روغن ماهی چگونه روی مغز و سلامت روان تاثیر می گذارد؟

۱۳۹۶/۰۹/۲۸ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 233165
روغن ماهی چگونه روی مغز و سلامت روان تاثیر می گذارد؟

سلامت نیوز: روغن ماهی یک مکمل شناخته شده است که از روغن ماهی های چرب مانند ساردین، خال مخالی و قزل آلا تولید می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، روغن ماهی در کل حاوی دو نوع از اسید چرب امگا 3 است — اسید ایکوزاپنتانوئیک ( EPA ) و اسید داکوزاگزنئوئیک ( DHA ) که به خاطر تاثیر مفیدشان روی سلامت پوست و قلب شناخته شده اند.

با این حال روغن ماهی همچنین تاثیری عالی روی سلامت مغز دارد، مخصوصا زمانی که بحث از دست دادن خفیف حافظه و افسردگی در میان باشد.

در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که امگا 3 چگونه می تواند روی مغز و سلامت روان تاثیر بگذارد.


روغن ماهی امگا 3 چیست؟

اسید چرب های امگا، چربی های اشباع نشده ای هستند که مسئول بیشتز مزایای امگا 3 برای مغز و سلامت روان هستند.

همانطور که گفته شد روغن ماهی اساسا حاوی دو نوع اسید چرب امگا 3 است.

این دو اسید چرب اجزا غشا سلولی هستند و عملکرد ضد التهابی بسیار قوی در بدن دارند. آنها همچنین به خاطر نقش ضروریشان در رشد انسان و سلامت قلب به خوبی شناخته شده اند.

در برنامه غذایی انسان EPA و DHA تقریبا به صورت انحصاری در ماهی های چرب یا روغن ماهی یافت می شود. از آنجا که بیشتر مردم به اندازه توصیه شده ماهی مصرف نمی کنند بسیاری از افراد در برنامه غذایی خود نمی توانند به اندازه کافی EPA و DHA جذب کنند.

بدن می تواند EPA و DHAرا از یک امگا 3 دیگر به نام اسید آلفا لینولنیک ( ALA ) تولید کند. ALAرا می توان در بسیاری از منابع غذایی پیدا کرد از جمله گردو، بذر کتان، روغن کانولا، دانه های سویا و روغن دانه سویا.

با این حال انسان نمی تواند به خوبی ALA را به EPA و DHA تبدیل کند. از این رو استفاده از روغن ماهی می تواند انتخاب مناسبی باشد، مخصوصا برای آن دسته از افرادی که زیاد ماهی نمی خورند اما همچنان می خواهند از مزایای اسید چرب های امگا 3 برخوردار شوند.


امگا 3 چگونه روی مغز تاثیر می گذارد؟

اسید چرب های امگا 3 EPA و DHA برای عملکرد طبیعی مغز و رشدش در طول تمام مراحل زندگی ضروری هستند.

به نظر می رسد EPA و DHA نقشی بسیار مهم در رشد مغز کودک دارند. تحقیقات بسیاری تا به حال نشان داده کودکان خانم هایی که در دوران بارداری ماهی یا روغن ماهی استفاده می کردند از نظر عملکرد مغزی وضعیت بهتری داشتند.

وقتی حیوانات را بدون اسید چرب امگا 3 تغذیه کردند، مقدار DHA در مغزشان کاهش یافت و در یادگیری و حافظه دچار مشکل شدند.

در افراد بزرگسال کمبود DHA در خون می تواند باعث کاهش سایز مغز شود که یکی از نشانه های پیری مغز است.

مسلما برای جلوگیری از این تاثیرات مخرب روی سلامت و رشد مغز باید به اندازه گافی امگا 3 دریافت کنید.


مفید برای کسانی که حافظه شان را از دست داده اند

اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی نقش مهمی در عملکرد مغز و رشدش ایفا می کند. همچنین ادعا می شود روغن ماهی می تواند باعث بهبود هایی در افرادی که حافظه شان را از دست داده اند بشود مانند افرادی که دچار بیماری آلزایمر یا دیگر مشکلات شناختی شده اند.

بیماری آلزایمر یکی از شایع ترین انواع زوال مغز است و می تواند روی عملکرد و کیفیت زندگی فرد تاثیری منفی بگذارد. پیدا کردن مکملی که بتواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد می تواند زندگی افراد بسیاری را تغییر دهد.

متاسفانه در یکی از تحقیقات محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکمل امگا 3 هیچ تاثیری روی عملکرد مغز در افراد مبتلا به آلزایمر ندارد.

از سوی دیگر تحقیقات بسیاری ادعا می کنند دریافت مکمل امگا 3 می تواند روی عملکرد مغزی افرادی که دچار مشکلات شناختی خفیف هستند تاثیر مثبت بگذارد.

این نوع مشکلات به شدت آلزایمر نیستند اما آنها نیز موجب از دست دادن حافظه و گاهی اختلال در عملکرد مغز می شوند.

با توجه به نتایج تحقیقات متوجه می شویم که بهتر است از مکمل امگا 3 در مراحل ابتدایی اختلال عملکرد مغز استفاده شود. اگر مصرفش را خیلی به تعویق بیندازید تاثیر امگا 3 خیلی کم می شود و یا اصلا دیگر تاثیری نمی گذارد.


