خراسان شمالي 100 روز پس از زلزله

۱۳۹۶/۰۶/۰۲ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 222085
خراسان شمالي 100 روز پس از زلزله

سلامت نیوز:از ۲۳ ارديبهشت‌ماهي که زمين با قدرت 5,7 ريشتر در مرکز خراسان شمالي لرزيد، صد روز گذشته است؛ زلزله‌اي که در نخستين ساعات شب رخ داد و ترس و وحشت بر جان شهروندان انداخت.

به گزارش سلامت نیوز،وقایع اتفاقیه نوشت: اين زلزله در روستاهاي اطراف بجنورد علاوه بر وحشت، ويرانه‌هايي برجاي گذاشت که ناشي از آوارشدن خانه و کاشانه‌هاي روستایيان بود و حالا اين زلزله‌زدگان با گذشت صد روز، شاهد آوارشدن وعده‌هاي تحقق‌نيافته دولت هستند. وعده‌هايي که به‌دليل مصادف‌شدن با روزهاي داغ انتخاباتي حرارت گرفت و به‌سوي مردم زلزله‌زده روستاهاي قصر قجر، بوربور، شعبان، لنگر و... روانه شد اما تاکنون جامه عمل نپوشيده است. هرچند تلاش‌هايي از سوي استانداري براي اختصاص اعتبار و تسهيلات بانکي براي زلزله‌زدگان انجام شد، بااين‌حال پس از گذشت صد روز از وقوع زلزله، اين اعتبارات، در راه مانده و به خراسان شمالي نرسيده است. گرچه سرماي هوا طبق رسم هرساله در اين منطقه، خلف‌وعده نکرده است و با نزديک‌شدن به شهريور، بين روستایيان خودنمايي مي‌کند تا اين آوارگان چادرنشين را همچنان در رسيدن وعده‌هاي دولت، چشم‌انتظار بگذارد.


قرارداد بازسازي بيش از ۸۰۰ واحد روستايي زلزله‌زده خراسان شمالي منعقد شد


دراين‌بين بنياد مسکن، تسکيني بر دردهاي زلزله‌زدگان شده و از محل منابع حساب ۱۰۰ امام(ره) و تسهيلات بهسازي مسکن روستايي، عمليات اجرايي ساخت واحدهاي تخريبي را آغاز کرده است. اقداماتي که از سوي بنياد مسکن از همان نخستين روزهاي بعد از وقوع بحران با آغاز عمليات آواربرداري در روستاهاي زلزله‌زده شروع شد و اکنون تعدادي از واحدهاي احداثي به مرحله دريافت پايان کار نيز رسيده است. مديرکل بنياد مسکن خراسان شمالي در گفت‌وگو با مهر اظهار مي‌کند: تاکنون بيش از ۸۰۰ واحد روستايي براي دريافت تسهيلات بازسازي با بانک انعقاد قرارداد شده و به همين ميزان نيز عمليات فونداسيون براي اين واحدها اجرايي شده است. علي محمدي مي‌گويد: چهار هزار و ۴۴۹ واحد مسکوني شهري و روستايي در جريان زلزله ارديبهشت‌ امسال دچار آسيب شد که نيازمند بازسازي هستند. وي تصريح مي‌کند: از محل اعتبارات داخلي، تسهيلات بلاعوض براي واحدهاي تخريبي روستايي تأمين ‌شده و به متقاضيان پرداخت مي‌شود.


مشکل کمبود تسهيلات با تمام‌شدن سهميه خراسان شمالي


معاون بازسازي بنياد مسکن کشور روز گذشته در حاشيه حضور در مناطق زلزله‌زده خراسان شمالي و بازديد ميداني از روند انجام عمليات بازسازي گفت: علي‌رغم اينکه هنوز منابع اعتباري به استان نرسيده اما با تلاش مردم و امکاناتي که در اختيار داشتيم، کار شروع‌ شده است. عزيزالله مهديان تصريح مي‌کند: اين امکانات از محل منابع طرح بهسازي مسکن روستايي و حساب ۱۰۰ امام(ره) تأمين شده است. وي اظهار مي‌کند: اخيرا مصوبه دولت براي بازسازي مناطق زلزله‌زده خراسان شمالي ابلاغ‌شده و تخصيص ۲۰ درصدي هم پيدا کرده اما تاکنون به این استان پرداخت نشده است. وي روند عمليات بازسازي در اين مناطق را سريع و باکيفيت توصيف مي‌کند و مي‌افزايد: حضور مردم در پای کار اميدوارکننده است و عمليات بازسازي نيز با رعايت تمام جزئيات فني انجام مي‌گيرد. معاون بازسازي بنياد مسکن کشور عنوان مي‌کند: تسهيلاتي که سهميه خراسان شمالي در بخش بهسازي مسکن روستايي بود، تمام ‌شده است و براي ادامه عمليات بازسازي، مشکل کمبود تسهيلات وجود دارد.


