مصرف خودسرانه استامينوفن موجب مسموميت دارويي مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۱۰ - ۱۵:۵۸ - کد خبر: 20442
مصرف خودسرانه استامينوفن موجب مسموميت دارويي مي‌شود
سلامت نیوز: يك داروساز در يزد گفت: استفاده خودسرانه و بي رويه داروها مي‌تواند عوارض خطرناكي را به دنبال داشته باشد كه اين عوارض از اثرات مفيد دارو به مراتب بيشتر است و حتي موجب مسموميت دارويي مي‌شود.

دكتر مصطفي قاسمي در گفت‌وگو با  ايسنا  افزود: مصرف هر گونه دارو بر اساس سليقه و با الگوبرداري از اشخاص ديگر عوارض خطرناكي را به دنبال دارد و علاوه بر بي تاثير بودن دارو حتي مي‌تواند عوارض و مسموميت‌هايي را نيز ايجاد كند.

وي همچنين درخصوص عوارض جانبي برخي داروها، تصريح كرد: مجموعه داروهاي شيميايي و گياهي ضمن اينكه خواص درمان كنندگي دارند در كنار اين خواص از عوارض جانبي هم برخوردارند كه پزشك داروساز و تشخيص دهنده با توجه به عوارض دارو و بيماري و ديگر شرايط آن را تجويز مي‌كند و اگر شخص با استفاده از تجارب خود يا ديگران از دارو استفاده كند، درگير عوارض دارو مي‌شود كه در اكثر مواقع اين عوارض جانبي از خاصيت درماني دارو نيز بيشتر است.

وي مصرف خود سرانه داروها را جهت درمان بيماري توصيه نكرد و بر استفاده دارو با تجويز پزشك و مشورت با داروساز تاكيد كرد.

 قاسمي با بيان اينكه سن بيمار، وزن و مدت زمان مصرف در تجويز يك دارو توسط پزشك نقش مهمي دارند گفت: برخي از داروها با بعضي غذاها تداخل دارند، در برخي از داروها زمان مصرف دارو داراي اهميت است و حتي مدت زمان مصرف دارو نيز توسط پزشكان مورد توجه قرار مي‌گيرد بنابراين توصيه مي‌شود بيماران از مصرف خودسرانه داروها خودداري كنند.

اين داروساز خاطرنشان كرد: دز مصرف داروها بسيار مهم است به طوري كه اگر دارويي بيشتر از حد خود مصرف شود و يا در سنين متناسب با دارو استفاده نشود، موجب مسموميت دارويي و در نتيجه بستري شدن و يا حتي مرگ مي‌شود كه استامينوفن‌ها از اين نوع داروها محسوب مي‌شوند.

قاسمي همچنين با اشاره به مصرف داروهاي خواب آور، آرام بخش و روان گردانها نيز بيان كرد: مصرف طولاني مدت اين داروها وابستگي فيزيكي و رواني را به دنبال دارد و باعث مي‌شود مصرف دز اوليه دارو اثربخشي خود را از دست بدهد بنابراين فرد مجبور مي‌شود مرتبا مصرف دارو را افزايش دهد بنابراين ضروري است از مصرف اين گونه داروها نيز بدون مجوز و دستور پزشك خود‌داري شود.

وي بي دقتي در مصرف داروها و همچنين قرار دادن داروها در منزل و در دسترس اطفال كه موجب مصرف و ايجاد مسموميت دارويي در اطفال مي‌شود را از دلايل مسموميت دارويي برشمرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.12792s, 19q