رشد 111 درصدي تجهيزات و امدادگران در طرح امداد و نجات زمستانه كشور

۱۳۸۹/۰۹/۲۷ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 22187
سلامت نیوز:رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر از رشد 111 درصدي تجهيزات و امدادگران در طرح امداد و نجات زمستانه سال 89 خبر داد.

محمود مظفر در گفت‌وگو با فارس  با اشاره به اينكه بر طبق پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي، زمستان امسال كشور را برودت هواي بسيار سرد در بر مي‌گيرد، اظهار داشت: در اين راستا تجهيزات و امدادگران هلال‌احمر نيز در طرح بزرگ امداد و نجات زمستانه سال جاري 111درصد افزايش يافته است.

فارس: پست‌هاي امدادي هلال‌احمر به چه تعداد در طرح امداد و نجات زمستانه سال جاري افزايش يافته است؟

مظفر: در طرح زمستانه امداد و نجات سال 89 پايگاه‌هاي ثابت امدادي هلال‌احمر با 219 پايگاه نسبت به سال گذشته 3 درصد رشد داشته است و در اين راستا پست‌هاي موقت و سيار نيز كه شامل خودروهاي نجات و A و همچنين كانكس و ساختمان هاي امدادي است 225 درصد رشد داشته است.

در طرح امداد و نجات زمستانه امسال 475 پست موقت و سيار در سطح كشور ايجاد شده است كه براي نخستين‌بار در تمام 305 شعبه‌ جمعيت در سراسر كشور و همچنين در 30 مركز استان‌ها پست‌هاي موقت و سيار براي ياري آسيب‌ديدگان در زمستان 89 ايجاد شده است.

فارس: وضعيت بالگردهاي امدادي هلال‌احمر در طرح امداد و نجات زمستان 89 به چه صورت است؟

مظفر: در طرح امداد و نجات زمستانه سال 89 بالگردهاي جمعيت هلال‌احمر با رشد 63 درصدي در تعداد بالگرد روبه‌رو شده است تا به هموطنان در جاده‌هاي كشور خدمات امداد هوايي ارائه كنند.

در سال جاري با افزايش 5 بالگرد جديد به ناوگان هوايي امدادي هلال‌احمر اين بالگردها تمام مناطق كشور را تحت پوشش امداد هوايي قرار مي‌دهد. 8 بالگرد 205 و 5 بالگرد MA17 جمعيت هلال احمر در 9 منطقه هوايي كشور تمام جاده‌هاي كشور را تحت پوشش امداد هوايي قرار مي‌دهند.

فارس: آيا آمبولانس و خودروهاي نجات نيز در طرح زمستانه امداد و نجات هلال‌احمر افزايش يافته است؟

مظفر: بله، در طرح امداد و نجات زمستانه هلال‌احمر تعداد 745 آمبولانس و با 108درصد رشد در سراسر جاده‌هاي كشور به آسيب‌ديدگان خدمات امدادي ارائه مي‌كنند.

خودروي نجات تيپ "2/B " نيز به تعداد 211 دستگاه با رشد 122درصد در طرح زمستانه امداد و نجات كشور مواجه شده است؛ خودروهاي تيپ "A/1 " نيز به تعداد 118 دستگاه با افزايش 100درصدي مواجه بوده است؛‌ خودروهاي پشتيباني جمعيت هلا‌احمر نيز به تعداد 757 دستگاه در طرح امداد و نجات زمستانه امسال 20 درصد رشد داشته است.

ست‌هاي هيدورليك نجات از جمله فك‌هاي برش و جَك‌هاي امدادي نيز با افزايش 45 درصدي به تعداد 307 دستگاه در اين طرح مورد استفاده مي‌شود؛ ست‌هاي "پنوماتيك " نيز براي انجام عمليات‌هاي امدادي به تعداد 219 و با افزايش 3 درصدي نسبت به سال گذشته در طرح امداد و نجات زمستانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در نهايت ست‌هاي اطفاء حريق نيز به تعداد 135 دستگاه در اين طرح بزرگ امداد زمستانه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

فارس: انبارهاي مراكز و پايگاه‌هاي امدادي از نظر وضعيت اقلام زيستي و غذايي به چه صورت در طرح امداد و نجات زمستانه امسال خدمات امدادي ارائه مي‌كنند؟

مظفر: بر اساس پيش‌بيني‌هايي سازمان هواشناسي برودت هواي سرد در زمستان سال‌ جاري نسبت به سال‌هاي گذشته بي‌سابقه خواهد بود و بر اين اساس اقلام زيستي پايگاه‌ها و انبارهاي امدادي هلال‌احمر كه شامل پتو، چادر، والور و چراغ است در هر پايگاه از ذخيره انباري 10 خانوار به 30 خانوار 5 نفر افزايش يافته است كه اين تعداد خانوارها نيز در برگيرنده افزايش 200 درصدي در زمينه ذخيره انبارها و پايگاه‌ها در اين طرح به حساب مي‌آيد.
همچنين پايگاه‌هاي امدادي هلال‌احمر در طرح زمستانه امسال در حال حاضر ذخيره اقلام زيستي بيش از 4 هزار خانوار را دارد و بسته‌هاي غذايي نيز كه شامل خرما، نان، آب معدني و كنسرو است نيز 200 درصد رشد ذخيره انباري داشته است.

انبارهاي هلال‌احمر در سراسر كشور نيز با شارژ جديد اقلام امدادي، زيستي و غذايي به ميزان ذخيره انباري 2 درصدي به نسبت جمعيت در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها رسيده است و انبارهاي تهران كه بايد ذخيره 10 درصدي اين اقلام را به نسبت جمعيت پايتخت داشته باشد نيز صورت پذيرفته و تمام ذخاير گذشته كه در امدادرساني پاكستان در انبارها كاسته شده بود شارژ و جايگزين شده است.

فارس: آيا پرسنل متخصص و امدادگر نيز در طرح زمستانه امداد و نجات كشور با رشدي روبه‌رو شده است؟

مظفر: بله، در اين راستا نيز پرسنل پايگاه‌هاي امدادي هلال‌احمر با 63 درصد رشد به تعداد 3 هزار و 495 نفر افزايش يافته است و امدادگران داوطلب نيز با رشد 177 درصدي به تعداد 6 هزار و 990 نفر هلال‌‌احمر را در اين طرح بزرگ زمستانه ياري مي‌كنند.

همچنين بر اساس آيين‌نامه جديد وزارت بهداشت هلال‌احمر برخلاف سال‌هاي گذشته تكنسين‌هاي متخصص را به جاي پزشك جايگزين كرده است و در اين راستا به عنوان همكار وزارت بهداشت و اورژانس در زمينه‌هاي درماني حضور خواهد يافت زيرا تكنسين‌هاي هلال‌احمر مي‌توانند حتي پزشك نيز محسوب شوند.

در مجموع جمعيت هلال‌احمر امسال در طرح بزرگ امداد و نجات زمستانه 89 با، 219 پايگاه جاده‌اي بين شهري، 45 پايگاه كوهستاني در ارتفاعات و جاده‌هاي صعب‌العبور، 146 پست موقت و سيار "جاده‌اي "، 335 پايگاه در تمام شعب و مراكز استان‌ها و با تعداد بيش از 10 هزار امدادگر و نجاتگر با رشد تجهيزات امدادي 111 درصدي در طرح بزرگ امداد و نجات زمستانه كشور حضور يافته است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.64476s, 19q