متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد:

راه‌های تشخیص دقیق صرع

۱۳۹۵/۱۱/۰۶ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 204489
راه‌های تشخیص دقیق صرع

سلامت نیوز: متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه در ۷۰ تا ۷۶ درصد افراد مبتلا به صرع پس از ۳ تا ۵ سال بسته به شرایطشان، مصرف دارو به تدریج قطع می شود، گفت: ابتلا به صرع در ۵ درصد موارد ژنتیکی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر طیبه عباسیون در سیزدهمین کنگره بین المللی صرع اظهارداشت: صرع به علت ایجاد امواج ناگهانی در قشر خاکستری مغز ایجاد شده و بسته به اینکه این امواج از کدام قسمت مغز ساتع شود، در بدن اختلال ایجاد خواهد شد به طور مثال اگر در قسمتی از مغز که مربوط به عملکرد دست است اختلال ایجاد شود، دست بیمار در حمله صرع دچار حرکت می شود.

وی افزود: در کشور حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ بیمار مبتلا به صرع داریم که با احتساب خانواده آنها می توان گفت ۳ تا ۳.۵ میلیون ایرانی مستقیم و غیر مستقیم درگیر صرع هستند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: در حدود ۷۶ درصد بیماران، صرع با دارو کنترل شده و در سایر موارد نیز از طرق دیگر همچون جراحی به بیمار کمک می شود. همچنین این بیماران قادر به تحصیل، ازدواج و اشتغال بوده و فقط باید صرع در آنها تحت کنترل باشد و فعالیت هایی همچون غواصی و خلبانی اصلا برای آنها توصیه نمی شود.

عباسیون با اشاره به اینکه در ۷۰ تا ۷۶ درصد بیماران پس از ۳ تا ۵ سال بسته به شرایطشان دارو به تدریج قطع می شود، گفت: صرع از بسیاری بیماری های مزمن همچون دیابت، فشارخون، آسم و ... بهتر قابل درمان و کنترل است و زنان مبتلا به صرع تحت نظر پزشک نورولوژیست و با مصرف داروهای مناسب قادر به بارداری هستند.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد: خوشبختانه داروهای داخلی و خارجی برای این بیماران در کشور موجود بوده که برخی از آن داروها پوشش بیمه ای داشته ولی برخی نه. اما در کل مشکل کمبود دارو در این زمینه وجود ندارد.

عباسیون گفت: در ۵ درصد موارد این بیماری ژنتیکی بوده به خصوص در افرادی که حملات صرع در آنها با حرکات دست و پا همراه است ولی به طور کلی درصد بسیار کمی از بیماران مبتلا به صرع ممکن است فرزندانشان مبتلا به صرع شوند.

وی در مورد راههای تشخیص صرع خاطر نشان کرد: بیمار باید در صورت داشتن تشنج به همراه فردی از خانواده خود که شاهد حمله صرع او بوده به پزشک مراجعه کند تا همراه زمان تشنج او را برای پزشک شرح دهد. همچنین نوار مغز در این بیماران برای تشخیص لازم است.

این متخصص مغز و اعصاب اظهارداشت: گاهی با شرح حال و نوار مغز معمولی نیز پزشک قادر به تشخیص نیست و لازم است بیمار در بیمارستان بستری و نوار مغز طولانی مدت با ویدیو از آن گرفته شود تا علت صرع و تشخیص آن دقیق صورت گیرد. چرا که در صورت تشخیص نادرست وضعیت بیمار بدتر خواهد شد.

گفتنی است؛ سیزدهمین کنگره بین الملی صرع تا ۸ بهمن در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.11964s, 20q