علت خود ارضایی در کودکان چیست وچگونه درمان میشود؟

۱۳۸۹/۱۰/۱۳ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 22792
علت خود ارضایی در کودکان چیست وچگونه درمان میشود؟

به گزارش سلامت نیوزدکتر سید محمدرضا صدرعاملی متخصص روانپزشکی گفت : در کودکان نرمال معمولاً رفتارهای کنجکاوانه نسبتاً کمتر دیده می شود. رفتار جنسی با سن رابطه ی عکس دارد و در کل بیشترین تکرار آن ، هم در دختران و هم در پسران ، در سن 5 سالگی است. بعد از این سن ، رفتارهای جنسی بارز در هر دو جنس کاهش پیدا می کند. به نظر نمی رسد که این کاهش همواره ادامه داشته باشد ، اما احتمالاً در این مراحل اتفاق می افتد: سنین پیش از مدرسه (5 - 2 سالگی) ، اواسط دوران کودکی (9 - 6 سالگی) و بلوغ (12 - 10 سالگی) . علت ایجاد این مسأله مربوط می شود به اجتماعی شدن فرد و اینکه یک نوزاد یاد می گیرد که خود را با فرهنگ و جامعه تطابق دهد .

وی همچنین افزود : بنابراین خود ارضایی کودکان یک رفتار شایع و وابسته به سن محسوب می شود و می توان خود ارضایی بارز کودکان را در سنین 5 - 2 سالگی نرمال دانست ، اما با افزایش سن باید این رفتار کاهش پیدا کند.

اوادامه داد : در ارتباط خود ارضایی دوران کودکی با اختلالات رشدی و روانی می توان گفت خود ارضایی کودکان در وهله ی اول یک رفتار مرتبط با رشد سنی است . لیکن در بچه هایی که دارای مشکلات همراه هستند ، تمایل به نواحی تناسلی زود تر از حد انتظار ایجاد می شود. گاهی اوقات به نظر می رسد که خود ارضایی کودکان دارای یک عملکرد است ، یعنی دارای یک مکانیسمی است تا کودک از پس هیجانات منفی خود برآید.

وی افزود : بچه های دچار مشکلات رفتاری و احساسی جدی تمایل دارند که شمار وسیعی از رفتار ها را از خود نشان بدهند ، که این شامل رفتار جنسی افراطی هم می شود .محققین به پزشکانی که با رفتار های جنسی غیر معمول در بچه ها مانند: دخول به زور ، رفتار های جنسی تهاجمی یا افراطی روبرو می شوند توصیه می کنند که به دنبال یک مشکل روحی یا رفتاری اساسی در آن کودک باشند.

اواظهار داشت : به هر حال،تا کنون هیچ مطالعه ای در جهت ارزیابی ارتباط بین خود ارضایی کودکان واختلالات روانی صورت نگرفته است و این نکته ی مهمی محسوب می شود ، چون این امکان وجود دارد که یک رفتار جنسی از دوران کودکی تا بزرگسالی پایدار باقی بماند وحتی منجر به جرم های جنسی شود . اختلالات عصبی یا روانی همراه به عنوان مثال شخصیت دچار وسواس فکری یا وسواس رفتاری می تواند باعث رشدو گسترش رفتار جنسی مشکوک درشخص شود..بچه هایی که دچاراوتیسم یا عقب افتادگی ذهنی هستند،بیشتر مستعد به رفتار های خود تحریکی هستند.

تشخیص خود ارضایی کودکان :
تشخیص خود ارضایی مخصوصاً در بچه های کوچک خیلی سخت است .وقتی والدین به دنبال اطلاعاتی راجع به رفتارهای عجیب کودک خود هستند ، باید خود ارضایی را در تشخیص های افتراقی خود قرار داد . یک مصاحبه ی دقیق راجع به رفتار های کودک توسط پزشک و ضبط ویدئویی آن می تواند تشخیص را تعیین کند و مانع از اضطراب والدین وبررسی های غیر ضروری در کودک شود . یکی از مهمترین علائم خود ارضایی کودکان این است که اگر حواس کودک را پرت کنیم ، دست از عمل خود بر می دارد .. به محض آنکه تشخیص خود ارضایی در یک کودک گذاشته شد ، باید به دنبال هدف کودک از انجام این رفتار بود

.دکتر سید محمدرضا صدرعاملی متخصص روانپزشکیعلل خودارضایی در کودکان را ازجنبه های گوناگون موردبررسی قرار میدهد :
1- مشکلات طبی که کودک را مستعد ابتلا به خودارضایی می کند ، مثلاً :مشکلات خواب ، شیر خوردن ناکافی ، مشکلات تناسلی - ادراری و غیره باید مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد .

2- چنانچه خودارضایی آشکار کودک با سن او نا متناسب باشد ، پزشک باید علت آنکه چرا کودک هنوز با قوانین جامعه تطابق پیدا نکرده است و اجتماعی نشده است را مشخص کند :
a : آیا یک مشکل آموزشی وجود دارد ؟ آیا والدین به کودک خود آموزش میدهند که چطور یک رفتار جامعه پسند داشته باشد ؟ آیا والدین به کودک خود آموزش جنسی میدهند ؟
b : آیا سن تقویمی کودک با سن عقلی او متناسب است ؟
: c آیا دلیلی وجود دارد که کودک رفتار اجتماعی مناسب را درک نکند ؟ و یا دلیلی وجود دارد که کودک برای ابتلا به رفتارهای وسواسی مستعدتر باشد ؟

3- ارزیابی تعلیمات وشرایط خانواده :
-زمانی که خودارضایی کودکان به دنبال استرس های محیطی ایجاد می شود ، یعنی خود ارضایی می تواند روشی برای از بین بردن احساسات منفی فرد باشد . روان درمانی می تواند روش مناسبی برای والدین باشد تا به وسیله ی آن به کودک خود کمک کنند که بتواند از راه دیگری بر احساسات منفی خود غلبه کند . ( مثلاً در زمان اضطراب ، عصبانیت وناراحتی )
- زمانی که کودک بی حوصله است و به خود ارضایی رو می آورد ، می توان از اسباب بازی ها و فعالیت های جالب و آموزشی استفاده کرد .

