سالانه 10 درصد كودكان ايراني به تشنج دچار مي‌شوند

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 19170
سالانه 10 درصد كودكان ايراني به تشنج دچار مي‌شوند
اين داروي خوراكي كه در اسهال‌هاي عفوني تجويز مي‌شود، به‌علت ناخالصي ومصرف بي‌رويه، عوارضي را در كودكان به همراه داشته است.دكتر علي اكبر سياري، رئيس پنجمين كنگره اورژانس‌ها و بيماري‌هاي شايع طب كودكان گفت: از مشكلات شايع اطفال، حساسيت‌هاي دارويي است كه شمار فراواني از مراجعه‌كنندگان به مراكز درماني را تشكيل مي‌دهند كه عوارض آن با طيف وسيعي از فوت تا بروز بثورات جلدي است كه البته اختلالات تنفسي، گوارشي، كليوي و مغزي را هم شامل مي‌شود.

وي با بيان اينكه حوادث و سوانح علت 45 درصد از مرگ و مير كودكان يك تا 4 ساله ايراني را تشكيل مي‌دهند، ادامه داد: هم‌اكنون سوانح و حوادث دومين علت مرگ ايرانيان است. دكتر سياري با بيان اينكه در دنيا هم يك ميليون و 200 هزار نفر بر اثر حوادث فوت مي‌كنند، افزود: حوادث شامل سوانح ترافيكي (شايع‌ترين علت فوت مرگ و مير براثر حوادث)، سقوط از ارتفاع، برق گرفتگي، غرق شدگي و مسموميت‌هاي دارويي و شيميايي است.

وي بحث اولويت دار در اورژانس طب اطفال را حوادث و سوانح برشمرد و شايع‌ترين علت مراجعه به پزشكان اطفال و عمومي را عفونت حاد تنفسي پس از نارسايي و مشكلات تنفسي عنوان كرد و گفت: تشنج، نارسايي تنفسي و شوك از ديگر موارد اورژانس اطفال است.

سياري با بيان اينكه شوك در اطفال بر اثر خون ريزي، اسهال، استفراغ، تروما، حساسيت دارويي، آلرژي‌ و حتي نيش زنبورعسل حادث مي‌شود، ادامه داد: همچنين خطر فوت در كودكان با بيهوشي و اختلال در هوشياري و خواب آلودگي فراوان است كه نيازمند مراقبت ويژه هستند.

وي با بيان اينكه سالانه 10درصد از كودكان ايراني به تشنج دچار مي‌شوند در ادامه ميزان مواليد در سال را يك‌ميليون و 200هزار نفر برشمرد و افزود: سوانح و حوادث علت 45درصد از مرگ و مير كودكان يك تا 4سال ايراني است.

وي اورژانس‌هاي غيرجراحي كودكان را عفونت تنفسي، گلو دردهاي چركي، گوش درد، سينه پهلو، عفونت ادراري عنوان و خاطرنشا ن‌كرد: علت دل دردهاي حاد در كودكان مي‌تواند ورم و زخم معده و يا حتي ريفلاكس باشد.

سياري سوء‌تغذيه را از مشكلات عمومي كودكان در دنيا عنوان كرد و افزود: سوء تغذيه شايع‌ترين علت تاخير در رشد كودكان است كه ريشه در فقر و جهل دارد. وي با بيان اينكه 170 ميليون كودك در دنيا به كاهش وزن مبتلاهستند، گفت: اين كودكان در معرض خطر عفونت تنفسي و اسهالي هم قرار دارند.

سياري با اشاره به اينكه خطر مرگ كودكان مبتلا به سوء تغذيه 8 برابر كودكان سالم است، افزود: كودكي كه نسبت وزن به سن وي روي منحني رشد كمتر از صدك 3 قرار بگيرد، به تاخير در رشد مبتلاست كه از علل آن مي‌توان به سوء تغذيه اشاره كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.16185s, 19q