه با تعدادي قاچاقچي چوب روبه‌رو شدند. آنها جلوي خروج دو نيسان حاوي چوب از جنگل را مسدود كرده بودند كه قاچاقچيان با اسلحه شكاري و گلوله چهارپاره به شكل مستقيم به سمت آنها شليك كردند. در اين درگيري، جنگلبان فضل‌الله علي‌پور، ۴۳ ساله، اهل روستاي آهودشت چمستان بر اثر اصابت گلوله كشته شد. همچنين فرمانده يگان منابع طبيعي نور و يكي ديگر از جنگلبانان نيز مجروح و به بيمارستان منتقل شدند.»


همزمان هادي خنجري، فرماندار نور، حال دو مجروح حادثه را كه در بيمارستان امل بستري شده‌اند، «مطلوب» توصيف كرد و به ايرنا گفت: «درگيري در منطقه جنگلي «سياه‌كلا»ي نور رخ داد و يكي از قاچاقچيان در بازجويي ابتدايي به ارتكاب جرم اعتراف كرد.»

ستار بابايي، مديركل منابع طبيعي مازندران نيز تجهيزات قرقبانان را كافي ندانست و به مهر گفت: «متاسفانه آمار درگيري جنگلبانان با قاچاقچيان چوب در جنگل‌هاي مازندران روند افزايشي داشته است.»

بهزاد انگورج، معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور نيز در واكنش به اين حادثه، از رسيدگي به پرونده در مراجع قضايي خبر داد و گفت: «ماموران ما در مجموع در ارتباط با گشت و كنترل چوب‌آلات غيرمجاز با مشكلات جدي مواجه هستند.»

اشاره او به پديده قاچاق چوب است كه پيش از اين نيز حادثه‌هاي مشابهي را براي جنگلبانان رقم زده است. يكي از نمونه‌هاي آن به مرداد سال گذشته باز مي‌گردد كه هوشنگ نادري، جنگلبان منابع طبيعي بوير‌احمد هنگام ماموريت، در دره سقوط كرد و جان باخت. اين در حالي است كه محيطبانان ايران نيز با مسائل اينچنيني دست به گريبانند و درگيري‌هاي مسلحانه آنها با قاچاقچيان، بعضا آنها را تا پاي اعدام كشانده يا منجر به جان باختن قاچاقچي شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.96602s, 18q