كنترل مصرف داروها و ويتامين‌ها در دوران بارداري ضروري است

۱۳۸۹/۰۲/۰۶ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 19660
كنترل مصرف داروها و ويتامين‌ها در دوران بارداري ضروري است
اين محققان توصيه مي‌كنند كه پيش از بارداري حتما با پزشک خود درباره مصرف داروها، ويتامين‌ها و محصولات گياهي، مشورت کنيد.

متخصصان تاكيد دارند كه قبل از شروع مصرف يا قطع هر دارويي هميشه بهتر است با پزشکي که در طول بارداري از شما مراقبت مي‌کند، مشورت کنيد و در زمان بارداري هم در مورد تصميم به استفاده از يک داروي خاص اطلاعات لازم را کسب نماييد. تصميم به مصرف يا قطع يک دارو در زمان بارداري بايد با توجه به مزايا و خطرات ايجاد شده توسط آن دارو صورت پذيرد و در اين خصوص پزشک شما و شما هر دو تصميم گيرنده هستيد.

بر اساس اين گزارش، در طول بارداري زمان‌هايي وجود دارد که مصرف دارو يک انتخاب محسوب مي‌شود. بعضي از انتخاب‌هاي دارويي از سوي شما و پزشکتان در زمان بارداري، ممکن است از انتخاب‌هايي که شما در زمان غيربارداري، متفاوت باشند. به عنوان مثال اگر در طول بارداري به سرماخوردگي مبتلا شديد، ممکن است به جاي استفاده از داروهاي ضداحتقان بيني که در زمان غيربارداري از آنها استفاده مي‌کرديد، ترجيح دهيد كه با گرفتگي بيني خود سر کنيد.

سازمان دارو و غذاي آمريکا سازماني است که به کنترل فروش يا عدم فروش داروها در آمريکا مي‌پردازد. سازمان دارو و غذاي آمريکا در صورت ايمن بودن و کارا بودن دارو براي يک بيماري مشخص به کمپاني سازنده، اين امکان را مي‌دهد که داروي خود را در آمريکا به فروش برساند.

کمپاني هاي سازنده دارو موظف هستند تا اطلاعات کاملي را در خصوص وجود يا عدم وجود نقص‌هاي جنيني يا ساير مشکلاتي که در حيوانات آزمايشگاهي در زمان تجويز دارو در خلال بارداري مادرانشان ايجاد شده است را به پزشکان و دانشمندان اين سازمان گزارش کنند. البته ديده شده كه در بسياري از موارد داروها روي زنان باردار مورد مطالعه قرار نمي‌گيرند. سازمان دارو و غذاي آمريکا هم اکنون در تلاش است تا اطلاعات بيشتري در خصوص مصرف داروها در طول بارداري به دست آورد.

بايد تاكيد كرد كه محصولاتي همانند کافئين، ويتامين‌ها و داروهاي گياهي مي‌توانند بر روي جنين در حال رشد تاثير بگذارند. با پزشکتان در خصوص قطع مصرف کافئين و نوع ويتامين مصرفي مورد نياز خود مشورت کنيد و هرگز پيش از مشورت با پزشکتان از فرآورده‌هاي گياهي استفاده نکنيد.

همچنين متخصصان تصريح كردند: اين نکته بسيار حائز اهميت است که پيش از بارداري به درمان مشکلات سلامتي و بيماري‌هاي خود بپردازيد. در مورد ويتامين‌هاي مورد نياز پيش از بارداري از پزشک خود اطلاعاتي را دريافت کنيد. تمام زناني که قصد بارداري دارند، بايد از ويتامين‌هاي گروه ب (فوليک اسيد) به منظور جلوگيري از نقايص جنيني همانند مشکلات مغزي و طناب نخاعي استفاده کنند. شما بايد اين ويتامين‌ها را پيش از بارداري يا در زمان بارداري استفاده کنيد.

هم چنين ايده خوبي است که با پزشکتان در مورد مصرف کافئين، الکل و سيگار کشيدن صحبت کنيد. در اين ميان همچنين توصيه مي‌شود كه پيش از گفت‌وگو با پزشکتان، هيچ داروي نسخه‌اي را قطع نکنيد و پيش از مصرف هر گونه داروي بدون نسخه با پزشکتان مشورت کنيد.

بعلاوه توصيه مي‌شود كه مصرف منظم ويتامين‌ها و ويتامين‌هاي مخصوص زنان باردار در طي بارداري البته بازهم تحت نظر متخصص، ايمن بوده و مي‌توانند موثر و کمک کننده باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66568s, 19q