معاون سازمان دامپزشکی :

ویروس آنفلوانزای مشترک بین طیور و انسان در گیلان مهار شد

۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 241145
ویروس آنفلوانزای مشترک بین طیور و انسان در گیلان مهار شد

سلامت نیوز: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از مهار ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H1N6 مشترک بین انسان و پرندگان در پارک ملی حیات وحش بوجاق کیاشهر استان گیلان خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، «علی‌صفر ماکنعلی» روز یکشنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید که در محل این سازمان برگزار شد در خصوص بروز سویه جدید مشترک بین انسان و طیور در کشور و کیفیت واکسن تب برفکی به ایرنا پاسخ داد و افزود: در سال 2006 برای نخستین بار ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H1N1 مشترک بین انسان و پرندگان در منطقه انزلی استان گیلان شناسایی شده بود که پس از گذشت 12 سال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H1N6 مشترک انسان و پرندگان در پارک ملی بوجاق استان گیلان شناسایی، رصد و مهار شد.


معاون سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: به دلیل حساسیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان این معاونت کنترل بیماری را در منطقه به طور رسمی برعهده گرفت و براساس مدل کلاسیک برای نخستین بار در دنیا، از ورود ویروس پرندگان مهاجر به پرندگان بومی جلوگیری شد.
ماکنعلی تصریح کرد: این مهم در 150 نقطه استان گیلان به شکل هدفمند شناسایی و بیش از 32 هزار نمونه برداری صورت گرفت.
وی ادعاهایی مبنی بر پخش این ویروس در مناطق دیگر را تکذیب کرد و افزود: این ویروس تنها در پرندگان مهاجر حیات وحش شناسایی شده بود و در هیچ نقطه استان گیلان این ویروس دیده نشده است.


به گفته وی، بقیه نقاط کشور که مسیر جهانی پرواز اردک از بوجاق گیلان، کرمانشاه، لرستان و ایلام است، تحت کنترل و نظارت قرار دارد.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست کشور، اکنون مهاجرت پرندگان مهاجر مناطق انزلی و بوجاق استان گیلان شروع شده است و تا پایان این هفته به طور کامل این پرندگان از کشور خارج می شوند.
وی اضافه کرد: با خروج این پرندگان از کشور، سازمان دامپزشکی به طور رسمی وضعیت رصد، پایش و کنترل این بیماری در منطقه مذکور را در یک سند 34 صفحه ای طی روزهای آتی منتشر می کند که نحوه عملیات و مهار ویروس است.


ماکنعلی درباره نقل و انتقال غیراصولی و بهداشتی لاشه پرندگان کشتار توسط کشتارگاه ها و قصابی ها گفت: متاسفانه تخلفاتی در جابجایی لاشه توسط برخی کشتارگاه ها و قصابی ها صورت می گیرد که در صورت اطلاع با متخلفان برخورد قانونی می شود.
وی از شهروندان در سراسر کشور خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی کشتارگاه ها و قصابی ها موارد را به نزدیکترین دامپزشکی شهرستان و استان خود اطلاع دهند تا پیگیری و برخورد شود.

** کاهش 6 برابری کانون های بیماری تب برفکی طی سه سال
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از کیفی بودن واکسن های مورد استفاده تب برفکی در کشور خبر داد و گفت: در سال 1393 ایران رتبه نخست افزایش کانون های تب برفکی در بین 14 کشور منطقه را داشت که با اقدامات صورت گرفته طی این مدت و واکسیناسیون برنامه ریزی شده تعداد این کانون ها در سال 1396 به 6 برابر کاهش یافته است.
وی بیماری تب برفکی را در ایران بومی دانست و افزود: با وجود 55 میلیون راس گوسفند و بز 10 میلیون راس گاو برنامه واکسیناسیون در سه محور گاوداری های بیش از 500 راس دام، دام های عشایری و دام های غیر به صورت مرتب انجام می شود.
ماکنعلی تصریح کرد: واکسن های مورد استفاده در این بخش دارای ویژگی های خاصی هستند که مراحل عملیاتی و کنترلی خاص خود را قبل و بعد از واکسیناسیون طی می کنند.


وی اظهارداشت: ما در سیستم ارزیابی واکسن های تولید داخل و وارداتی گزارشاتی مبنی بر ناکارآمدی و بی کیفیتی واکسن ها نداریم و طبیعی است که ویروس های مختلف در کشور ما در گردش است و واکسن های مختلف استفاده می شود.
به گفته معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، واکسن زمانی تاثیرگذار است که با ویروس در گردش در منطقه مطابقت داشته باشد.
ماکنعلی گفت: به طور قطع واکسن های مورد استفاده در کشور دارای گواهی ثبت است که این ثبت براساس استانداردهای لازم فارماکولوژی و بازدیدهای جی ان پی صورت می گیرد و به طور دایم در ارزیابی و مقایسه هستند.
وی ادعاهایی مبنی بر بی کیفیت بودن واکسن های تب برفکی را تکذیب کرد و افزود: اگر در استانی گزارشی بر وجود یک تا سه کانون بیماری تب برفکی است دلیل بر ناموفق بودن واکسیناسیون سازمان دامپزشکی کشور نیست.
ماکنعلی درباره درمان های غیرمجاز گفت: با توجه به اهمیت موضوع پیرو ساماندهی های متعددی در بحث خدمات بخش خصوصی اکنون 7056 مرکز کلینیک، پلی کلینیک، درمانگاه، بیمارستان، داروخانه و مراکز پخش در سطح کشور داریم که اگر بخواهیم دو تا سه نفر اشتغال در نظر بگیریم نزدیک 17 هزار اشتغال در این حوزه داریم که به موفقیت های خوبی رسیدیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.3588s, 19q