پاسخ های دکتر میر آفتاب به سوالات کاربران سلامت نیوز

۱۳۸۹/۰۷/۱۴ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 20484
پاسخ های دکتر میر آفتاب به سوالات کاربران سلامت نیوز
 در همین راستا دكتر سيد محمد ميرآفتاب فوق تخصص قرنيه و سگمان قدامي به سوالات کاربران سلامت نیوز در خصوص بیماری های چشم پاسخ داده است.لازم به ذکر است پرسش های تکراری کاربران حذف شده اما تلاش شد همه سوالات مدنظر مخاطبین با این پزشک متخصص مطرح شود.
متن این پرسش و پاسخ ها به شرح زیر است:
 
**خانم 34 ساله ای هستم که از چند سال پیش یک لکه سیاه در چشم خود دارم که با حرکت چشم حرکت میکند و در نور زیاد باعث آزار می شود می خواستم ببینم آیا راه درمان برای این لکه وجود دارد یا خیر؟
-    شما دچار مگس پران هستید. مگس پران بدلیل وجود الیاف طبیعی زجاجیه چشم در بسیاری افراد دیده می شود و چنانچه قدیمی باشد و تغییری هم در طول زمان نکند نیاز به اقدام خاص ندارد.
**به استحضار می رساند که اینجانب به علت تنبلی شدید چشمی سال 1368 معاف پزشکی شده ام و هم اکنون شماره چشم راست (نزدیک بین) 11 و 0.5 آستیگمات و شما ره چشم چپ (نزدیک بین ) 4.5 و 0.5 آستیگمات می باشد . سن اینجانب 40 سال است . اگر عینک نزنم هیچ کاری نمی توانم انجام دهم چون بیش از فاصله 2 متری قادر به شناسایی هیچ چیز و هیچ کسی نیستم. برای لیزیک مراجعه کردم که به علت نازک بودن قرنیه گفتند نمی توانم لیزیک برای اصلاح نزدیک بینی انجام دهم و پس از تست های مختلف بویژه تست قرنیه ، گفتند اگر به سن 40 یا 41 سال برسم می توانند برایم لنز داخل چشمی قرار دهند. بسیار نگرانم لذا تمنا دارم به سئوالات اینجانب پاسخ بفرمایید: 1_ آیا امکان پاره شدن پرده چشم اینجانب در اثر ورزش یا ... وجود دارد؟ 2_ آیا امکان آسیب دیدن قرنیه چشم یا پاره شدن آن بر اثر ورزش یا ... وجود دارد؟ 3_چرا من که قرنیه ای نازک دارم نمی توانم لیزیک کنم؟ 4_ پیشنهاد حضرتعالی چیست؟ 5_ اگر پیشنهاد شما هم قرار دادن لنز داخل چشمی می باشد راهنمایی فرمایید که اگر شما بخواهید جراحی نمایید : نحوه جراحی و مدت بستری و هزینه کل چقدر می باشد و محل جراحی کجاست و درصد احتمال موفقیت و اصلاح یا دید چقدر است ؟؟ با سپاس فراوان
پاسخ 1- شرط  احتیاط آنست که از انجام فعالیتهای ورزشی سنگین بخصوص چنانچه احتمال ضربه به چشم باشد اجتناب کنید . 2- خیر 3- زیرا در طی عمل لیزیک قرنیه نازک تر می شود و بایستی حداقل ضخامتی را برای حفظ سلامت قرنیه باقی گذاشت و چون شما شماره بالایی دارید قرنیه  نازک – بنابراین عمل لیزیک برای شما مناسب نبوده است
4و5- بهترین انتخاب لنز داخل چشمی است. جراحی نیاز به بستری ندارد و در یک روز انجام می شود و از نظر موفقیت هم احتمال آن بالاست و دیدی مانند عینک و یا کمی بهتر از آن پیدا می کنید.
**علت چشم بهم زدن زیاد وبیرون آمدن آب گچ مانند ازگوشه چشم وچسپناک شدن اطراف چشم چه میباشد ؟
با احتمال زیاد ناشی از التهاب لبه  پلک و یا حساسیت می باشد که برحسب اینکه در معاینه کدام علت  وجود داشته باشد درمان خواهد شد
** شماره چشمهایم 2.25 است. از لنز استفاده مي كنم كه ساخته كشور ايرلند است چون كارم با كامپيوتر زياد است. چشمم مدام آب مي ريزد .راهنمايي كنيد آيا قطره اي هست براي چشمم و اينكه لنز خوب چه ماركي بايد باشد
پیشنهاد می شود متن زیر را مطالعه نمایید :

مشكلات چشم ناشي از كار با كامپيوتر | Computer Vision Syndrome

 CVS چيست؟
CVS مجموعه اي از علائم چشمي و بينايي است كه بر اثر كار با كامپيوتر ايجاد مي شوند. تقريبا 4/3 كسانيكه زياد با كامپيوتر كار مي كنند گرفتار اين علائم هستند. به نظر مي رسد با فراگيرتر شدن بكارگيري كامپيوتر در محل هاي كار و حتي در خانه ها تعداد كسانيكه از CVS رنج مي برند روبه افزايش باشد.

