کیش تنها شهر بی‌موتور ایران

۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 239824
کیش تنها شهر بی‌موتور ایران

سلامت نیوز:کیش تنها منطقه مسکونی ایران بین همه شهرها و روستاهاست که در آن خبری از صدای آزاردهنده و بلند موتورسیکلت‌های بنزینی نیست.

به گزارش سلامت نیوز، جام جم نوشت: در کیش ٣٥هزارنفری همان‌طور که به دلیل منطقه آزاد بودنش از تله انحصار خودروهای بی‌کیفیت داخلی در امان مانده و همه جایش خودروهای اغلب نونوار خارجی به چشم می‌آیند، از سال ٨٣، ورود و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های بی‌کیفیت و پرسروصدای بنزینی هم ممنوع شد. همین تصمیم این جزیره جذاب گردشگری را از شر آلودگی صوتی و دودی این وسایل نقلیه که به تنهایی عامل بیشتر از ٢٠ درصد آلودگی هوای شهری مثل تهران، حجم زیادی از آلودگی صوتی و همچنین نزدیک به ٢٣ درصد کشته‌شدگان تصادفات است، نجات داده.

در این جزیره البته تعداد کمی موتورسیکلت وجود دارد، اما از همه لحاظ با موتورسیکلت‌های شهرهای دیگر کشور فرق دارند؛ هیچ صدایی تولید نمی‌کنند، میزان تولید آلودگی‌شان صفر است و سرعتشان هم در حدی نیست که بشود با آن ویراژ داد و برای جان خود یا دیگران خطرآفرینی کرد. دلیل همه این مزایا برقی‌بودن این وسایل نقلیه دوچرخ در کیش است. آن‌گونه که یکی از اعضای شورای شهر کیش به «شرق» می‌گوید تصمیم به ممنوعیت ورود هرگونه موتورسیکلت بنزینی به جزیره طبق مصوبه شورای ترافیکی منطقه آزاد کیش در سال ٨٣ اتخاذ شد و تا امروز هم این تصمیم ادامه داشته است و اگر کسی هم چنین وسیله‌ای را وارد جزیره کند، توقیف و جریمه می‌شود. تا سال ٩٣ تعداد اندکی موتور بنزینی در کیش وجود داشت اما با موتورهای برقی جایگزین شد.

تجربه محدود جزیره کیش برای شهرهای دیگر کشور و به‌خصوص تهران که با معضل بزرگ موتورسیکلت‌های بنزینی سال‌هاست دست‌به‌گریبان مانده، می‌تواند نمونه‌ای آزمودنی باشد. هم مسئولان شهری و دولتی و هم کارشناسان و متخصصانی که روی مسئله آلودگی صوتی و هوایی پایتخت کار و پژوهش کرده‌اند، از رده‌خارج‌کردن و ممنوعیت تردد و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های بنزینی را از جمله راهکارهای مؤثر براي کاهش مصائب تهران عنوان کرده‌اند. با این حال موتورسیکلت‌های برقی مورد استفاده در جزیره کیش اگرچه مزایایی از آن جمله که پیش از این ذکر آن رفت، دارند اما از عیب هم مبرا نیستند.

قیمت‌های بالای این وسایل که بین پنج تا ١٠ میلیون بسته به قدرت و توانایی باتری دارند و همچنین مدت زمان زیادی که نیاز به شارژشدنشان است و از آن طرف مدت و مسافت به نسبت کوتاهی که در مقایسه با موتورسیکلت‌های بنزینی طی می‌کنند، جذابیت آنها را برای مصرف‌کننده به میزان قابل توجهی کم می‌کند. اما هر چه هست، حضور اندک این موتورهای برقی در تنها شهر بدون چراغ قرمز ایران که باعث شده این جزیره از دست ویراژهای ترسناک و خطرساز موتورهای بنزینی نجات يابد، آرامش و سکوت خوبی را به این مقصد مهم گردشگری در دل آب‌های خلیج‌فارس داده است.


