هواپيماهاي "آب‌پاش " با صدور مجوز دوباره شنبه پرواز مي‌كنند

۱۳۸۹/۰۹/۱۹ - ۱۵:۲۲ - کد خبر: 21951

به گزارش سلامت نیوز علي‌محمد شاعري گفت: طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران ‌سال‌هاست در حال اجراست و چندين پروژه در اين طرح تعريف شده است.

وي گفت: براي كاهش آلودگي هواي تهران بايد اقدام اساسي صورت گيرد.

قائم مقام سازمان حفاظت محيط زيست  در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس،  افزود: براي كاهش آلايندگي‌ها ابتدا بايد منبع آلودگي را شناسايي كرده و سپس براي مديريت و كنترل آن برنامه‌ريزي كنيم.

شاعري  در گفت‌وگو با فارس،   اظهار  داشت: يكي از منابع توليد آلودگي، خودروها هستند كه 80 درصد در افزايش آلودگي سهم دارند.

*اجراي برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران موفق نبود
--------------------------------------------------------------------------

وي صنايع آلاينده اطراف تهران را يكي ديگر از منابع توليد آلودگي هواي اين شهر دانست و گفت: بخشي از منبع توليد آلودگي مربوط به سوخت نامناسب است؛ كيفيت سوخت بايد ارتقا يابد و استاندارد باشد.

شاعري با اشاره به اينكه برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران در طول برنامه چهارم توسعه اجرايي شد گفت: اجراي محورهاي اين برنامه تا حدودي تأثير داشته اما تاكنون اين طرح موفق نبوده است.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست همچنين به وجود بيش از يك ميليون و 800 هزار خودروي فرسوده در تهران اشاره كرد و گفت: صنايع آلوده‌كننده شهر تهران را احاطه كرده و از سوي ديگر استانداردهاي لازم براي توليد سوخت رعايت نمي‌شود.

وي با اشاره به اينكه بيش از 3 هفته است تهران دچار وارونگي دما و پايداري هوا شده است،‌ بيان كرد: اين در حالي است كه وزش باد طي اين روزها بين 1.5 تا 2 متر در ثانيه بوده و مدت‌هاست كه بارندگي نداشته‌ايم.

* لزومي به ارائه گزارش درباره اجراي دوركاري كاركنان دولت نيست
-------------------------------------------------------------------------------

شاعري از جمله اقدامات صورت گرفته مثبت را طرح زوج و فرد دانست و گفت: تعطيل ادارات و دستگاهاي اجرايي، دوركاري 40 درصد از كاركنان دولت همراه با اجراي طرح زوج و فرد در جلوگيري از افزايش آلودگي هواي تهران تأثير نسبي داشته است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا دوركاري 40 درصد كاركنان دولت اجرا شده و گزارشي درباره اجراي دوركاري كاركنان دولت داشته‌ايد يا خير؟ گفت: لزومي به ارائه گزارش نيست؛ اين كار در حال انجام شدن است كارمنداني كه كار اداره را انجام مي‌دهند مي‌توانند به منزل بروند.

شاعري افزود: جديت نيروهاي پليس راهنمايي رانندگي در اجراي طرح زوج و فرد تردد خودروها بسيار مؤثر بوده است.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست تصريح كرد: اين روش‌ها هيچ كدام روش بلند مدت و اساسي براي مشكل آلودگي هواي تهران نيست اما تأثير خوبي در جلوگيري از افزايش شاخص‌هاي آلايندگي داشته است.

وي افزود: يكي از روش‌هايي كه به نظر رسيد ممكن است تأثيري داشته باشد و به طور نسبي از افزايش آلودگي هواي تهران جلوگيري كند آب‌پاشي در سطح هواي تهران بود.

شاعري گفت: وقتي باران مي‌بارد هواي تهران تميز و شسته مي‌شود و بخشي از ذرات معلق توسط باران‌هايي كه ايجاد مي‌شود به صورت دوره‌اي شسته و به سطح زمين مي‌رسد كه در نهايت رطوبت نسبي نيز ايجاد مي‌شود.

مسائل امنيتي باعث محدويت در آب‌پاشي آسمان تهران شد
-------------------------------------------------------------------------

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ به اين پرسش كه پيشنهاد آب‌پاشي از طريق چه كسي مطرح شد؟ بيان كرد: اين پيشنهاد از طريق تعدادي از كارشناسان و مديران سازمان محيط زيست كه در زمينه آلودگي هوا فعاليت مي‌كردند مطرح و در نهايت تصويب شد.

وي در پاسخ به اين پرسش كه چرا پرواز هواپيماها با محدويت مواجه شد؟ افزود: آب‌پاشي در سطح شهر تهران به دليل امنيتي محدوديت دارد و نمي‌توان در تمام سطح شهر پرواز و عمليات آب‌پاشي انجام شود.

شاعري گفت: اين طرح به صورت آزمايشي و بسيار محدود اما در شرايط واقعي اجرا شد.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: : اگر بتوانيم در 10 نقطه از تهران كاهش دما ايجاد كنيم اين امر باعث جابه جايي هوا و ناپايداري هوا مي‌شود.

وي تأكيد كرد: بناي ما اين نبود كه مشكل هواي تهران را با آب‌پاشي حل كنيم به همين دليل اين طرح به صورت آزمايشي و بسيار محدود در جنوب و جنوب غرب شهر اجرا شد.