علائم CVS
مهمترين علائم CVS عبارتند از: خستگي چشم، خشكي چشم، سوزش، اشك ريزش و تاري ديد. CVS همچنين ممكن است سبب درد در گردن و شانه ها نيز بشود.

چشم انسان حروف چاپي را بهتر از حروف نمايش داده شده بر روي مانيتور مي بينند. علت اين امر اين است كه حروف چاپي كنتراست بيشتري با صفحه سفيد زمينه داشته و لبه هاي آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانيتور چنين نيست و لبه ها به وضوح حروف چاپي نيستند بلكه حروف از يك مركز با كنتراست بالا شروع شده و به تدريج كم رنگ تر مي شوند و پس از تبديل به خاكستري كمرنگ ناپديد مي گردند. بنابراين لبه هاي حروف بر روي صفحه مانيتور وضوح حروف چاپي را ندارد.

يكي از مهمترين دلايل خشكي و سوزش چشم هنگام كار با كامپيوتر كاهش ميزان پلك زدن است بطوريكه افراد هنگام كار با كامپيوتر تقريبا1/5حالت عادي پلك مي زنند. اين مسأله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمركز بر روي موضوع كار سبب مي شود تا پلك ها مدت بيشتري با بمانند و در نتيجه اشك روي سطحچشم سريعتر تبخير مي شود.

10 توصيه براي كاهش علائم CVS

سعي كنيد بطور ارادي پلك بزنيد. اين كار سبب مي شود سطح چشم شما با اشك آغشته شده و خشك نشود. در صورتيكه مشكل شما شديد باشد مي توانيد از قطره هاي اشك مصنوعي استفاده كنيد.
مركز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتي متر پايين تر چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اينكه باعث مي شود پلك ها پايين تر قرار گيرند و سطح كمتري از چشم در معرض هوا باشد. از خستگي گردن و شانه ها نيز مي كاهد. در اين موارد هم بايد مانيتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلي را نسبت به ميزكار تنظيم كرد بطوريكه ساعد شما هنگام كار با keyboard موازي با سطح زمين باشد.
مانيتور خود را طوري قرار دهيد كه نور پنجره يا روشنايي اتاق به آن نتابد. هنگام كار با كامپيوتر سعي كنيد پرده ها را بكشيد و روشنايي اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولي كاهش دهيد. اگر از چراغ مطالعه بر روي ميز خود استفاده مي كنيد آن را طوري قرار دهيد كه به صفحه مانيتور يا چشم شما نتابد. همچنين مي توانيد از صفحه هاي فيلتر نيز بر روي صفحه مانيتور استفاده كنيد. تابش نور به صفحه مانيتور سبب كاهش كنتراست و خستگي چشم مي شود. اين مسأله بخصوص زمانيكه زمينه صفحه تيره باشد شديدتر خواهد بود.
به چشمان خود استراحت دهيد. سعي كنيد هر 5 تا 10 دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت 5 تا 10 ثانيه به نقطه اي دور نگاه كنيد. اين كار سبب استراحت عضلات چشم مي شود. همچنين به شما وقت مي دهد پلك بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.
اگر مجبوريد كه متناوبا به يك صفحه نوشته و مانيتور نگاه كنيد (خصوصا در مورد تايپيست ها) ممكن است چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. براي جلوگيري از اين مسأله سعي كنيد صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانيتور قرار دهيد. براي اينكار مي توانيد از copyholder استفاده كنيد.
فاصله مانيتور با چشمان شما بايد 50 تا 60 سانتي متر باشد.
