رانت و دلالی در تست شنوایی نوزادان

۱۳۹۵/۱۲/۲۰ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 208195

سلامت نیوز: رئیس انجمن علمی شنوایی شناسی استان گیلان، از اینکه تست شنوایی نوزادان بدو تولد در بیمارستان ها به صورت یک رانت و دلالی در دست افراد و گروه خاصی قرار گرفته است، به شدت انتقاد کرد.

عبدالسلام اردلان در مهر ، به چالش های حوزه شنوایی شناسی اشاره کرد و گفت: بیمه سلامت اخیرا فاکتورهای ارائه شده از طرف مراکز شنوایی شنایی را قبول نمی کند و ارائه خدمات از قبیل مشاوره، قالب گیری، تجویز و فیتینگ سمعک، تنظیم، آزمایشات مجدد و مراجعات بعدی را نادیده می گیرد و بیماران را دچار سر در گمی کرده است.

وی افزود: انجام تست شنوایی نوزادان بدو تولد در بیمارستان های دولتی و خصوصی گیلان به صورت یک رانت یا دلالی در دست افراد و گروه خاصی قرار گرفته که باید در بین مراکز شنوایی شناسی به ویژه افراد تازه فارغ التحصیل تقسیم شود.

اردلان در ارتباط با دیگر مشکلات حوزه شنوایی شناسی، گفت: دست اندازی ها و دخالت های دیگر رشته ها نظیر ENT و افراد غیر حرفه ای به عنوان سرمایه گذار و سهامدار نیز ادامه فعالیت در این رشته را با مشکل مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه عدم رعایت اخلاق حرفه ای، طمع و نداشتن قوانین شفاف باعث شده یک فرد در چند جا کار کند و افراد فارغ اتحصیل بیکار بمانند، تصریح کرد: حق دستور تجویز سمعک در بیماران با کاهش شنوایی حسی - عصبی باید به ادیولوژیست ها واگذار شود.

اردلان گفت: در پروانه مراکز شنوایی شناسی قید شده، دارنده پروانه مجاز به پذیرش بیماران به صورت مستقیم نیست در صورتی که یک سری مراجعه کنندگان ما از مدارس و مهد کودک و بیماران کنترلی سمعک و... هستند؛ از طرفی برخی از پزشکان ENT، خود مراکز سهامدار پورسانتی دارند که این مسئله با نوشته پروانه در تعارض مسلم است و باید اصلاح شود.

رئیس انجمن علمی شنوایی شناسان استان گیلان با اشاره به اینکه آمار مداخله نوزادان ناشنوای بدو تولد ۱.۵ در هزار است، خاطر نشان کرد: تحت پوشش قرار گرفتن خدمات شنوایی شناسی در جهت کمک به مردم و شنوایی شناسان بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد که امیدواریم مسئولان مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87423s, 19q