پوشش ايمن‌سازي كودكان در كشور بيش از 98 درصد است

۱۳۸۹/۰۱/۳۰ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 19608
پوشش ايمن‌سازي كودكان در كشور بيش از 98 درصد است
دكتر زهرايي گفت: هفته ايمن‌سازي با حمايت سازمان جهاني بهداشت در هفته اول ارديبهشت به طور همزمان در 100 كشور جهان برگزار مي‌شود.

رئيس اداره بيماريهاي قابل پيشگيري با واكسن گفت: ايده برگزاري هفته ايمن‌سازي در كشورهاي مختلف جهان، نتايج مثبتي براي مشاركت بيشتر خانواده در برنامه ايمن‌سازي كودكان و جلب حمايت سياستگذاران از برنامه ايمن‌سازي به همراه داشته است. اين برنامه از سال 2002 ميلادي آغاز شده و امسال كشورهاي مديترانه شرقي نيز به اين برنامه پيوسته‌اند.

وي افزود: اين مراسم در كشور با هدف افزايش آگاهي و اطلاع‌رساني عمومي، روز 5 ارديبهشت برابر با 25 آوريل برگزار خواهد شد.

وي تصريح كرد: اين برنامه با مشاركت وزارت آموزش و پرورش، سازمان جهاني بهداشت، يونيسف و با همكاري دانشگاههاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي، تهران و ايران در سطح شهر تهران و در سال آينده اين برنامه اطلاع‌رساني در سطح ملي برگزار خواهد شد.

وي هدف از اين برنامه را اطلاع‌رساني، بالا بردن پوشش و ايمني سلامت كودكان و در نهايت فراهم كردن سلامت جامعه عنوان كرد و گفت: از آنجايي كه برخي از واكسن‌ها در چند نوبت بايد واكسينه شود، برخي خانواده‌ها نسبت به اين امر بي‌توجه بوده اين برنامه مي‌تواند سطح آگاهي خانواده‌ها را ارتقاء دهد.

لازم به ذكر است، جمهوري اسلامي ايران بعنوان يكي از كشورهاي پيشرو در سياست‌هاي بهداشتي در منطقه مديترانه شرقي با ادغام برنامه توسعه ايمن‌سازي كودكان از سال 1363 در خدمات بهداشتي درماني اوليه گام‌هاي بلندي در ارتقاء سلامت كودكان از جمله دستيابي به اهداف ريشه‌كني فلج اطفال، حذف كزاز نوزادي، سرخك و سندرم سرخجه مادرزادي، كنترل ديفتري و سياه سرفه برداشته است.

از مهمترين دستاوردهاي بدست آمده در برنامه توسعه ايمن‌سازي كودكان مي‌توان به حذف بيماري كزاز نوزادي از 15 سال قبل، ريشه‌كني فلج اطفال از 10 سال گذشته و حذف سرخك و سرخجه مادرزادي از 6 سال قبل اشاره كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.89583s, 19q