روشنايي و كنتراست مانيتور خود را تنظيم كنيد. ميزان روشنايي مانيتور بايد با روشنايي اتاق هماهنگي داشته باشد. يك روش براي تنظيم روشنايي مانيتور اين است كه به يك صفحه وب با زمينه سفيد (مثل اين صفحه) نگاه كنيد. اگر سفيدي صفحه براي شما مثل يك منبع نور است روشنايي مانيتور زياد است و بايد آن را كم كنيد. در مقابل، اگر صفحه كمي خاكستري به نظر مي رسد روشنايي  را زياد كنيد.  در مجموع روشنايي بايد در حدي باشد كه چشمان شما احساس راحتي كنند. كنتراست مانيتور بايد حداكثر باشد تا لبه هاي حروف بيشترين كنتراست را با نوشته خود پيدا كند.
مشخصات ديگر مانيتور خود را تنظيم كنيد. كيفيت نمايش تصاوير بر روي مانيتور به سه عامل بستگي دارد: Resolution ، Refresh Rate ، و DotePitch.
Refresh Rate نشاندهنده فركانس تجديد تصوير بر روي مانيتور است. فركانس پايين مي تواند براي چشم خسته كننده باشد و فركانس هاي خيلي پايين سبب پرش تصوير مي شوند. بهترين Refresh Rate حدود 70 هرتز يا بيشتر است. Resolution يا وضوح تصوير كه به Refresh Rate نيز بستگي دارد به تراكم پيكسل هاي تصوير بر روي مانيتور گفته مي شود. هرچه تعداد پيكسل ها بيشتر باشد جزئيات بيشتري از تصويز ديده مي شود. بطوركلي هرچه Resolution بيشتر باشد بهتر است ولي بايد به Refresh Rate نيز توجه داشت. گاهي Resolution بالا Refresh Rateپايين دارند بنابراين بايد وضعيتي را انتخاب كرد كه هر دو بيشترين تعداد را داشته باشند.
Dot Pitch بر sharpness تصوير مؤثر است و هر چه عدد آن كمتر باشد تصوير sharpتر است. بيشتر مانيتورها dot pitch بين 25/0 تا 28/0 ميلي متر دارند. 28/0  ميلي متر يا كمتر عدد مطلوب است. Refresh Rate و Resolution را در ويندوز مي توانيد در Display Properties تنظيم كنيد ولي dot pitch قابل تنظيم نيست.
اگر علي رغم رعايت توصيه هاي گفته شده باز هم دچار علائم CVS هستيد مي توانيد از عينك هاي مخصوص استفاده كنيد زيرا گاهي مشكل در ديد متوسط است. ما بطور معمول كمتر از ديد متوسط استفاده مي كنيم زيرا بيشتر اوقات يا اشياء دور رانگاه مي كنيم و يا اشياء نزديك. ولي مانيتور كامپيوتر دقيقا در فاصله اي از چشم قرار مي گيرد كه مربوط به ديد متوسط است. اگر شما عينكي هستيد عينك شما به احتمال زياد براي كار با كامپيوتر مناسب نيست زيرا ديد متوسط را اصلاح نمي كند. براي دريافت عينك مناسبكامپيوتر به چشم پزشك مراجعه كنيد.
هنگام كار با كامپيوتر سعي كنيد گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهيد. قوز كردن هنگام كار طولاني با كامپيوتر سبب دردهاي گردن و شانه ها مي شود. اگر پشتي صندلي شما قابل تنظيم است آن راطوري تنظيم كنيد كه كاملا به پشت شما بچسبد. همچنين ارتفاع صندلي خود را طوري تنظيم كنيد كه كف پاها روي زمين قرار داشتهو زانوي شما در زاويه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse بايد پايين تر از آرنج و نزديك دستان شما قرار داشته باشد.
و نهايتا اينكه:
اگر همچنان بر اثر كار با كامپيوتر دچار مشكلات چشمي هستيد بهتر است به يك چشم پزشك مراجعه كنيد.

**مادر من 71 ساله و حدود 5 سال است بیماری الزایمر دارد و وزن او 35 کیلو شده و دروواقع بیماری آلزایمر او در مرحله خوبی نیست و هر دو چشمش دارای آب مروارید است دکتر چشم گفته باید عمل کرد ولی با اجازه دکتر مغز و اعصاب و ایشان گفته اند در این مرحله عمل نشه بهتره ما چه درمانی را در پیش بگیریم تا کور نشود لطفا راهنمایی کنید .
عمل جراحی آب مروارید به صورت سرپایی  و در عرض چند دقیقه انجام می شود و نیازی به بیهوشی هم ندارداگرچه عمل مشکل است (بدلیل عدم همکاری بیمار) اما قابل انجام است.
