نارضایتی پزشکان بیهوشی از کاهش 25 درصدی تعرفه ها

۱۳۹۶/۰۶/۱۴ - ۱۲:۱۱ - کد خبر: 223335
نارضایتی پزشکان بیهوشی از کاهش 25 درصدی تعرفه ها

سلامت نیوز:ماجرای اعتراض پزشکان متخصص بیهوشی به کاهش 25درصدی تعرفه‌های بیهوشی پس از گذشت چند ماه حالا رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز، ایران نوشت: عده‌ای از پزشکان این رشته که هفته پیش از 10 استان کشور در تهران گردهم آمده بودند در واکنش به کاهش تعرفه‌های شان اعلام کردند، متخصصان بیهوشی به خاطر تبعیض و بی‌عدالتی که در تعیین تعرفه‌ها متوجه رشته آنها شده است، تصمیم گرفته‌اند از بیهوشی برخی جراحی‌ها خودداری کنند و تبعات آن متوجه بیماران خواهد شد.
آنها معتقدند، تعیین تعرفه‌های بیهوشی بدون کار کارشناسی و بدون نظرخواهی از متخصصان این رشته انجام شده و بدون آنکه این گروه پزشکی نماینده ای در شورای عالی بیمه داشته باشد فقط به نظر اعضای این شورا توجه شده است. آنطور که دکتر «علی‌امیر سوادکوهی» رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه به روزنامه ایران می‌گوید: متخصصان بیهوشی با توجه به کاهش یکباره ۲۵ درصدی تعرفه بیهوشی، اعتراض خود را به دیوان عدالت برده‌اند و عنوان داشته‌اند اگر پاسخ عادلانه‌ای نگیرند، بیماران الکتیو (غیراورژانسی) را بیهوش نخواهند کرد.مطابق تعرفه‌های اعلام شده در سال 96 رشته بیهوشی در کنار چند رشته دیگر چیزی حدود 25 درصد کاهش تعرفه ای داشته است. این کاهش تعرفه ای موجب شد متخصصان این رشته جلسه‌ای را با مسئولان وزارت بهداشت، رفاه و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی بیمه تشکیل دهند اما خروجی این جلسه نیز به جایی نرسید. حالا پزشکان بیهوشی دست به تهدید زده‌اند، تهدیدی که گزند آن متوجه بیماران خواهد شد. بطوری که روز گذشته هیأت مدیره و بازرسی انجمن آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران، در واکنش به کاهش ۲۵ درصدی تعرفه بیهوشی، بیانیه ای صادر و اعلام کردند:


« این تصمیم غلط یک بی‌عدالتی محض آشکار است.» کاهش تعداد اعمال جراحی الکتیو در سطح کشور، استعفای اعضای بورد تخصصی بیهوشی و ارائه نشدن خدمات بیهوشی به بیماران الکتیو از موضوعاتی است که در این بیانیه به آنها اشاره شده است.
اگرچه معترضان بیهوشی بر این عقیده‌اند که عدالت بین رشته‌ای در تعیین تعرفه‌ها رعایت نشده و نوعی از تبعیض را در بین جامعه پزشکی رقم زده‌اند اما براساس مصوبه هیأت وزیران، علاوه بر این تعرفه برخی از خدمات شامل بیهوشی و درد، سونوگرافی، آنژیوگرافی عروق کرونر، اکوکاردیوگرافی غیرمادرزادی، آنژیوپلاستی عروق کرونر و شیمی درمانی نیز کاهش یافته است.دکتر سوادکوهی درباره آنچه تبعیض بین رشته‌ای از سوی متخصص‌های بیهوشی عنوان می‌شود، اینگونه توضیح می‌دهد: «ما می‌گوییم در کاهش تعرفه‌ها در برخی رشته‌ها تبعیض قائل شده‌اند که بیشترین تبعیض هم در رشته بیهوشی اتفاق افتاده است. ابتدا قرار بر این بود 25 درصد عدد کا بیهوشی را کم کنند و کا بیهوشی را از کا جراحی جدا کنند اما دیدند قابل قبول نیست و آمدند 25 درصد کل پرداختی بیهوشی‌ها را کسر کردند یعنی از تیر ماه امسال 25 درصد یا یک چهارم دریافتی متخصص‌های بیهوشی را کم کردند. این کار مصوب هیأت وزیران اس


او تأکید می‌کند که امسال علاوه بر تعرفه‌های بیهوشی کا اکوکاریوگرافی قلب، رادیولوژی و رادیوتراپی هم کم شده اما بیشترین میزان کاهش 25 درصد کل دریافتی متعلق به رشته بیهوشی است که متخصصان را فلج می‌کند.یک متخصص‌ بیهوشی در تماس تلفنی با روزنامه ایران می‌گوید: کسی مخالف کاهش تعرفه‌ها نیست اما اگر هم می‌خواهند عدد کا را کم کنند از کل رشته‌ها هم این عدد را کم کنند نه اینکه بیهوشی تاوان کل رشته‌ها را بدهد.دکتر سوادکوهی درباره اینکه آیا تعرفه‌های رشته بیهوشی بخاطر اینکه پیش از این و در گام سوم طرح تحول بسیار بیشتر از رشته‌های دیگر افزایش یافته بود، کم شده است؟ پاسخ می‌دهد: وزارت بهداشت بخاطر جلوگیری از زیر میزی پزشکان نسبت به اصلاح تعرفه‌های پزشکی اقدام کرد اما بیهوشی زیر میزی نداشت به نظر من اینکه بگوییم تعرفه بیهوشی بیش از حد افزایش یافته بود این یک سفسطه است؛ وزارت بهداشت یک عدد را برای همه یکسان کرد که با این کار جلو زیر میزی گرفته شود ولی اینکه بگوید بیهوشی زیرمیزی نمی‌گیرد کسری را از آن کم کنیم جواب منطقی نیست.او درباره اینکه چرا بعد از آنکه تعرفه‌ها در هیأت وزیران مصوب شد پزشکان بیهوشی تازه به فکر اعتراض افتاده‌اند و این غفلت ناشی از چه چیزی بوده است، می‌گوید: اشکال کار همین بوده، ایرادی که در تیم است بیهوشی در مصدر کار نیست اشکال دیگری که به تیم بیهوشی وارد می‌شود اینکه نماینده ای در شورای عالی بیمه ندارد جامعه بیهوشی از نظر نماینده خود در شورای عالی بیمه ناراضی‌اند این شکایت در کل بدنه 5 هزار نفری جامعه متخصص بیهوشی است.

