كاهش 3.3 درصدي مراجعين نزاع

مصدومیت ۲۹ هزار زن در دعواهای دو ماهه ابتدایی امسال

۱۳۹۵/۰۴/۱۳ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 187105
مصدومیت ۲۹ هزار زن در دعواهای دو ماهه ابتدایی امسال

سلامت نیوز: در دو ماهه نخست سال جاري 92 هزار و 473 مصدوم نزاع به مراكز پزشكي قانوني مراجعه كردند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار مراجعين نزاع 95 هزار و 643 نفر بود 3.3 درصد كاهش يافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان پزشكي قانوني كشور، در دو ماهه ابتدايي سال جاري از كل مراجعين نزاع 63 هزار و 342 نفر مرد و 29 هزار و 131 نفر زن بودند.

در اين مدت استان‌هاي تهران با 16 هزار و 207، خراسان رضوي با هفت هزار و 121، اصفهان با شش هزار و 648 نفر بيشترين و استان‌هاي ايلام با 556، خراسان جنوبي با 642 و سمنان با 831 نفر كمترين آمار مراجعين نزاع را داشته اند.

در ارديبهشت امسال نيز آمار مراجعين نزاع با كاهش 4.7 درصدي مواجه بود در اين ماه 48 هزار و 255 مصدوم به مراكز پزشكي قانوني مراجعه كردند.

مراجعين نزاع به خاطر داشته باشند:
1 - ظاهر خون آلود تأثيري در صدور نظريه كارشناسي توسط پزشكي قانوني ندارد، آنچه مبناي صدور نظريه كارشناسي در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است. لذا معاينه دقيق ‌تر ضايعات نيازمند تميز بودن موضع و بررسي دقيق آن توسط كارشناسان پزشكي قانوني است.

2- همچنين بايد افزود که ديگر چيزي به نام طول درمان در پزشكي قانوني تعيين نمي‌شود و اين هم يکي ديگر از باورهاي نادرست به يادگار مانده از گذشته است.

3- براي صدور نظريه كارشناسي در خصوص صدمات ناشي از نزاع توسط سازمان پزشكي قانوني ارائه معرفي نامه از مراجع قضايي و يا كلانتري الزامي است.

4- در مواردي براي بررسي دقيق تر جراحات و يا عوارض صدمات نيازمند اخذ مشاوره و يا تصويربرداري و يا ساير اقدامات پاراكلينيك هستيم. اين امر براي حفظ حقوق مراجعين و اظهار نظر دقيق در خصوص صدمات است، لذا صبر و شكيبايي بيشتر مراجعين را مي طلبد.

5- در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهديد كننده، فرد مي تواند پس از انجام اقدامات درماني به پزشكي قانوني مراجعه كنند. سوابق اقدامات انجام شده از سوي پزشكي قانوني از مرجع درمان كننده اخذ خواهد شد تا حقي از فردي ضايع نشود.

6- صدمات ايجاد شده در نزاع (شامل آثار ضرب و جرح) يا مشمول ديه است يا ارش. در ديه "كه مقدار مالِ معيني است و در شرع مقدس به سبب جنايات غيرعمدي بر نَفس، عضو يا منفعت يا جنايات عمدي در مواردي كه به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است. اَرش نيز "ديه غير مقدر است و ميزان آن در شرع تعيين نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و كيفيت جنايت و تآثير آن بر سلامت مجني عليه و ميزان خسارت وارده با در نظر گرفتن ديه مقدر و با جلب نظر كارشناس ميزان آن را تعيين مي كند." لذا در مواردي كه براي صدمه وارده ديه مقدر وجود نداشته باشد كارشناس پزشكي قانوني بر اساس نوع جراحت و كيفيت آن و تأثير بر سلامت مُجني عليه و ايجاد يا عدم ايجاد نقص عضوي و تأثير در كارايي عضو يا اندام اقدام به تعيين ارش مي كنند كه ميزان ارش نسبت به ديه كامل انسان تعيين مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.64983s, 19q