**من چند سال پيش جهت عمل ليزيك براي درمان نزديك بيني مراجعه كردم ولي قرنيه چشمم نازك بود و عمل من به هم خورد آيا روش ديگري براي از بين بردن مشكلم وجود دارد؟
میزان دقیق ضخامت قرنیه و نوع دستگاه اندازه گیری کننده آن جهت تصمیم گیری مهم است، پیشنهاد می شود معاینه مجدد شوید و آزمایشات تکرار شود و شاید با دستگاههای جدید قابل عمل باشد
**لطفا در رابطه با انتخاب درست پزشک برای عمل لیزیک و دستگاه یا مرکز جراحی راهنمایی بفرمایید
 از نظر پزشک، پزشک با تجربه در این زمینه که سالهای متمادی این عمل را انجام داده باشد و یکی از مراکز معتبر که خوشنام هم باشند را انتخاب فرمایید

**متاسفانه دید کاملی با عینک فعلی ندارم. چشم پزشک همین شماره را تایید می کند اما برای دیدن تلویزیون یا رانندگی اذیت میشوم.لطفا راهنمایی کنید.
می توانید از لنز تماسی استفاده کنید شاید دید بهتری برای شما تامین کند

**.یک چشم من تنبل چشم دیگر استیکمات است آیا راهی برای بهتر کردن دید چشم تبل است یا خیر و در اینصورت برای چشم دوم از لیزر استفاده کنم یا لنز؟
بسته به شدت تنبلی تصمیم گیری متفاوت است اگر تنبلی شدیدی نداشته باشد ممکن است کاندید مناسبی جهت عمل جراحی باشید
**کسی که عمل جراحی ترابکلتومی اب سیاه انجام داده به منظورکاهش بیشترفشارچشم میتواندتحت عمل لیزرقرارگیردواصولا"این عمل درمقایسه با عمل سنتی بهتراست یانه.
بله می توان پس از ترابکولکتومی عمل لیزر را هم جهت کنترل بیشتر فشار چشم انجام داد.
**35 سال سن دارم .سال گذشته بدلیل افت شدید بینایی و پیگیریهای بعدی مورد عمل جراحی آدنوم هیپوفیز قرار گرفتم .1- آیا اختلال بوجود آمده در میدان بینایی من قابل درمان می باشد یا عمل جراحی فقط پیشرفت آن را گرفته است .2- آیا این بیماری ارثی است و فرزندانم باید در این خصوص چک شوند ؟
1-    عمل جراحی جلوی پیشرفت را می گیرید و باعث بهبود صدمات قبلی نمی شوید
2-    خیر ارثی نیست
**یکساله بیماری تیروئید پر کار دارم و تحت درمانم که خدا را شکر خیلی بهتره و tsh خونم نرماله از همون ابتدا بیماری دچار اختلات چشمی شدم به صورت پف و بیرون زدگی جزئی که الان خیلی بهترشده است. حالا میخواهم بدا نم آیا درمان قطعی وجود دارد باید از کجا شروع کنم؟
به چشم پزشک فوق تخصص در حدقه چشم (اربیت) مراجعه فرمایید.
** لطفا در رابطه با برطرف نمودن مشکل پیر چشمی از طریق لیزر درمانی با توجه با مشکلات استفاده از عینک برای مبتلایان پیر چشمی ودر صد موفقیت درمان به روش مذکور را اعلام فرمایید
این عمل هنوز در مرحله تحقیقات است و انشاء اله در آینده با بهبود نتایج آن ممکنست فراگیر شود.
**دختري 25 ساله هستم كه حدوداً 5سال پيش جهت معاينه چشم به چشم پزشك مراجعه کردم،دكتر به من گفت عصب چشمم متورم است و بايد سي تي اسكن بدهم.من بعد از اينكه سي تي اسكن و ام ار اي دادم جواب هردو نرمال بود و دكتر چشم پزشك مرا به دكتر مغز و اعصاب معرفي كرد كه گفته شد يا جنبه ارثي دارد يا بايد آب كمر مرا گرفته و فشار آنرا اندازه بگيرد كه من چون جواب ام ار ايم نرمال بود مراجعه مجدد نكردم. تا الان هم مشكل خاصي نداشته ام و شماره يكي از چشم هايم 0.75 بود ديگري كه 0.25 بود شد 0.75 عينك كه ميزنم ديدم مناسب است. حال ميخواستم شما لطف كنيد و در اين باره اعلام نظر فرماييد
می توان با انجام میدان بینایی به صورت سریال آن را پیگیری کرد. چنانچه اختلالی در میدان دید ایجاد شود بایستی اقدامات تکمیلی انجام داد در غیر این صورت نیاز به اقدام دیگری نخواهد داشت
**شرایط مناسب برای عمل لیزیک را بفرمایید و این موضوع که باید شماره چشم در مدت زمان 6 ماه قبل از  عمل باید ثابت باشد آیا صحیح است ؟
حداقل سن 18 سال ثبات نمره چشم در یکسال گذشته نداشتن بیماریهای قرنیه مانند قوز قرنیه – نازکی شدید و سایر بیماریهای چشمی
** چند سالی است هنگامی که چشمم را ماساژ می دهم صدای عجیبی از ان خارج می شود و درد شدید کره چشمم را درگیر می کند علت چیست؟
ماساژهای محکم اصلاً برای چشم مناسب نیستند و صدای ایجاد شده هم بدلیل تماس شدید پلکها و کره چشم ایجاد می شود.