ابلاغ تسهيلات جديد براي بازسازي ۵۰۰ واحد مسکوني روستايي


مهديان تأکيد مي‌کند: پيگيري‌هايي براي جابه‌جايي بخشي از اعتبارات منابع بنياد مسکن از استان‌هاي ديگر و تخصيص آن به خراسان شمالي انجام شده است که بر‌اين‌اساس، به‌زودي تسهيلات بازسازي ۵۰۰ واحد مسکوني ديگر نيز ابلاغ خواهد شد. وي با بيان اينکه حدود ۴۰ درصد از تسهيلات مسکن روستايي بانک‌هاي عامل به استان‌ها ابلاغ ‌شده است، مي‌افزايد: براي ابلاغ ۶۰ درصد باقي‌مانده نيز پيگيري خواهيم کرد تا در‌اين‌زمينه مشکل حل شود. وي تصريح مي‌کند: خراسان شمالي به‌لحاظ جغرافيايي در منطقه سردسيری قرار گرفته است که ضرورت دارد تا قبل از شروع فصل زمستان، تمام خانه‌ها ساخته و قابل سکونت شود. درپي وقوع زلزله 5,7 ريشتري ۲۳ ارديبهشت‌ امسال، به منازل مسکوني ۵۰ روستاي خراسان شمالي آسيب جدي وارد شد و علاوه بر آن، اين زلزله بيش از ۴۰۰ مصدوم و دو کشته بر جاي گذاشت.


زلزله در کمين خراسان


هم‌اکنون 65 درصد مساحت خراسان رضوي در خطر زلزله قرار دارد و دير يا زود اين حادثه طبيعي در صورت عدم پيشگيري، ما را با چالشي بزرگ روبه‌رو می‌کند. بزرگ‌ترين زلزله‌هايي که در دل اين استان پهناور اتفاق افتاده، گاهی خسارت سنگيني را به مردم و مسئولان تحميل کرده است. زلزله 7,6 ريشتري در سال 784 هجري شمسي در نيشابور، زلزله 7,3 ريشتري کاخک گناباد در شهريور 1314 و زلزله 7,2 ريشتري قوچان در دي سال 1250، جزء پرحادثه‌ترين زلزله‌هاي اين استان بوده است. مديرکل مديريت بحران استانداري خراسان رضوي به مهر مي‌گويد: اين استان حدود 6 ميليون نفر جمعيت دارد و در اين ميان، 65 درصد مساحت استان در خطر نسبي بالا و 35 درصد در محدوده متوسط خطر زلزله قرار دارد و اين امر نشان مي‌دهد که خراسان رضوي، روي مدار زلزله مي‌چرخد.

حجت شايان‌فر مي‌افزايد: طي 10 سال اخير، 127 مورد زلزله بالاي 3,5 ريشتر خراسان رضوي را لرزانده و زنان و مردان بسياري را به کام مرگ کشانده است؛ بهطوري که 6 مورد از اين زلزله‌ها بالاي پنج ريشتر بوده و شهرستان‌هاي خواف را با 5,4 ريشتر در سال 1391، نيشابور را با 5,5 ريشتر در سال 1390 و تربت حيدريه را با قدرت 5,7 ريشتر در سال 1389 لرزانده است. او از وجود 21 گسل در خراسان رضوي خبر داده و بيان مي‌کند: در مجموع 21 گسل در خراسان رضوي وجود دارد که کشف‌رود، تربت‌جام، بينالود، سبزوار، دشت بياض و سرايان و نيشابور يا کپه‌داغ و درونه ازجمله گسل‌هاي اين استان بوده و مهم‌ترين گسل کشف‌رود است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload