فوق تخصص نوزادان:

خطرات هوای این روز‌های کشور برای مادر و جنین

۱۳۹۶/۰۹/۲۹ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 233230
خطرات هوای این روز‌های کشور برای مادر و جنین

سلامت نیوز:فوق‌تخصص نوزادان با اشاره به تأثیر آلودگی هوا گفت: اگر مادر در سه ماه اول بارداری در معرض آلودگی هوا قرار گیرد، عوارض آن در اندام‌ها و اعضای داخلی جنین از قبیل مغز و ریه، بیماری‌های مغز و اعصاب را در نوزاد به دنیا آمده ایجاد کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،شاهین نریمان فوق تخصص نوزادان ، گفت: یکی از مشکلات زایمان زودتر از موعد، استرسی است که به مادر وارد می‌شود. استرس ممکن است ناشی از آلودگی هوا باشد که مادر را دچار کمبود دریافت اکسیژن کرده و در نتیجه انقباض رحم و به دنیا آمدن نوزاد زودتر اتفاق می‌افتد.

وی افزود: مادرانی که در ماه‌های اولیه بارداری به سر می‌برند، رسوب سرب، تشعشعات و دیگر عوارض آلودگی هوا در سلامت جنین آنها تأثیر می‌گذارد و احتمال ابتلا به بیاری‌های ریوی را در مادر افزایش می‌دهد که در این حالت طبیعتاً نوزاد زودتر به دنیا خواهد آمد.

نریمان تصریح کرد: اگر در سه ماه اولیه بارداری که اندام‌های جنین در حال شکل‌گیری هستند، مادر در معرض آلودگی هوا قرار گیرد، عوارض آن در اندام‌ها و اعضای داخلی جنین از قبیل مغز، ریه، کوچکی سر و بیماری‌های مغز و اعصاب را در نوزاد به دنیا آمده ایجاد کند.

وی توصیه کرد: مادرانی که باردار هستند از حضور در هوای آلوده به طور جدی خودداری کنند، چراکه این مسئله مرگ و زندگی جنین داخل شکم آنهاست و شاید آن را ساده ببینند ولی یک عمر آنها را درگیر خواهد کرد.

وی ادامه داد: به غیر از اشعه‌های خطرناک، آلودگی هوا دیگر مسئله جدی در سلامت جنین است که سلامت آنها را تهدید می‌کند؛ از طرفی، ریه نوزاد حجم کوچک‌تری دارد و هوای کمتری در آن جای می‌گیرد.

فوق تخصص نوزادان در ادامه گفت: اگر بنا باشد هوای آلوده وارد ریه نوزاد شود، خطراتی مانند بیماری‌های آسم، بیماری‌های آلرژی و ذات‌الریه را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

نریمان در پایان تصریح کرد: ایمنی بدن نوزاد بسیار پایین است و به سرعت بیماری‌ها را دریافت می‌کند. یک نوزاد باید حتی الامکان از مکان‌های آلوده دور باشد تا بیماری‌هایی که در این دوران یا آینده خود را نشان می‌دهند کمتر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.12769s, 19q