**آیا عمل لیزیک پس از مدت زمان مشخصی دچار اشکال می شود ؟ و آیا می شود هر دو چشم را همزمان عمل کرد؟
به طور معمول  دوچشم همزمان عمل می شود. عمل لیزیک یکی از موفق ترین اعمال جراحی در طب می باشد اما  احتمال ایجاد عوارض هم کمتر از 1% و یا برگشت نمره چشم در درصد کمی از بیماران برحسب نمره چشم قبل از عمل ممکن است ایجاد شود. عوارض شدید مانند عفونت قرنیه – کدورت – قرنیه نازک شدن پیشرونده قرنیه با احتمال 001/0 دیده می شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
nilo
با سلام من 4،سال پیش چشم چپ که در مرحله اول اب مروارید بود توسط دکتر هاشمی در نور لنز تک کانون گذاشتمبا اینکه دور خوب شده ولی دايم نور در چشمم میچرخه ، من میخواستم لنز نزدیک ودور بذارم ولی چرا در ایران بیشتر دکترها فقط یک نوع لنز را قبول دارن با اینکه علم پیشرفت کرده ، چشم چپم باید جراحی کنم ولی چون خیلی اذیت شدم میترسم ، میشه لنز چند کانون بگذارم ، لطفا منو راهنمایی کنید
نیلوفر
جواب سوالم را هنوز نگرفتم
دوست عزیز پاسخگویی دکتر میرآفتاب به پایان رسیده .
این پرسش و پاسخ در سال 89 اتفاق افتاده است.
زهرا زرندي
سلام، خونريزي شبكيه دارم و چشمم سياه ميبينه ، ٤ دفعه تزريق چشمي داشتم ولي هنوز سياه ميبينم، ايا چاره اي داره ؟
عليرضا
با سلام، من حدود ٥ سال پيش عمل لازك انجام دادم، و الان نزديك به يك سال و نيم است كه تاري ديد دارم و شديد تر هم شده است، به چشم پزشك مراجعه كردم قطره فلوكورت و بريموگان براي دو ماه تجويز كردند، آيا عمل دوباره كار درست و عقلاني ميباشد ؟
باران
با سلام
من 26ساله هستم ....سال 90عمل لازک کردم چشم راستم تنبلی داشت و شماره اون مثبت9بود و چپم مثبت 7....بعد عمل دید چشم راستم خوب نشد 5/10و چشم چپم 9/10....الان من عمل دیگه ای میتونم انجام بدم یا نه.....و اینکه باتوجه به اینکه چشم راستم باعینک و بی عینک دید کاملی ندارد میتوانم پیوند قرنیه انجام بدهم یا خیر؟
الهام
با عرض سلام وخسته نباشيد،٢٧ ساله هستم و در سن ١٤ سالگى چشمم ضعيف شد حدودا ١٠ سال هست كه ثابت مونده قرنيه چشمم نازكه و نميتونم عمل ليزيك كنم ،شماره چشم راستم ٧.٥ نزديكبين ١.٧٥ استيكمات.چشم چپم ٥.٢٥ نزديكبين ٢.٢٥ آستيكمات قوزِ قرنيه هم دارم ، از عينك بيزارم ميتونم عمل لنز داخل چشمى انجام بدم؟؟؟ الان از لنز سافت استفاده ميكنم ولى ديگه با چشمم سازگار نيست تماس گرفتم وقت بگيرم نداشتيد ميتونم خواهش كنم يه وقت زود بهم بديد كه بيام اگه شد عمل كنم ؟؟؟
تمبر حاجى
سلام. سه سال پىش چشم راستم بر اثر زبه چاقو قرنىش پاره شد و سه تاهم بخىه خورده. دىدم ضعیف شده بنظر شما من معافم
سلیمانی
با سلام
بنده در تاریخ 25 آذر 1392 جهت ویزیت خدمت رسیدم مشکل من قوزی قرنیه می باشد که عمل ccl انجام داده ام ولی به نتیجه نرسیده ام.از لنز و عینک نیز استفاده کرده ام.