جامعه بیهوشی زخم خورده است در شرایطی که پرداختی با دیرکرد مواجه است کاهش تعرفه قطعاً عواقب بدی را به دنبال خواهد داشت. الان بحث به دیوان عدالت اداری کشیده شده که بیماران الکتیو را بیهوش نخواهند کرد این کار در نهایت آسیبش به مریض وارد می‌شود. او به این نکته هم اشاره می‌کند که اینکه متخصص‌های بیهوشی مریض را نخوابانند کمی با بزرگ‌نمایی بیان شده چنین چیزی امکانپذیر نیست. مریض های اورژانس سر جای خود هستند اما مریض‌هایی که الکتیو‌اند ممکن است عمل‌شان به تعویق بیفتد. این در واقع نوعی اعتراض است تا خواسته‌شان انجام شود. بحث احقاق حقوق است ما نیز به عنوان انجمن مراقبت‌های ویژه معتقدیم این کاهش تعرفه‌های بیهوشی با عدالت بین رشته‌ای مغایرت دارد در نتیجه با واکنش جامعه بیهوشی مواجه است و همکاران کار بیهوشی را در اتاق عمل انجام نمی‌دهند هر چند الان داستان تهدید است و هنوز نماد بیرونی پیدا نکرده است.دکتر افشین جعفرزاده، عضو هیأت مدیره انجمن بیهوشی نیز در این باره می‌گوید: پیش فرضی ایجاد شده مبنی بر اینکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت و نظام نوین پرداخت و یکسان‌سازی کا دریافتی متخصص بیهوشی خارج از منطق افزایش پیدا کرده در حالی که ما همان زمان به عنوان نمایندگان هیأت مدیره انجمن اعلام کردیم افزایش خارج از ضابطه ای نداشته‌ایم و گفتیم اگر ادعا می‌کنید خارج از ضوابط زیاد شده مستندات شان را نشان دهند که متأسفانه در شورای عالی بیمه هیچ مستنداتی نداشتند.به گفته او، رشد 5 درصد تعرفه‌های پزشکی سال 96 برای گروه بیهوشی هم اتفاق افتاد اما 25 درصد دریافتی شان کم می‌شود. حرف ما این است ما جامعه 4 هزار نفره بیهوشی مورد تبعیض قرار گرفته‌ایم و از طرفی بر مبنای کدام مدارک و شواهد و پشتوانه مطالعاتی این 25 درصد را کم می‌کنند؟

برای جامعه‌ای که ارتباط مالی با بیمار ندارد و از سویی نه مطب دارد و نه پیشینه زیر میزی کاهش 25 درصدی تعرفه ای منجربه ایجاد جو ناامیدی بین هزاران پزشک متخصص بیهوشی شده است که بیشترین ساعات کاری و پراسترس‌ترین شغل پزشکی را دارند.علی ماهر معاون امور فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان درباره ادعای تبعیض بین رشته ای از سوی پزشکان بیهوشی مبنی بر تصویب تعرفه‌های پزشکی به روزنامه ایران می‌گوید: اولاً این مصوبه شورای عالی بیمه است و ربطی به وزارت بهداشت ندارد. 8 عضو از شورای عالی بیمه خارج از وزارت بهداشت هستند و تنها عضو مخالف کاهش تعرفه‌های بیهوشی ما بودیم طبیعتاً بهتر بود کم نشود اما نظر جمع بر این بود که پیش از این و در گام سوم طرح تحول و واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی بین 57 تا 60 درصد تعرفه‌های بیهوشی افزایش داشته است.او می‌افزاید: اتفاقاً عدالت بین رشته‌ای رعایت شده که تعرفه‌های بیهوشی را کم کرده‌اند پیش از این عدالت رعایت نشده بود بطوری که سهم پزشک بیهوشی در بخش خصوصی افزایش وحشتناکی پیدا کرد و سوددهی آنها بالا رفت.
معاون امور فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان تأکید می‌کند؛ اینکه می‌گویند در کاهش تعرفه‌های بیهوشی تبعیض اتفاق افتاده ما قبول نداریم تعرفه الکتروکاردیوگرافی قلب نیز دوباره به قبل از طرح تحول سلامت برگشته و امسال هیچ‌گونه افزایشی پیدا نکرد اگر قرار بود عدالت بین رشته‌ای رعایت نشود این رشته‌ها نیز باید اعتراض شدیدتری می‌کردند. باید تعرفه‌هایی که پیش از این افزایش زیادی داشتند بازنگری می‌شدند اما هنوز هم تعرفه‌های بیهوشی نسبت به قبل 32 درصد همچنان زیاد است از سوی دیگر اینکه گفته می‌شود پزشکان بیمارستان‌های دولتی درآمدشان از مطب است باید بگویم پزشکان ما تمام وقت‌اند و در بیرون مطب ندارند اما اگر بخش خصوصی معیار مقایسه شان است درست است دستمزد متخصص بیهوشی در بخش خصوصی 4 برابر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.20002s, 19q