انجام ليزيک در بيماران ديابتي، روماتيسمي، زنان باردار و شيرده ممنوع!

۱۳۸۹/۰۱/۳۰ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 19596
انجام ليزيک در بيماران ديابتي، روماتيسمي، زنان باردار و شيرده ممنوع!
دکتر محمد کريم اسماعيلي فوق تخصص پيوند قرنيه در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: عمل اصلاح ليزر بر روي تمامي افراد بالاي 18 سال که طي 6 ماه شماره عينک آنها ثابت مانده باشد، در افراد با نزديک بيني 1 تا 10 ديوپتر يا آستيگماتيسم کمتر از4 ديوپتر و همچنين افرادي که دوربيني 1 تا 6 ديوپتر دارند، قابل انجام است.

وي با اشاره به ممنوعيت عمل ليزيک در برخي افراد گفت: در صورت وجود بيماريهايي مانند قوز قرنيه، کدورت قرنيه، همچنين بيماريهايي مانند خشکي چشم، آب مرواريد، آب سياه، بيماريهاي شبکيه و يا در افراد مبتلا به ديابت کنترل نشده و بيماريهاي رماتيسمي، زنان باردار و شيرده انجام اين عمل ممنوع است.

دکتر اسماعيلي تصريح کرد: افرادي که از لنز تماسي نرم استفاده مي‌کنند، حداقل يک هفته قبل از انجام معاينات از لنز خود استفاده نکنند و براي کساني هم که از لنز تماسي سخت استفاده مي‌کنند، اين زمان به مدت 3 هفته قبل از معاينه يا عمل ليزر افزايش پيدا مي‌کند.

اين جراح و متخصص چشم در تشريح چگونگي عمل ليزيک گفت: اين عمل جراحي بسيار ساده و سرپايي بوده و با استفاده از قطره بي‌حسي انجام مي‌شود و هيچگونه تزريقي انجام نمي‌گيرد. در هر چشم طول مدت جراحي حدود 5 دقيقه و طول مدت ليزر هم 5 تا 20 ثانيه است.

دکتر اسماعيلي نسبت به مواردي که بعد از عمل بايد رعايت شود، هشدار داد و گفت: خارش و ماليدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است. پرهيز از شستشوي سر و صورت تا 24 ساعت، آرايش نكردن چشم‌ها تا يک هفته و اجتناب از شنا در استخر و دريا تا يک ماه ضروري است.

اين متخصص و جراح چشم در مورد تماشاي تلويزيون، مطالعه و کار با کامپيوتر در اين افراد گفت: از هر زماني که افراد بخواهند مي‌توانند، اين کارها را انجام دهند. فقط در چند روز اول ممکن است بيماران دچار خستگي چشم شوند که ضرري براي چشم ندارد.

دکتر اسماعيلي در مورد عوارض عمل ليزيک گفت: اصلاح بيش از حد، ديدن هاله، ناراحتي در نگاه كردن به چراغ‌ در شب، وجود مشکل ديد به هنگام رانندگي در شب و سختي مطالعه از عوارض بعد از عمل ليزيک هستند که در هفته‌هاي اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف مي‌شوند. از ديگر عوارض اين عمل، عفونت قرنيه است که بسيار نادر بوده و ممکن است از هر 4000 نفر که تحت جراحي قرار مي‌گيرند، يک نفر دچار عفونت قرنيه شود که اغلب با دارو بهبود مي‌يابد.

اين متخصص و جراح چشم در پايان خاطرنشان کرد: حدود دو درصد احتمال پيشرفت نزديک بيني وجود دارد که اين شرايط پس از 3 تا 6 ماه مي‌تواند، مقداري پيشرفت کرده و يا اصلاح نشود كه در اين صورت مي‌توان آن را مجدداً با ليزر اصلاح کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67088s, 18q