اسانس منتول برای رفع خستگی، سرماخوردگی و دردهای موضعی مفید است

۱۳۸۹/۱۱/۱۶ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 24124
سلامت نیوز :استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران گفت: اسانس نعناع فلفلی (منتول)‌ برای رفع عوارض سرماخوردگی، دردهای موضعی، رفع خستگی، ایجاد آرامش و نشاط مفید است.

محمد صالحی سورمقی در گفت‌وگو با فارس، افزود: گیاه دارویی نعناع فلفلی از سالیان دور به اشكال مختلف خوراكی، موضعی و تنفسی به عنوان یك داروی ایده‌آل و بدون عوارض جانبی مصرف می‌شده است.

وی گفت: اسانس داروی نعناع فلفلی منتول نام دارد كه در تسكین عوارض سرماخوردگی، دردهای موضعی، رفع خستگی و ایجاد آرامش و نشاط به كار برده می‌شود.

استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: منتول ضد احتقاق و ضد دردهای موضعی است و برای سردرد و دردهای موضعی سر و صورت و گردن مصرف می‌شود.

صالحی سورمقی گفت: سرماخوردگی موجب بروز سردرد، دردهای موضعی، خستگی، كوفتگی، كسالت و احتقان بینی مصرف می‌شود و عاملی مانند مشغله‌های كاری، ترافیك، آلودگی هوا این عوارض را تشدید می‌كند كه استفاده از داروی گیاهی منتول می‌تواند این دردها را تسكین بخشد.

وی اضافه كرد:‌ مقدار قابل مصرف این ماده برای نوزدان و كودكان برای باز شدن بینی آنها 5 تا 10 قطره از اسانس نعناع فلفلی كه منتول نام دارد است كه در دو طرف بالش یا روی یقه نوزاد چكانده شود كه پس از مدت كوتاهی بینی باز می‌شود و موجب آسان شدن خوردن شیر و غذا برای نوزاد می‌شود.

وی اضافه كرد: برای باز شدن بینی بزرگسالان 4 تا 5 قطره محلول در ابتدای بینی مالیده شود كه در عرض كمتر از 30 ثانیه بینی باز می‌شود.

استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: برای رفع سردرد 10 تا 15 قطره از اسانس منتول را روی پیشانی و شقیقه‌ها مالیده شود در عرض چند دقیقه محلول جذب پوست می‌شود و موجب كاهش یا درمان سردرد می‌شود.

سورمقی افزود: برای رفع خستگی، كوفتگی و كسالت می‌توان 15 تا 30 قطره از اسانس منتول را در وان حمام، تشت آبگرم یا در كناره‌های حمام ریخته شود كه تبخیر اسانس و جذب سریع‌ آن از طریق پوست یا تنفس موجب نشاط و رفع خستگی روزانه می‌شود.

وی گفت: می‌توان از اسانس منتول در دستگاه بخور نیز استفاده كرد كه 10 تا 20 قطره را در دستگاه ریخته و از بخور آن استفاده كرد و حتی می‌توان این اسانس را در محل گرمی مانند پشت شوفاژ‌ها بر روی سطح زمین چكانده شود كه گرمای آن موجب تبخیر اسانس و ضدعفونی كردن فضا و موجب رفع گرفتگی بینی و خستگی می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هما خدایی
از نظر آقای دکتر صالحی استفاده خواهم کرد راجع به گرفتگی بازو وپیچش ماهیچه بازو آیا میتوان از قطره متنول استفاده کرد طریقه استفاده رو بیان فرمایید
dian32
ممنون ازاطلاعات جالبتون
2.59838s, 20q