لنز جواب نداد. عینک هم در حد خیلی معمولی مشکلمو حل میکنه.
جنابعالی فرمودید به دلیل مشکل آستیگمات و قوزی قرنیه فعلا امکان پیوند وجود ندارد.
سوالم اینه که چون مطمین هستم لنز جواب نمیده و قبلا هم استفاده کردم آیا میشه از حلقه استفاده کرد؟
آیا ممکن دیدمو واسه همیشه از دست بدم؟
لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر و سپاس
سارا
باسلام.من 26 سالمه.من تو سن 7سالگی به چشم راستم ضربه وارد شد بوسیله سنگ بعداز 6-7ماه به پزشک مراجعه کردن وعمل اب مروارید انجام دادم وبعداون از عینک با نمره بالا استفاده میکردم که چون سنم کم بود رعایت نکردم.تو سن 16 سالگی از لنز تماسی استفاده کردم تا الان.رنگ چشمم از سبز به قهوای تغییر کرده مردمک حالت وشکل طبیعی ندارد.مدتیه که نسبت به لنز حساسیت پیداکردم .استفاده نمیکنم چشمام گل مژه زده.دید چشمم خیلی پایینه وعملا با اون نمیبینم.بعضی میگن لنز داخلی بزار.درصد خیلی کمی انحراف هم پیداکردم که نمیشه عمل کرد چون کمه.برا بهترشدن بینایی چیکار کنم.توروخدا واضح برام توضیح بدین.ممنونم
ahmad
با سلام خدمت شما
حدود یک هفت یا هشت ماه است که لکه کدری را جلوی چشم چپم میبینم و وقتی چشمم را میگردانم با نگاه من حرکت میکند
البته از کودکی به عارضه مگس بینی دچار هستم(اگر اشتباه نگفته باشم اسمشو)
چندی پیش (البته بعد از پیدایش این عارضه) بابت تعیین نمره عینک به یک متخصص چشم مراجعه کردم که ایشان هم چشم هایم را از بابت ابتلا به آب مروارید بررسی کردند و مشکلی نداشت (ولی چیزی به دکتر در این باره نگفتم چون پیشرفت ناچیزی داشت)
ولی حالا بزرگتر است و شفاف تر و تصاویر پشت لکه بصورت کدر دیده میشوند
میخواستم بدانم این عارضه چیست و قابل درمان است؟
و ثانیا آیا بیماری مگس بینی درمان یا لاقل کنترل دارد؟
مینا
باسلام دختر 20 ساله ای دارم که وقتی مستقیم نگاه می کند هیچ مشکلی ندارد ولی وقتی به سمت چپ نگاه میکند مردمک چشم راستش بیش از انداره به طرف بینی اش کشیده میشود علت آن چیست و میشود درمان کرد ؟
رایموند
با سلام من برای انجام لیزیک اقدام کردم بعد از معاینه مشخص شد قرنیه نازک است و بایو لنز داخل چشمی بگذارم شماره چشمم 5.5 است آیا این عمل نتیجه میدهد
lمحمد
یکی از دوستانم بیماری آتاکسی مبتلا شده و تمام پزشکها جوابش کردن . آیا کسی میتونه کمکش کنه.آیا راه حلی برای در مانش هست؟ آیا میتونه باز هم برای دختر 10 سالش پدری کنه؟
اون روی ویلچره و نمیتونه حرف بزنه یا حرکت کنه.لطفا راهنمایی بفرمایید.
امین
باسلام
من 29 ساله هستم چشم چپ من آستیگمات 4.5 می باشد آیا راه درمانی وجود دارد اگر دارد لطفا راهنمایی کنید در ضمن شماره تلفن جهت راهنمایی بیشتر یا درمان در صورت امان برای من ارسال نمائید09178314687 باتشکر
نسرين فرخ نهاد
با سلام.33 ساله هستم چشم راست من در سال 90توسط جنابعاي تحت عمل جراحي رينگ قرنيه قرار گرفت و چشم چپم در سال نود ويك uvx شدبا عينك ديدم خيلي بهتر شده ولي بدليل شرايط كارم تحملش برام سخته.آيا امكان عمل cxlبراي من وجود دارد يا خير.با تشكر
غزاله
سلام
دختر من 3 سال و نه ماهش هست.شماره چشم راستش 1 و آستیکمات 2 و شماره چشم چپش 1و آستیکمات 1/5هست.
