دبیرعلمی هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران خبرداد:

کاهش میکروب در آب آشامیدنی و مواد غذایی

۱۳۹۵/۰۵/۲۴ - ۱۶:۱۷ - کد خبر: 190603

سلامت نیوز:دبیرعلمی هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران گفت:وضعیت آب آشامیدنی و مواد غذایی ازنظر آلودگی میکروبی طی 10 تا 15 سال اخیر با توجه به شاخص های استاندارد تعیین شده از سوی وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی به مراتب کمتر شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر پژواک خاکی روز یکشنبه در نشست خبری به تشریح برنامه های این کنگره پرداخت و افزود:دراین کنگره پیرامون مقاومت آنتی بیوتیکی، عفونت های بیمارستانی، واکسن های میکروبی، میکروب شناسی بالینی، بیماری های میکروبی مشترک انسان و دام، بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید و... بحث و بررسی می شود.


نایب رئیس انجمن میکروب شناسی ایران،گفت: در این کنگره پنلی در خصوص آلودگی آب و مواد غذایی با حضور کارشناسانی از وزارت بهداشت ، سازمان آب برگزارو به طور کامل مسائل و چالش های این حوزه از نظر استانداردهای مواد غذایی و بسته بندی و همچنین آلودگی آب آشامیدنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


خاکی با بیان اینکه مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از مهمترین چالش هایی است که در این کنگره مورد مورد بررسی قرار گیرد، افزود:دراین کنگره به موضوع مقاومت آنتی بیوتیکی، آنتی بیوتیک های جدید وهمچنین ابرباکتری ها از دیدگاه دانشمندان و صاحبنظران پرداخته خواهد شد.
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار در هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی، بیماری های منتقله از طریق رابطه جنسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و سعی می شود آخرین مطالب علمی را به شرکت کنندگان ارائه شود.


دبیرعلمی هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران عفونت های بیمارستانی را یکی دیگر ازمهمترین محورهایی که در کنگره امسال مطرح می شود برشمرد و افزود:برای بررسی عفونت های بیمارستانی کارگروه قوی تشکیل شده است و علاوه برکلان شهرهایی مانند تهران درشهرستان ها نیز وضعیت عفونت های بیمارستانی مورد بررسی قرار می گیرد.


خاکی افزود:وضعیت عفونت بیمارستانی درشهرهای بزرگ مانند تهران به مراتب کمتر ازشهرستان ها است چراکه تشخیص عفونت در شهرهای بزرگ به دلیل وجود آزمایشگاه های مجهز و بزرگ سریع تر انجام می شود.


وی با بیان اینکه آمار دقیقی از وجود عفونت های بیمارستانی در کشور نداریم، گفت:بیمارستان های خصوصی در عدم ارائه آمار پافشاری می کنند اما در مورد بیمارستان های دولتی آمارها به طورمرتب از سوی وزارت بهداشت و کمیته های کشوری اعلام می شود؛ درمجموع وضعیت عفونت های بیمارستانی در شهرستان های دورازتهران و کلان شهرها چندان مطلوب نیست.


وی درباره مرگ خاموش که ناشی از وجود عفونت های بیمارستانی روی می دهد، نیز گفت:در این مورد نباید قشر خاصی را مقصر بدانیم،اگر اعتبار بخشی و کنترل کیفی در آزمایشگاه ها اجرا شود، می توان بسیاری از این بیماری ها را تشخیص و مقابله کرد.


خاکی گفت : 1428 خلاصه مقاله به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد 172 مقاله به صورت سخنرانی و 1150 مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.همچنین در این کنگره 10 میهمان خارجی از اروپا و آمریکا شرکت کرده اند.


هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران از دوم تا چهارم شهریور در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.5254s, 19q