نپذيرفتن دفترچه‌ها درمراكز دولتي بدليل كسري بودجه وزارت بهداشت است،نه بدهي سازمان

۱۳۸۸/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 18949
نپذيرفتن دفترچه‌ها درمراكز دولتي بدليل كسري بودجه وزارت بهداشت است،نه بدهي سازمان
علي ذبيحي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين كه البته ساير وزارتخانه‌ها نيز به دليل لحاظ نشدن برخي رديف‌هاي بودجه‌اي در حال حاضر با مشكل نقدينگي و كمبود بودجه مواجه هستند، افزود: اين در حاليست كه يكي از مديران كل وزارت بهداشت اظهار كرد كه وزارتخانه متبوعش با كسري 1900 ميليارد توماني مواجه است و فشار اصلي از اين محل وارد مي‌شود.

وي با انتقاد از اين كه آن‌ها مي‌خواهند اين مشكل را به نوعي به صندوق‌هاي بيمه‌گر منتقل كنند، افزود: جاي بسي تاسف است كه در برخي از استان‌ها، مراكز درماني به طور خودسرانه دست به اقداماتي مي‌زنند و مديريت وزارت بهداشت جلوي اين كار آن‌ها را نمي‌گيرد.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در عين حال در ادامه صحبت خود گفت: البته اين‌ها به مباحث سياسي بازمي‌گردد و اين اقدامات با موضوعات سياسي بي‌ارتباط نيست.

ذبيحي افزود: برخي از اين مديريت‌ها فكر مي‌كنند چون دو تا سوال مطرح است، مي‌توانند بقيه مسايل را نيز با آن قاطي كرده و خلاصه از اين نمد، كلاهي براي خود درست كنند.

وي در پاسخ به اين كه با فرض بدهي تامين اجتماعي به بيمارستان‌هاي دولتي آيا اين مراكز مي‌توانند از پذيرش دفترچه‌هاي بيمه سازمان خودداري كنند؟ گفت: اگر طرح «نظام الزام» نباشد، مايل نيستيم با خيلي از بيمارستان‌هاي دولتي قرارداد منعقد كنيم.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي اظهار كرد: از شيوه‌هاي خدماتي كه اين مراكز و بيمارستان‌ها به بيمه‌شدگان سازمان ارائه مي‌كنند، راضي نبوده و حاضر نيستيم با آن‌ها قرارداد منعقد كنيم، اما به دليل وجود طرح نظام الزام مجبور به اين كاريم.

ذبيحي افزود: همه قصه را نبايد يك طرفه نگاه كرد، اين قانون است كه دست ما را بسته و نمي‌گذارد كه با آن‌ها قرارداد نبنديم.

وي در ادامه گفت‌وگو با ايسنا در اين باره كه آيا به عنوان مديرعامل سازمان در برخورد با بيمارستان‌هايي كه از پذيرش دفترچه‌ها خودداري مي‌كنند اختياري داريد يا خير؟ گفت: گزارش‌هاي خود در اين رابطه را به وزارت بهداشت ارائه مي‌كنيم.

وي با اشاره به صحبت‌هاي خود با وزير بهداشت در اين زمينه عنوان كرد: به وزير بهداشت گفته‌ام مگر بيمارستان‌ها از شركت‌هاي تامين اجتماعي دارو ‌خريداري نمي‌كنند؟ و هميشه سازمان بابت اين موضوع از وزارت بهداشت طلبكار نيست؟

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي ادامه داد: اما با اين وجود داروي آن‌ها را قطع نكرده و هيچ گاه به آن‌ها فشار نمي‌آوريم و اين گونه در فضاي اجتماعي جوسازي نمي‌كنيم.

ذبيحي تاكيد كرد: اين يك جريان سياسي است كه درصدد است تا فضاي اجتماعي و آرامش بيمه‌شدگان را بر هم بزند.

وي در پاسخ به اين كه منظور شما از اين گفته‌ها چيست و آيا با پذيرش نكردن دفترچه‌ها درصدد اقدام خاصي عليه شما هستند، اين گونه اظهار كرد: من كسي نيستم كه بخواهند اقدام خاصي انجام دهند، بلكه به دنبال منافع خود و يا منافعي هستند كه به خطر افتاده است. به هر حال اين‌ها بحث‌هاي مفصلي است، اما همكاران در وزارت بهداشت بايد متوجه باشد تا آلت دست برخي از جريانات منحرفي كه مي‌خواهند از اين فضاها استفاده كنند، قرار نگيرند.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي ضمن اشاره به كاهش فاصله معوقات تامين اجتماعي با وزارت بهداشت، ميزان بدهي كنوني سازمان متبوعش به وزارت بهداشت را 50 تا 60 ميليارد تومان عنوان كرد.

به گفته ذبيحي، اين در حاليست كه ميزان بدهي سازمان تامين اجتماعي به مراكز درماني برخي از استان‌ها، به صفر رسيده است.

وي تاكيد كرد: با توجه به اين كه يك هفته پيش بدهي خود را به بيمارستان‌هاي طرف قرارداد پرداخت كرده‌ايم، پذيرش نكردن دفترچه‌هاي درماني تامين اجتماعي در مراكز درماني مشكل ما نيست و با توجه به كسري بودجه وزارت بهداشت، بخشي از اين مشكلات به اين كسري بازمي‌گردد.

وي ادامه داد: هر چند دو تا سه ماه پيش تاخيري در اين پرداخت‌ها ايجاد شده بود، اما شرايط كنوني سازمان در اين زمينه، خيلي بهتر از سال گذشته است.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي در پايان در اين باره كه آيا درباره پذيرش نشدن دفترچه‌ها در بيمارستان‌هاي دولتي رايزني‌هايي با وزارت بهداشت براي رفع مشكل صورت گرفته است، گفت: با وزير بهداشت دراين زمينه صحبت‌هايي انجام شده و وي در جريان امر قرار گرفته است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.56599s, 19q