دکتر گفته از عینک فقط در زمان تماشای تلویزیون و کتاب خواندن استفاده بکند.
در ضمن همه افراد خانواده پدریش از عینک استفاده میکنند.
میخواستم بدونم احتمال داره بازم شماره چشم دخترم بالا بره؟
مرسی
یحیی هاشملو
من 25 ساله ودانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف هستم.بدلیل کارم در وزارت دفاع مجبور به انجلم عمل لیزیک هستم.نزدیک بینم وشماره هر دو چشمم 2.5 می باشد وبدون آستیکمات میباشم وطی 4 سال گذشته شماره چشمم ثابت مانده اما شدیدا از این عمل میترسم وبیم آن دارم که برای چشمم مشکل ایجاد شود اگز میشود مرا راهنمایی کنید که باید چه کنم؟آیا شما این عمل را به من پیشنهاد میکنید؟مشکلی برای چشم وقرنیه ایجاد نمیشود؟
غلامحسین مرادی نسب
باسلام من 38 ساله وکارمند هستم چند سال با کتاب ومطالعه فاصله داشتم حدود دوسال است که زبانهای خارجه میخوانم وازیک سال قبل بعد ازمطالعه طولانی یا روزی که یکسره درمحل کار جلوی کامپیوتر هستم درچشم چپ قسمت بالا احساس تورم داشته وتاگیجگاهی سرم دردی احساس میکنم ولی دید من مشکل ندارد آیا این درد صرفا خستگی عضلانی است یا بایستی درمان شود ؟
تشکر فراوان
سلام
با عرض خسته نباشيد من اين علائم را دارم
لطفا در رابطه با نام بيماري و طريقه درمان من را راهنمايي كنيد،
با تشكر:
1- عدم توانايي خواندن متن هاي سياه سفيد در بعضي اوقات
2– درد چشم و اطراف آن كه با مسكن تجويز شده برطرف نميشود  
3 –افزايش قرمزي چشمها
4-شروع ناگهاني درد بالاي كاسه چشم و در ناحيه ابروها و پشت سر و درد مداوم
5- بعضي اوقات كم شدن ميدان ديد در دو چشم
6-ديدن نورهاي درخشان در ميدان بينائي و نورهاي صاعقه مانند كه حركت ميكنند
fateme
اقای دکتر یک چشم پزشک متخصص معمولی می تونه وجود سوراخ در شبکیه رو با دقت تشخیص بده چون شهرستان هستم سخته تهران بیام ؟اخه من چشمام ضعف زیادی داره و شبکیه ام نازکه حتی جرقه هم داشتم که پیش متخصص شبکیه در تهران رفتم گفت مشکلی نیست.اما بعد از چند وقت یه چرخش ناگهانی در قسمت چشمم داشتم که باعث فشاری تو چشمم شد پیش دکتر معمولی در شهرمون رفتم و با دستگاه چشم منو دید گفت شبکیم سالمه .اما من الان چشمم 4 روزی میشه که درد داره .
امير
آيا سرمه براي مگس پران خوب است؟
بهرام
با عرض سلام خدمت آقای دکتر امیدوارم که حالتون خوب باشه من بهرام هستم 23 ساله ساکن همدان که تقریبا 20 روز پیش به چشم راستم ضربه شدیدی وارد شد ( هنگام باز کردم در شیشه نوشابه به علت تجمع گاز زیاد در آن در شیشه پرتاب شد و با شدت به چشم راستم اصابت کرد ) که بلافاصله به اورژانس مراجعه کردم که پزشک عمومی بعد از معاینه با دستگاه قطره بتامتازون برایم نوشت و گفت خونریزی سطحی و اخلالاتی در دیدم ایجاد شده که با استفاده این قطره تا چند روز رفع میشود که همینطور هم شد ولی یک هفته بعد متوجه شدم که مردمک چشم راستم که ضربه خورده بود از مردمک اون یکی چشم کمی بزرگتر شده و خیلی کم نسبت به نور حساسیت نشون میده و همین باعث شده دید چشم راستم مثل اون یکی صد در صد عالی نباشه فورا به یک متخصص چشم مراجعه کردم بعد از معاینه گفتند که این مشکل ( بزرگ شدن مردمک چشم آسیب دیده نسبت به اون یکی ) بر اثر ضربه شدید وارد شده به آن ایجاد شده و دیگه همین طوری باقی میمونه و خیلی کم امکان داره که خوب بشه و هیچ راه درمانی هم براش وجود نداره میخواستم بدونم آیا شما نظر ایشان را تایید میکنید و هیچ راه درمانی براش وجود نداره یا اینکه به مرور زمان خوب میشه یا باید با روشهای مثلا جراحی یا غیره اونو معالجه کرد؟
