پیشگیری از بیماری روده در کودکان با کِرم‌های نواری

۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 239085
پیشگیری از بیماری روده در کودکان با کِرم‌های نواری

سلامت نیوز: مطالعه محققان دانشگاه کالگری کانادا نشان می‌دهد ِکرم‌های نواری یک روش برای پیشگیری و درمان بیماری التهابی روده هستند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا بیماری التهابی روده (IBD) برای تمام افراد مضر است؛‌ ولی مضرات آن برای کودکان دو چندان است؛ چراکه سبب کاهش جذب مواد مغذی می‌شود و رشد کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین محققان کرم‌های نواری را یک گزینه درمانی برای حل این مشکل می‌دانند.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس،محققان دانشگاه کالگری در کانادا برای بررسی تاثیر کرم‌های نواری بر پیشگیری و درمان بیماری‌های روده، دو گروه از موش‌ها را بررسی کردند. گروه اول با کرم‌های نواری Hymenolepis diminuta آلوده شدند و گروه دوم بدون کرم‌ها باقی ماندند. پس از 10 روز، سیستم ایمنی موش‌های گروه اول با انگل‌ها مقابله کرد و آنها را دفع کرد.


پس از این آزمایش تمام موش‌ها در معرض موادی قرار گرفتند که می‌توانست منجر به بروز کولیت شود. کولیت نوعی بیماری التهابی روده است. موش‌هایی که در معرض کرم‌های نواری قرار گرفته بودند، به کولیت خفیف‌تری مبتلا شدند. محققان معتقدند دلیل بروزکولیت، حافظه ایمونولوژیک موش‌ها بود. اگر بدن با تهدیدی روبرو شود و پس از آن در معرض یک تهدید جدید و مشابه قرار گیرد، پاسخ ایمنی بدن حافظه ایمونولوژیک نام دارد. این پاسخ منجر به تولید سلول‌های سفید بیشتر در سیستم ایمنی می‌شود.


پس از بروز کولیت، برخی از موش‌های گروه اول عصاره کرم نواری دریافت کردند. این عصاره helminth نام دارد. مطالعات نشان می‌دهد این عصاره حافظه ایمونولوژیک موش ها را افزایش می دهد و منجر به تولید پروتئین‌های ضد التهابی بیشتر می‌شود و در نتیجه علایم کولیت کاهش می‌یابد. این دستاورد برای آزمایش انسانی نیازمند مطالعه بیشتر است.
نتایج این مطالعه در نشریه Physiology - Gastrointestinal and Liver Physiology منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.8284s, 20q