4- بهتر است کودکی که دچار خودارضایی به همراه سایر مشکلات روحی و رفتاری است و یا کودک خودارضایی که عملکرد خوبی ندارد (مثلاً در مدرسه ، جامعه وغیره ) به یک روانشناس ویا روان درمانگر ارجاع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
رویا
دختری7ساله دارم ک داخل دستشویی بافشار آب خودارضایی میکنه.چندین وچندبار باهاش صحبت کردم واز خطرات آن براش توضیح دادم ولی تاثیری نداشته..توروخدا کمکم کنید..هنوز پدرشم نمیدونم..خیلی نگرانم.
رویا
من ۲۷ سالمه و از ۷ ۸ سالگی میل جنسیم بالا بود و خود ارضایی میکردم ، البته هر چه قدر که بزرگ تر شدم و فهمیدم که می تونه ضرر داشته باشه سعی کردم جلو شو بگیرم الان خیلی بتونم خودمو کنترل کنم ۱۵ روز هست ،هیچ فیلم یا موزیکی که می تونه تحریک کننده هم باشه واقعا نمی بینم ولی سر دو هفته بدنم سرد میشه ،تمرکزم و از دست می دم و فکرم همش به این سمت میره . خیلی سعی کردم مقابله کنم باش دعا می خونم ،نماز می خونم ،ولی نشد که نشد . کسی دارویی داره وااسم ؟
ali
خب چن سالته اینکار رو می کنی ؟
علیرضا غ
دختر9سالهای دارم که مادرش دیده گاهی اوقات خودارضایی میکند لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
با سلام من دختر و پسر دو قلویی دارم که دختر حدودا از 6یا 7 ماهگی روی زمین روی شکم دراز می کشه و سرشو روی زمین فشار می ده تند تند نفس می کشه و کمی عرق می کنه و چند روز دیگه یک سالش تموم میشه آیا کودکان در این سن هم دچار این مسئله می شن لطفا کمکم کنید وبهم بگید اگر این طور چه کار باید انجام بدم خیلی نگرانم. با تشکر
با سلام و خسته نباشید خدمت مدیر محترم
من یه دختر سه سال و نیم دارم که الان حدودا سه چهار ماهه داره این کار رو انجام میده من خییلی نگرانم لطفا راهنمایم کنید. ممنونم
فاطمه
با سلام
من دختری ۴ساله دارم, که حدودا دو سه ماهی است که از او رفتارهای مشکوکی می بینم, مثلا همین روی شکم خوابیدن و به زمین مالیدن خود است که ابتدا بصورت مخفیانه بود ولی هر دفعه که متوجه شدم سعی کردم حواسش را به چیز دیگری پرت کنم ولی دوباره تا من حواسم پرت میشود می رود داخل اتاقش ادامه می دهد, از من هم می پرسه چرا نمی ذاری این کارو بکنم و من دلیل قانع کننده ای نمی تونم براش بیارم, دیگه کم کم روش باز شده و حتی توی جمع هم این کارو میکنه, لطفا راهنماییم کنید.
minabagheri
پسری ۹ ساله دارم اصلا به دیگران اهمیت نمیدهد و خود ارضایی راانجام میدهد و به اسم ورزش این کار را انجام میدهد و من اصلا نمیدونم چجوری برخورد کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون
شهناز
سلام من پسری 9 ساله دارم که دچار خود ارضایی شده جکار کنم؟
زهرا
باسلام وتشکراز توضیحات خوبتان .دختری 4ساله دارم که خود ارضایی روازدخترهمسایمون یادگرفته واینکار رو بیش ازحدانجام میده وجلوهمه انجام میده وخودش رو روی زمین یابالشت میماله لطفا راهنماییم کنید در ضمن دسترسی به روانشناس ندارم درمحلمون
این نرم افزار رو خریدم ده هزار تومان از حسابم کم کرد و هیچ رمزی دریافت نکردم الان باید چکار کنم؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی کنید ،با پسر بچه ای که خودارضایی میکندو خودش را به زمین می مالد باید چگونه رفتار کرد وچگونه از این کار منع شود؟ممنون
نازی
لطفا راهنمایی کنید با پسر هشت ساله که خود ارضایی میکندوخودش را به زمین میمالد چه برخوردی باید کرد؟
قدیمی
با سلام و وقت بخیر ، تشکر از توضیحات مناسب من پسری 4 ساله دارم که شدیدآ با گوش خود را میگیرد و تا حد زخم کردن پیش می رود خواهشمند است در تغییر رفتار و از یاد بردن این عمل چگونه برخورد نمایم
شفيع صالحي
باسلام و عرض خسته نباشيد تشكر از مطالب آموزنده،به نظر جنابعالي بهترين روش و رفتار وبرخورد والدين در خصوص خود ارضايي كودكان چيه ؟ باتشكر
النا
باسلام و خسته نباشید سپاس از توضیحات کاملتان در مورد خود ارضایی در کودکان اگر امکان دارددرمورد خودارضایی کودکان بالای ده سال نیز توضیحاتی داده و اینجانب را راهنمایی فرمایید با سپاس
محمد رضا
اگر ترک کنیم عوارضش جبران میشود؟
شفق
نزنیم چکار کنیم
0.37755s, 33q