نرخ مرگ و مير بزرگسالان در قبرس و ايسلند بسيار پايين است

۱۳۸۹/۰۲/۱۱ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 19712
نرخ مرگ و مير بزرگسالان در قبرس و ايسلند بسيار پايين است
در گزارش اخير سازمان بهداشت جهاني آمده است كه استفاده از مواد غذايي سالم و تبعيت از رژيم غذايي مناسب و زندگي در فضايي سالم و به دور از انواع آلاينده‌هاي شيميايي و زيست محيطي از عوامل مهم در عمر طولاني و جلوگيري از مرگ زودرس است؛ به طوري كه در گزارش اين سازمان آمده است: نرخ مرگ و مير بزرگسالان در دو كشور «ايسلند» و «قبرس» نسبت به ساير كشورهاي جهان بسيار پايين است.

به گزارش ايسنا، در اين گزارش كه ميانگين سني مرگ و مير را در جهان بين سال‌هاي 1970 ميلادي تا 2010 ميلادي مورد بررسي قرار داده است، مشخص شد كه اين ميانگين سني از 15 سال به 60 و حتي بالاتر افزايش داشته است.

پيش از اين به دليل وجود آلاينده‌هاي شيميايي كارخانجات، بيماري‌هاي واگيردار و رعايت نكردن رژيم‌هاي غذايي مناسب، افراد پيش از رسيدن به سن جواني، جان خود را از دست مي‌دادند و اگر به سنين بالاتر قدم مي‌گذاشتند با انواع بيماري‌ها بايد دست و پنجه نرم مي‌كردند. البته هم اكنون تعداد بزرگسالاني كه به انواع بيماري‌ها همچون ناراحتي‌هاي قلبي عروقي و يا كبدي و كليوي دچارند، در دنيا كم نيست، اما تعداد اين افراد در اين دو كشور كمتر از كشورهاي ديگر است.

در گزارش سازمان بهداشت جهاني آمده است كه نرخ مرگ و مير مردان در «سوئيس» و زنان در «زامبيا» بيش از كشورهاي ديگر است. البته اين ميزان در كشورهاي اروپاي شرقي درست پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي بسيار بيشتر است و علت آن افزايش ميل به كشيدن سيگار در ميان قشر بزرگسال در اين كشورها اعلام شده است.

به گزارش ايسنا، بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني ــ WHO ــ تنها تعداد كمي از كشورهاي جهان، ميزان و نرخ مرگ و مير را طي 40 سال گذشته كاهش دادند كه از آن ميان مي‌توان به استراليا، ايتاليا، كره جنوبي، شيلي، تونس و الجزاير اشاره كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.94726s, 18q