درمان «داي سكشن» پيشرفته آئورت در شرايط ايست قلبي و ريوي در كشور انجام شد

۱۳۸۹/۰۷/۲۱ - ۱۴:۳۲ - کد خبر: 20574
سلامت نیوز: جراحان كشورمان در اقدامي نادر و در شرايط ايست قلبي و ريوي در مدت هفت ساعت عمل جراحي به موفقيت كم نظيري در درمان «داي سكشن» پيشرفته آئورت دست يافتند.

به گزارش (ايسنا)، در اين عمل جراحي مردي 58 ساله با عارضه پرفشاري خون و درد ناحيه قفسه سينه و شكم به يكي از بيمارستان‌هاي كشور مراجعه و با تشخيص جدا شدن لايه‌هاي عروق شرياني در محل سرخرگ آئورت موسوم به «داي سكشن» در اقدامي فوق اورژانسي تحت عمل جراحي پيوند رگ مصنوعي قرار گرفت و حدود نيم متر رگ مصنوعي به وي پيوند زده شد.

دكتر مهرداد هاشمي، فوق تخصص بيهوشي قلب و عضو تيم جراحي مذكور به ايسنا گفت: رگ قلب بيمار مذكور با پارگي كوچك از محل جدا شدن شريان آئورت از قلب همراه بود كه گسترش آن تا عروق خون رسان مغز، دست‌ها، شكم و پاها، خطر جدي مرگ آني را براي بيمار ايجاد كرده بود.

وي افزود: دكتر ماندگار، جراح قلب و عروق و سرپرست تيم در پي مشاهده وسعت عارضه و درگير بودن شريان‌هاي اصلي بدن، كار تعويض عروق را در شرايط ايست قلبي - تنفسي و در دماي 25 درجه سانتي‌گراد آغاز كرد.

رييس بخش مراقبت‌هاي ويژه قلبي بيمارستان لاله با بيان اينكه شرايط ايست قلبي و ريوي در دماي پايين با وسايل مخصوص از جمله تشك سرما، يخ و دستگاه قلب و ريه مصنوعي براي انجام جراحي فوق مهيا شد، گفت: از آنجايي كه قطع گردش خون با خطرات جدي از كار افتادن مغز، كبد و كليه‌ها و حتي فلج اندام‌هاي تحتاني به دليل عدم خون‌رساني به نخاع همراه است، تيم درماني با پذيرش خطرات و با استفاده از داروهاي ويژه كاهش سوخت و ساز اندام‌ها و به ويژه مغز، تلاش بي‌وقفه‌اي براي نجات جان اين بيمار صرف كردند.

وي ادامه داد: در نهايت تيم جراحي با تعويض بخش رگ مربوطه در نواحي آئورت صعودي و نزولي و ناحيه شكم و همچنين تا عروق خون رساني منتهي به دست و شريان گردني كاروتيد با بهره‌گيري از بيش از 30 سانتي متر رگ مصنوعي موسوم به توبولرگرافت در مدت هفت ساعت عمل جراحي پرهيجان به موفقيت كم نظيري در درمان داي سكشن پيشرفته آئورت دست يافت.

هاشمي گفت: خون رساني به عضله قلب و بافت مغز دو اقدام دشوار و حياتي در حين ايست قلبي محسوب مي‌شود و اين خطر پيوسته وجود داشت تا بافت‌هايي مانند نخاع، كليه‌ها، كبد، مغز و قلب دچار نارسايي و آسيب جبران ناپذير شوند. اما خوشبختانه عمل جراحي با موفقيت پيش رفت.

وي در پايان گفت: همچنين به دليل استفاده از داروهاي ضد انعقاد و احتمال هرگونه خونريزي مجدد، قفسه سينه 48 ساعت پس از جراحي بسته شد و بيمار 72 ساعت پس از عمل بدون اختلال شناختي، حسي، حركتي و نارسايي كبد، كليه‌ها و نخاع روي پاهاي خود ايستاد و راه رفت كه اين امر حاكي از موفقيت و عبور از عوارض احتمالي عمل جراحي است. بيمار اكنون در وضعيت مناسبي به سر مي‌برد و به زودي از بيمارستان مرخص خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87343s, 18q