مديركل سلامت رواني و اجتماعي وزارت بهداشت: عمده طلاق‌هاي عاطفي، علت روانپزشكي دارند

۱۳۸۸/۱۲/۱۷ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 19344
مديركل سلامت رواني و اجتماعي وزارت بهداشت: عمده طلاق‌هاي عاطفي، علت روانپزشكي دارند
دكتر محمدباقر صابري زفرقندي در گفت‌وگو با ايسنا، در تعريف طلاق، گفت: در ايران تعريف طلاق متفاوت است و معمولا يك بخش طلاق اين است كه روابط دو نفر به اختلاف كشيده شده و طبق قوانين جاري كشور از يكديگر جدا مي‌شوند، بخشي از طلاق هم تحت عنوان طلاق عاطفي مطرح است.

وي در تعريف طلاق عاطفي ادامه داد: به اين ترتيب زن و شوهرها در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند بدون اين كه انگيزه‌اي براي در كنار هم بودن داشته باشند. اين‌ چنين طلاق‌ها هر چند متداول هستند اما كمتر به آنها پرداخته شده است.

زفرقندي ادامه داد: از آنجا كه علت‌ طلاق‌هاي عاطفي عمدتا علت‌هاي روانپزشكي است بايد از جنبه بيماري و سلامت به آن نگاه كرد. به اين ترتيب لازم است حوزه‌هاي سلامت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به اين مقوله وارد شوند.

وي افزود: از طرف ديگر گاهي برخي جدا شدن‌ها و زندگي‌هايي كه به طلاق منجر مي‌شوند نقش درماني دارند؛ به طوري كه ادامه دادن برخي زندگي‌ها هم مي‌تواند آسيب جدي بويژه براي سلامت روحي و رواني كودكان به دنبال داشته باشد؛ اما تمام اين موارد نيز بايد بر يافته‌ها و دانش‌هاي علمي مبتني باشد و هر كسي نمي‌تواند به ظن خود توصيه‌اي براي خانواده‌اي داشته باشد. اين در حالي است كه متاسفانه امروزه مراكزي با نام‌هاي فريبنده مشاوره و به صورت غيرقانوني در سطح كشور فعاليت مي‌كنند.

زفرقندي در پايان گفت: به اين ترتيب هم ادامه زندگي مي‌تواند بر شيوه‌هاي علمي و آموزه‌هاي ديني و فرهنگي مبتني باشد و هم طلاق گاهي مي‌تواند داروي تلخي باشد براي نجات يك خانواده كه البته ميزان آن كم و در موارد خاص است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.361s, 19q