10 داروي جديد ايراني سال آينده وارد بازار مي‌شود

۱۳۸۹/۰۹/۰۱ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 21417
به گزارش  سلامت نیوز به نقل از فارس ، محمد مصدق در مراسم افتتاح مجموعه آزمايشگاهي تحقيقات طب سنتي و بهره‌برداري از 7 مركز آزمايشگاهي كه با حضور معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و رياست دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني شهيد بهشتي در شعبه بين‌الملل اين دانشگاه برگزار شد اظهار داشت: نخستين مجموعه آزمايشگاهي طب سنتي با هدف تحقيق و مستندسازي حوزه پزشكي فعاليت خود را شروع مي‌كند تا بر اين اساس توانسته باشيم گامي بزرگ در راستاي توليد علم بومي برداريم.

وي افزود: شعبه بين‌الملل دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي از آذر سال گذشته در اختيار مركز تحقيقات طب سنتي قرار گرفته و در حال حاضر نيز 5 ميليارد ريال تجهيزات در اين مركز وجود دارد كه با وجود پشتوانه علمي بسيار مناسب در اين زمينه متعاقباً به دستاوردهاي بزرگي در آينده خواهيم رسيد.

* طب سنتي ايران جهانيان را به تحسين در حوزه پزشكي واداشته است

علي حائري، رئيس دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز اظهار داشت: ايران با ورود به حوزه طب سنتي با وجود تأخير بسيار توانسته است در جهان تحسين همگان را در حوزه پزشكي كسب كند.

وي به حضورش در 15 سال گذشته كه در سازمان جهاني بهداشت WHO در حوزه طب سنتي فعاليت مي‌كرد اشاره كرد و گفت: از زماني كه ايران در بحث طب سنتي وارد شده است هنوز كشورهاي دنيا نتوانسته‌اند با علوم بومي كشورمان رقابت كنند و اين مسئله در برگزاري كنگره‌هاي جهاني اين علم در جهان بسيار روشن و نمايان است.

حائري خاطرنشان كرد:‌ كشورمان در طب سنتي آن قدر داراي علم بسيار وسيع و كاربردي است كه در يكي از كنگره‌هاي جهاني از جمله مصر كه نخست‌وزير كشور ميزبان نيز حضور داشت هيچ كدام از شركت كنندگان جرئت ابراز اينكه ابوعلي‌سينا يك دانشمند عربي است را نداشتند و جهانيان در حال حاضر بر خلاف تبليغات گسترده سنوات گذشته كه ابوعلي‌سينا را يك دانشمند عربي مي‌دانستند يك دانشمند ايراني و طب سنتي را از علوم پزشكي بومي كشورمان عنوان مي‌كنند.

* بازار داروي طب سنتي تضمين شده است

در پايان اين مراسم فرزانه نقيبي، رئيس مجموعه آزمايشگاهي تحقيقات طب سنتي و معاون دانشكده طب سنتي نيز اظهار داشت: برخي از كمبودهاي بسيار كوچك در طب سنتي مي‌تواند در روند تحقيقات و توليد علم بومي تاثيرگذار باشد كه در حال حاضر نيز فعالان اين عرصه با توان و همت خود بسيار در بقاء و رشد طب سنتي نقش‌آفرين بوده‌اند.

وي با اشاره به كمبود برخي از تجهيزات در مركز تحقيقات طب سنتي گفت: در صورت تجهيز امكانات در آزمايشگاه‌هاي طب سنتي بدون هيچ اغراقي مي‌توان بازار دارويي طب سنتي را تضمين كرد.

نقيبي خاطرنشان كرد: در حال حاضر بازار دارويي و كمپاني‌هاي دارويي بزرگ خود به دنبال دستاوردها و نتايج علمي و دارويي طب سنتي هستند و آنها هستند كه متقاضي به حساب مي‌آيند.

در پايان نشست خبري و مراسم افتتاح نخستين مجموعه آزمايشگاهي تحقيقات طب سنتي و بهره‌برداري از 7 مركز آزمايشگاهي معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت و همچنين رياست دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شهيد بهشتي از اين آزمايشگاه‌ها بازديد كردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.58857s, 19q