عفونت‌هاي دنداني به ويژه دندان‌هاي فک فوقاني مي‌تواند موجب آبسه مغزي شود

۱۳۸۹/۰۲/۰۴ - ۱۲:۲۹ - کد خبر: 19646
عفونت‌هاي دنداني به ويژه دندان‌هاي فک فوقاني مي‌تواند موجب آبسه مغزي شود
دکتر شهناز آرمين، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: دندان هاي فک فوقاني به دليل داشتن ريشه هاي بلند، در صورت پوسيدگي شديد مي تواند عفونت کرده و از طريق مجاورتي ،عفونت را به بافت خود مغز منتقل کند.

اين متخصص اطفال با مهم خواندن راه هاي مجاورتي در انتقال عفونت به مغز، به مردم توصيه کرد تا عفونت هايي مانند سينوزيت، عفونت‌هاي دنداني و گوش مياني را ساده تلقي نکنند؛ دوره درمان را کامل کنند و به محض قطع شدن تب کودک با فکر اينکه طفل بهبود يافته است، آنتي بيوتيک وي را قطع نکنند که ممکن است مشکلات بيشتري را در پي آورد.

وي اضافه کرد: البته هر عفونت ديگري از يک عفونت زخم پوستي تا درگيري ريه مانند پنوموني نيز مي تواند ارگانيسم را از طريق خون به داخل مغز برساند و عفونت هاي مجاورتي که گاهي نيز بسيار ساده تلقي مي شوند، بسيار مهم هستند.

آرمين ادامه داد: اين در حاليست که علايم آبسه مغزي علايم بسيار واضحي نيست و گاه مي تواند به صورت بسيار آهسته آهسته و با تبي بسيار ملايم باشد.

وي ادامه داد: شايد تنها علامت آن يک سرگيجه، سردرد، تهوع و استفراغ باشد يا گاهي اوقات يک اختلال خلق و خو و اختلال شخصيت ايجاد شود.

اين فوق‌تخصص عفوني اطفال گفت: تاخير در تشخيص و درمان آبسه مغزي ممکن است عارضه جبران ناپذيري به همراه داشته باشد.

آرمين گفت: بسته به مکان منبع، اينکه چه قسمتي از مغز درگير شده و نيز در تشخيص و يا درمان چقدر تاخير ايجاد شده است، عوارض و علايم مي تواند متفاوت باشد.

وي اضافه کرد: بيماري آبسه مغزي که مي تواند با مرگ و مير و عارضه زيادي همراه باشد، التهاب بافت خود مغز است که به طور موضعي معمولا يک قسمت از مغز را درگير مي کند و باعث مردن سلول‌هاي مغز در آن منطقه مي شود که بدن براي دفاع و جلوگيري از انتشار عفونت کپسولي به دور آن منطقه درست مي کند که در سي تي اسکن ديده مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11896s, 18q