کیش به پیشواز نوروز می‌رود


کیش این روزها گرمِ آماده‌شدن برای استقبال از مسافران نوروزی است. این جزیره در نوروز سال گذشته به‌تنهایی پذیرای ٢٣٠ هزار مسافر نوروزی بوده و طبق گفته مسئولان منطقه آزاد کیش امسال خود را برای ورود بیشتر از ٢٥٠ هزار گردشگر آماده کرده‌ است.


تعداد کل گردشگرانی که در ١٢ ماه سال ٩٥ برای گذران تعطیلات راهی این جزیره شدند، یک‌میلیون‌و ۸۰۰ هزار نفر اعلام شده که از این تعداد رقمی در حدود ۱۰۰ هزار نفر اتباع خارجی‌ بوده‌اند. از فروردین تا پایان بهمن سالی که در حال تمام‌شدن است، ورود یک‌میلیون‌و ۷۰۰ هزار گردشگر به کیش ثبت شده است و مسئولان جزیره می‌گویند با توجه به عدد و رقم‌های اسفند ماه انتظار می‌رود امسال تعداد گردشگران به نسبت سال قبل رکوردشکن شود. در همین رابطه علیرضا قائدیان، معاون گردشگری منطقه آزاد در توضیحاتی این‌طور گفت: «ما در حال تدارک برنامه‌ریزی‌های جدید برای جذب بیشتر گردشگر هستیم و بر همين اساس در نظر داریم مبادی پروازی کیش را افزایش دهیم. با این هدف، اخیرا از سه شهر آبادان، یزد و کاشان نیز گردشگران می‌توانند به صورت مستقیم و با پروازهای موجود به کیش سفر کنند. این هدف‌گذاری در ایجاد مسیرهای مستقیم، در راستای تلاش برای ارزان‌سازی سفر به این مقصد انجام شده است؛ چراکه پروازهای مستقیم هزینه تمام‌شده سفر را پایین می‌آورد». قائدیان درباره برنامه‌های نوروزی جزیره کیش نیز این‌طور توضیح می‌دهد: «ویژه‌برنامه‌های نوروزی ما برای ۱۹ روز در جزیره تنظیم شده است و در این مدت ۶۵ برنامه در نظر گرفته و سعی می‌کنیم در تمام سطح جزیره این مراسم برگزار شود تا از تزاحم و تراکم گردشگر در نقاطی خاص کاسته شود، البته بشخصه معتقدم هتل‌های موجود در کیش برای استقرار نوروزی مسافران کم است و ما همچنان نیازمند ظرفیت‌های بیشتر هستیم، ۵۲ مرکز اقامتی کنونی ۱۲ هزار تخت دارند اما نمی‌توانند جوابگوی استقبال مسافران نوروزی باشند. از این رو در کنار آنها سه بخش دیگر نیز برای استقرار گردشگران تعریف شده است.

محل‌هایی برای کمپ‌زدن خانواده‌ها با پنج هزار نفر، دو هزار چادر برای افرادی که انفرادی سفر می‌کنند و واحدهای مسکونی جزیره که قرار است زیر نظر جامعه هتل‌داران کیش و در قالب یک سامانه به مسافران اجاره داده شوند، سه بخش دیگر به جز هتل‌ها خواهند بود که در نوروز به گردشگران خدمات ارائه خواهند داد». معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش درباره نحوه ورود گردشگران نوروزی از راه‌ دریایی به این جزیره نیز گفت: «سه بندر چارک، لنگه و آفتاب برای این کار در نظر گرفته شده‌اند. از طریق این بنادر گردشگران می‌توانند یا با اتومبیل یا بدون آن، وارد جزیره شوند». وی ضمن بیان شرایط ورود خودروها به کیش گفت: «ورود خودروهای ایرانی تولیدشده قبل از سال ۱۳۹۰ و خودروهای خارجی قبل از سال ۱۳۸۵ به جزیره به دلیل ملاحظات زیست‌محیطی ممنوع خواهد بود و باقی خودروها نیز باید برگه معاینه فنی تأییدشده داشته باشند». آن‌طور که قائدیان می‌گوید، بلیت رفت و برگشت این اتومبیل‌ها و سرنشینان آنها برای حداکثر پنج روز اقامت در جزیره صادر شده و گردشگران باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که با مشکل مواجه نشوند. گردشگران نوروزی برای ورود خودروی شخصی خود به جزیره کیش برای مدت پنج روز باید مبلغ ٢٠٠ هزار تومان پرداخت کنند.

