چاقي بيش از حد، كودكان دورگه را تهديد مي‌كند

۱۳۸۸/۱۲/۱۲ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 19304
چاقي بيش از حد، كودكان دورگه را تهديد مي‌كند
«آشلي كاك رل اسكينر» يكي از محققان دانشگاه كاليفرنياي شمالي در مصاحبه‌اي با خبرگزاري‌هاي آمريكا گفت: بر اساس آمارها و داده‌هاي موجود اين موضوع مشخص شد كه بروز چاقي به صورت مزمن در كودكان سياه پوست و يا دو رگه بيش از ساير كودكان هم سال خودشان است كه پدر و مادر رنگين پوست ندارند؛ به طوري كه ميزان شانس ابتلاي كودكان رنگين پوست و سياه پوست به چاقي مزمن سه برابر بيش از ساير كودكان است.

در گزارش اين محققان، عواملي نظير نوع مصرف مواد غذايي، عادات خواب در كودكي و نوزادي و يا سيگار كشيدن مادر حين بارداري در چاقي كودكان رنگين پوست و سياه پوست دخيل هستند. البته بايد به اين نكته هم اشاره كرد كه ميزان ابتلا به چاقي كودكان رنگين پوست و سياه پوست در سن سه سالگي بيش از سنين ديگر است.

چاقي مزمن با انباشت چربي در سلول‌هاي بدن و تورم همراه است كه اين موضوع باعث تخريب و آسيب رسيدن به رگ‌ها و مويرگ‌هاي خوني در بدن كودك و بروز بيماري‌هاي مزمن نظير فشار خون و بيماري‌هاي قلبي و عروقي در دوران بزرگسالي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، دكتر «رجينالد واشنگتن» از مركز قلب آمريكا در اين باره گفت: كودكان رنگين پوست به ويژه سياه پوست در معرض خطر چاقي مزمن قرار دارند. كودكان بين سنين دو تا 19 ساله سياه پوست، 15 درصد بيش از سفيد پوستان هم سال خود در معرض چاقي قرار دارند. البته كودكان در خانواده‌هايي با درآمد بسيار پايين نيز در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند؛ به طوري كه بر اساس داروهايي كه از 16 هزار كودك بين يك تا 17 ساله بين سال‌هاي 1999 ميلادي تا 2006 ميلادي به دست آمده، قند خون كودكان سياه پوست و رنگين پوست در ميان اين تعداد بيش از كودكان سفيد پوست هم سال خودشان بوده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.90013s, 18q