به گفته شاعري شوش، مولوي، آزادي، انقلاب و قلعه مرغي از جمله خيابان‌ها و ميدان‌هايي بودند كه آب پاشي شدند.

وي تصريح كرد: وضعيت شاخص‌هاي آلاينده پس از آب پاشي مورد سنجش قرار گرفت و اندازه‌گيري تأثير آب‌پاشي بايد كنار ساير عوامل مورد برسي قرار گيرد.

* 150 هزار متر مربع در هر پرواز آب‌پاشي شد
------------------------------------------------------

شاعري گفت: هر هواپيماي آب‌پاش در هر سورت پرواز به عرض 50 متر و به طول 3 كيلومتر مساحتي را تحت پوشش قرار دادند. آب‌ها به اندازه 10 ميكرون پاشيده شدند و در حدود 150 هزار متر مربع در هر پرواز آب‌پاشي شد و در همان لحظه ذرات معلق را شست‌‌وشو دادند.

وي گفت: با توجه به پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته اين روش موجب شرايط مناسب براي تنفس شهروندان و ايجاد ناپايداري نسبي مي‌شود.

* آب‌پاشي انجام شد؛ شاخص‌هاي آلاينده كاهش يافتند
-----------------------------------------------------------------

شاعري در پاسخ به اين پرسش كه آيا آب‌پاشي در كاهش آلاينده‌ها تأثير داشته يا خير؟ تأكيد كرد: روز گذشته شاخص‌هاي آلاينده در اكثر ايستگاه‌ها به نحو قابل ملاحظه‌اي كاهش يافتند.

وي افزود: روز گذشته ميزان مونوكسيد‌كربن در حد سالم بوده و ذرات معلق نيز 15 واحد در تهران كاهش داشتند.

شاعري گفت: پيش بيني ما اين است كه اگر وزش باد و تصميات تكميلي ديگري كه به لحاظ شرايط اضطرار گرفته شده تداوم يابد هواي تهران بهتر مي‌شود.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست تأكيد كرد: اگر شهرداري در مديريت حمل و نقل عمومي همكاري بيشتري كند و آن را گسترش دهد مشكل حل مي‌شود.

وي متذكر شد: با اجراي طرح زوج و فرد 50 درصد مردم از وسايل نقليه شخصي استفاده نمي‌كنند و انتظار دارند از وسايل نقليه عمومي استفاده كنند بنابراين شهرداري بايد با جديت بيشتري در اين زمينه وارد عمل شده و همكاري بيشتري كند.

شاعري با تأكيد بر جلوگيري از تردد خودروهاي فرسوده، افزود: ظرف اين چند روز تعداد زيادي از اتوبوس‌ها كه دود زيادي از آنها متصاعد بود و در حال جابه جايي مسافر بودند را مشاهده كردم.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست در پاسخ به اين پرسش كه آيا عمليات آب‌پاشي باز هم ادامه دارد، تأكيد كرد: اگر دستگاه‌هايي كه مجوز صادر مي‌كنند به هواپيماهاي آب پاش مجوز لازم را بدهند و در صورت قرار گرفتن هوا در شرايط اضطرار عمليات آب‌پاشي آسمان تهران شنبه در نقاط آلوده ادامه مي‌يابد.

وي متذكر شد: اين آب‌پاشي بايد به طور مستمر ادامه يابد و در حد وسيع اجرايي شود تا تأثير نسبي به جاي بگذارد.

شاعري افزود: در مجوز صادر شده تنها 5 فروند هواپيما اجازه پرواز داشتند در حالي كه 10 هواپيما كه امكان پرواز نيز داشتند، قرار بود در آب پاشي آسمان تهران شركت كنند اما مجوز لازم برايشان صادر نشد.

به اعتقاد شاعري هر اقدامي كه براي جلوگيري از افزايش آلودگي هواي تهران مثبت و مؤثر باشد بايد صورت گيرد.

آب‌پاشي تهران مؤثر است؛ قرار نيست فقط روش‌ كشورهاي ديگر را تجربه كنيم
-------------------------------------------------------------------------------------------

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا به نظر شما آب‌پاشي آسمان تهران مؤثر بوده است؟ گفت: به طور قطع اين روش اگر تداوم يابد و فقط در نقاط محدود اجرايي نشود، تأثير‌گذار است.

معاون برنامه‌ريزي سازمان حفاظت محيط زيست در واكنش به اين انتقاد مبني بر اين‌كه هيچ كشوري از اين روش تاكنون استفاده نكرده است، اظهار داشت: چه اشكالي دارد؛ آيا قرار است از روش‌هايي كه دنيا تجربه كرده فقط استفاده كنيم هر روشي كه از به نظر مديران صاحب نظر احتمال تأثيرگذاري داشته باشد بايد استفاده مي‌كنيم.

شاعري گفت: اين روش‌ها به صورت مقطعي و كوتاه مدت اجرايي مي‌شوند و تا زماني كه آلودگي هوا كنترل نشود بايد از روش‌هاي مقطعي استفاده كنيم اما براي كاهش آلودگي به طور كامل از روش‌هاي بلندمدت استفاده كرد.

وي افزود: وزش باد، باران و كنترل منابع آلاينده از عواملي است كه بار آلودگي هواي تهران را كاهش مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.16212s, 18q