گياه جينكو در پيشگيري از كاهش توان ذهني تاثير ندارد

۱۳۸۸/۱۰/۱۲ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 18612
گياه جينكو در پيشگيري از كاهش توان ذهني تاثير ندارد
محققان تاكيد كردند: نتايج يك آزمايش باليني بزرگ كه به تازگي انجام شده نشان مي‌دهد: استفاده طولاني مدت از مكمل گياهي جينكو بيلوبا از كاهش توان ذهني پيشگيري نمي‌كند.

متخصصان مي‌گويند؛ گياه جينكو يكي از پرفروش‌ترين مكمل‌هاي گياهي در آمريكا است.

جينكو در طب سنتي چين براي تقويت گردش خون، بهبود حافظه و جلوگيري از ناتواني ذهني ناشي از افزايش سن و اختلال مشاعر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

محققان مي گويند؛ با اين حال تاكنون هيچ مدرك باليني بدست نيامده كه نشان دهد اين گياه دارويي در پيشگيري از كاهش توان ذهني در سالمندان موثر است.

به گفته محققان؛ گياه جينکو بيلوبا علاوه بر دارا بودن ارزش‌هاي زياد پزشکي، عوارض جانبي نيز به همراه دارد. مصرف اين گياه مثل يک شمشيردو لبه مي‌تواند شماري از آثار منفي را نيز در بيماران مصرف کننده آن ايجاد نمايد. افرادي که از اين فرآوده‌هاي گياهي استفاده مي‌کنند بايد دوز موثر و ايمن آن را استفاده كنند.

عوارض جانبي جينکوبيلوبا در زنان حامله يا شيرده به وضوح ديده مي‌شود. بنابراين اگر شما جز اين افراد هستيد بايد در مصرف اين ماده مکمل دقت نمائيد.

اين گياه در درمان مشکلات گردش خون سرخرگي، تصلب شرائين مغزي، تورم مغزي، نارسايي عروق مغزي، ناشنوايي گوش داخلي، کاهش بينايي و شنوايي در اثر نارسايي عروق، اختلال در حافظه يا قدرت تمرکز، لنگي متناوب پاها در نتيجه انسداد عروق و نرسيدن خون کافي به آنها، اختلال در شبکيه چشم، سرد شدن انتهاي دست‌ها و پاها به دليل نرسيدن خون کافي به رگ هاي محيطي، تضعيف حافظه کوتاه مدت، زنگ زدن گوش‌ها با منشاء عروقي، بيماري‌هاي عروقي و سرگيجه با منشاء عروقي موثر است.

به گزارش ايسنا، اين گياه دارويي به خصوص در بيماري آلزايمر و اختلال در حافظه به دليل پيري يا بيماري مفيد است. اين داروي گياهي به شکل کپسول، قرص يا شربت وجود دارد.

از عوارض جينکوبيلوبا، مي‌توان به تهوع، بي قراري، اسهال، سرگيجه و سردرد اشاره کرد. هنگام مصرف فرآورده هاي اين گياه به اين علائم توجه نموده و در صورت لزوم دوز آن را کم و يا مصرف آن را قطع کنيد.

اگر شما دچار اختلالات انعقادي هستيد، ممکن است جينکو بيلوبا ميزان خونريزي را بيشتر نمايد. کودکان ممکن است به اين گياه حساسيت داشته باشند بنابراين بدون مشورت با پزشک آن را براي کودکان تجويز نکنيد. از جمله عوارض ديگر اين گياه، ايجاد مشکلات روده‌اي- معدي، ورم و خارش شديد است.

اين دارو ممکن است با داروهاي ضد افسردگي از دسته مونوآمينواکسيدازها تداخل منفي پيدا کنند. مكمل جينكو مانند هر داروي ديگري بايد پس از ارزيابي صحيح و با مشورت متخصص، مصرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.78141s, 20q