روغن ماهی می تواند افسردگی را بهبود بدهد

پیدا کردن درمانی برای افسردگی و دیگر اختلالات روانی همچنان ادامه دارد و محققان دوست دارند با استفاده از موارد غیر دارویی به بهبود علائم اینگونه بیماری ها کمک کنند.

تا مدت زمانی طولانی مردم فکر می کردند استفاده از مکمل امگا 3 به بهبود سلامت روان کمک می کند اما آیا تحقیقات چنین ادعایی را تایید می کند؟

تحقیقات و بررسی های اخیر نشان داده دریافت مکمل امگا 3 می تواند علائم افسردگی در افراد مبتلا به این بیماری را بهبود ببخشد و تاثیر آن با داروهای ضد افسردگی قابل مقایسه است.

با این حال بیشترین تاثیر در بهبود افسردگی را افرادی می بینند که در کنار مکمل روغن ماهی از داروهای ضد افسردگی نیز استفاده می کنند. همچنین افرادی که مکمل هایی با دوز بالای EPA استفاده می کنند تاثیرات بهتری را شاهد هستند.

هنوز مشکخص نیست که EPA و امگا 3 چگونه می توانند روی بهبود افسردگی تاثیر داشته باشند.

برخی محققان می گویند شاید به دلیل تاثیرشان روی سروتونین و گیرنده های سروتونین در مغز باشد. برخی دیگر اعتفاد دارند که تاثیر روغن ماهی روی افسردگی به دلیل خاصیت ضد التهابی آن است.
روغن ماهی عملکرد مغز را در افراد سالم بهبود نمی بخشد

تا به اینجا درباره تاثیر روغن ماهی روی عملکرد و سلامت مغز در بیماری هایی مانند آلزایمر و افسردگی صحبت کردیم و شاید برایتان سوال باشد که این مکمل در افراد سالم چه تاثیری در پی خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده استفاده از اسید چرب های امگا 3 از ماهی های چرب می تواند تاثیر بسزایی روی عملکرد مغز داشته باشد اما در این تحقیقات به ماهی اشاره شده نه مکمل روغن ماهی.

در بسیاری از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که دریافت مکمل روغن ماهی نمی تواند باعث بهبود عملکرد مغزی در افراد سالم شود.


آیا برای مغزتان باید از مکمل روغن ماهی استفاده کنید؟

بر اساس تحقیقات بهتر است در صورت مشاهده مشکلات حافظه ای و علائم افسردگی از مکمل روغن ماهی استفاده کنید.

شاید برای دریافت مکمل امگا 3 دلایل دیگری داشته باشید اما این دو گروه از افراد بیشترین مزیت را از مصرف روغن ماهی دریافت خواهند کرد.

هنوز توصیه مشخصی برای مقدار دریافت روغن ماهی جهت مشاهده تاثیراتش روی عملکرد مغز و سلامت روان وجود ندارد. مقادیر استفاده شده در تحقیقات از یک تحقیق به تحقیق دیگر متفاوت است.

برای شروع 1000 یا 2000 میلی گرم در روز مناسب است. افرادی که از افسردگی رنج می برند بهتر است مکملی دریافت کنند که EPA بالایی داشته باشد.

خواندن اطلاعات روی مکمل ها بسیار مهم است برای مثال کپسول هایی که روی آنها 1000 میلی گرم درج شده شاید در واقع 500 میلی گرم امگا 3 داشته باشند و البته این از بند تا برند متفاوت است.

تا زمانی که امگا 3 را بیش از 3000 یا 5000 میلی گرم استفاده نکنید هیچ خطری برایتان نخواهد داشت.

با این حال اگر بیماری دارید و تحت نظر پزشک هستید بهتر است قبل از استفاده این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

نویسنده: کیت پیرسون

منابع:

Omega-3 fatty acids EPA and DHA: health benefits throughout life. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22332096

U.S. adults are not meeting recommended levels for fish and omega-3 fatty acid intake: results of an analysis using observational data from NHANES 2003-2008. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24694001

Can adults adequately convert alpha-linolenic acid (18:3n-3) to eicosapentaenoic acid (20:5n-3) and docosahexaenoic acid (22:6n-3)? – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9637947

Maternal Fish Consumption, Hair Mercury, and Infant Cognition in a U.S. Cohort – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1281283/

Long-chain omega-3 fatty acids and the brain: a review of the independent and shared effects of EPA, DPA and DHA – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4404917/

Dietary (n-3) fatty acids and brain development. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17374644

Red blood cell omega-3 fatty acid levels and markers of accelerated brain aging – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3286229/

Omega-3 fatty acids for the treatment of dementia. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27063583

The effects of omega-3 fatty acids monotherapy in Alzheimer’s disease and mild cognitive impairment: a preliminary randomized double-blind placebo-controlled study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18573585

Meta-analysis and meta-regression of omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation for major depressive disorder – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4872453/

Omega-3 fatty acids for bipolar disorder. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18425912

Dietary intake of fatty acids and fish in relation to cognitive performance at middle age. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745067

Effect of 2-y n-3 long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation on cognitive function in older people: a randomized, double-blind, controlled trial. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20410089

Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of eicosapentaenoic acid (EPA), docosahexaenoic acid (DHA) and docosapentaenoic acid (DPA) – http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2012.2815/epdf

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.48909s, 21q