قائدیان همچنین از ایجاد یک اپلیکیشن برای تسهیل خدمات گردشگری در جزیره کیش به نام‌ آی‌کیش خبر داد و گفت: «در نوروز ٩٧ اتفاق جدید در زمینه خدمات‌رسانی طراحی اپلیکیشن راهنمای جامع جزیره کیش به نام IKISH است که اطلاعات گردشگری و خدماتی جزیره در آن تعریف شده. این اپلیکیشن سامانه رسمی اطلاع‌رسانی سازمان در حوزه فضای نت خواهد بود. آخرین وضعیت جزیره و احتمالاتی که در ایام نوروز امکان بروز آنها وجود دارد، مثل تغییر برنامه حرکت کشتی‌ها یا پروازها و... از طریق این سامانه اعلام می‌شود». تصوير کلي کيش در ذهن همه آنهايي که چه به اين جزيره سفر کرده‌اند و چه با عکس و فيلم‌هاي ديگران آن را شناخته‌اند، تصويري مملو از برج‌هاي بلند، خيابان‌هايي پر از خودروهاي خارجي و مراکز خريد لوکس و بزرگ و ورزش‌هاي دريايي است، اما کيش در دل خود جذابيت‌هاي سنتي و ناشناخته‌اي هم دارد؛ جذابيت‌هايي که تاکنون اقدام خاصي براي شناساندن آنها صورت نگرفته، اما به نظر مي‌رسد قدم‌هاي اول براي گشودن فصلي جديد در گردشگري کيش باشد.


بومگردی در جزیره


صحبت از پتانسيل‌هاي گردشگري سنتي اهالي بومي جزيره است. ساکنان بومي کيش عرب هستند و مثل همه اقوام ايراني زندگي و آداب‌ورسومشان سرشار از جذابيت‌هاي منحصربه‌فرد و خاص براي ديگر است؛ از پوشش و موسيقي گرفته تا فرهنگ غذايي و ميهمان‌نوازي. در روستاي باغو، يکي از تنها دو روستاي جزيره کيش، يکي از اهالي خوش‌ذوق روستا قدم‌هاي اول را براي راه‌اندازي اولين اقامتگاه بوم‌گردي جزيره برداشته است. روستاي کوچک باغو پنج خانوار دارد و جمعيت کل روستا نزديک به ٤٠ نفر است، اما سابقه و رسم‌ورسوم زندگي اهالي قدمتي چندصدساله دارد. مسجد کوچک روستا – که احتمالا کوچک‌ترين مسجد ايران باشد – خود يکي از جذابيت‌هاي ديدني اين روستاست و در کنار آن نيز اخيرا يک خيمه گردشگري برپا شده است. مسئول اين خيمه، آقاي خلدون، در اين خيمه از ميهمانان خود با نوشيدني‌های سنتي- قهوه عربي و چاي کرک- و همچنين شيريني‌هايي که زنان روستا پخته‌‌اند پذيرايي مي‌کند. خلدون درباره چشم‌انداز کاري که شروع کرده است مي‌گويد: «قصد دارم در آينده يک اقامتگاه بوم‌گردي براي مسافران راه‌اندازي کنم که مسافران اگر خواستند، شب هم در روستا بمانند و بيشتر با فرهنگ و آيين و خوراکي‌هاي اهالي بومي جزيره آشنا شوند».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48105s, 18q