رضا میرزائی
با عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر، چشمان مادر من آب مروارید داشت که یکیشو عمل کرد تا 10 روز بعد از عمل دید خوبی داشت بعد از آن کاملا دیدش از بین رفته آیا مشکلش قابل حل شدن هست. با تشکر
صدیقه باقری
با عرض سلام .من دختری 5 سال و نه ماهه دارم که از سن 3 سالگی تنبلی چشم ایشان توسط چشم پزشکان تشخیص داده شده و از همان زمان تحت نظر متخصصان چشم اقدامات لازم برای او انجام گرفته است ولی علیرغم استفاده از عینک و بستن چشم در زمان تعیین شده توسط پزشکان نه تنها بهبودی صورت نگرفته و شماره چشم فرزندم بالاتر رفته است. شماره چشم ایشان 5/5 استیکمات و 6 دوربین است و تفاوت دو چشم در حد 5/0 است. چشم پزشکان شماره عینک کمتر تجویز می کنند و متخصصان بینایی سنجی شماره عینک اصلی ، کدام راه حل بهتر است و آیا بستن چشم موثر تر نیست؟
سحرحسینی
سلام من 23 سالمه و یک ماهه که گفتن کم کاری تیروئید دارم t4 91.16 tsh 8.43 ,anti thyroid peroxidase 3000 ایا من خوب میشوم ؟ با این ازمایش احتمال مرگم چند درصد است؟ شیرازی نیسم اگر لازمه شیراز برم معرفی پزشک خوب در شیراز که مراجعه کنم .در ضمن خیلی زود عصبانی میشم درس هم حوصله ندارم بخونم میگن باید چاق بشم ولی من لاغر شدملطفا راهنمایی کنید .با تشکر
عليرضا رحمان طلب
آيا استفاده مرتب از عينك باعث ميشود نمره عينك به مرور برطرف شود يا چشم ضعيف تر نشود
پیام عبدی پور
با عرض سلام و خسته نباشید
اقای دکتر اینجانب 19 اسفند 1389 عمل لیزیک انجام داده پس از 20 روز از عمل دارای تاری اندک در دید ونوسان در وضوح دید و سرگیجه هستم که بیشتر از همه تاری دید فکر من را مشغول کرده است .خواهشمندم راهنمایی فرمایید
محمدرضامحمدی
اتاکسی مخچه ای چیست وراه درمان ان در کشور وجوددارد
یگانه
باسلام من شماره هردو چشمم 2 می باشد و ازنوع دوربین هستم و سنم 39 سال می باشد که همه دکترها این شماره را تایید میکنند اما اصلا تمرکز دید ندارم و تنها با نورشدید و نوشته های تقریبا درشت را می توانم ببینم چه راهکاری دارید و آیا با جراحی چشم قابل اصلاح شدن می باشد یا خیر با تشکر
مینا محمدی
سلام من دخترم وقتی 6 سالش بود تیرکمان خورد عملش کردیم عملهای متعدد مثل عمل آب مروارید و.. ولی الان که 18 سالشه چشمش خوب نشده چشمش کوچیک شده تورفتگی چشم رنگ عدسی چشمش تغییر کرده یعنی عدسی چشمش سرمه ای شده و انگار داره کلا سفید میشه و افتادگی پلک داره چشمش در حد نور دید داره و خیل تار میبینه خواهش می کنم اگه درمانی هست که هم ببینه هم مثل چشم راستش خوب ببینه بگید هر چقدرم پول عملش بشه میدیم فقط بگید تا آخر عمرش هم ببینه هم سالم باشه انگار نه انگار که عمل کرده باشه اگه میشه تو ایمیلم جواب بدید ممنون میشم بای
زهرا
با سلام.من 25 سالمه .قراره لیزیک کنمودو تا سوال داشتم:من اردیبهشت 88 شماره چشمممنفی 2.25و 2 بود برای معاینه لیزیک به هر دو چشمم 0.25 اضافه شده بود .ایا من میتونم لیزیک کنم با اینکه 0.5 درجه ضعیفتر شدهواینکه بعد از عمل تا چه مدت نباید به مانیتور نگاه کرد .با تشکر
مرتضی
من یکسال پیش عمل جراحی وارریکسل انجام دادم.آیامیتوانم بعد از گذشت یکسال ورزش بدنسازی را ادامه دهم؟
1.09572s, 50q