استادان و دانشجويان پس از تغيير رويكرد دانشكده بلاتكليفند

دانشكده محيط زيست در اغما

۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 243860
دانشكده محيط زيست در اغما

سلامت نیوز: بلاتكليف و مبهم. اين شايد بهترين توصيف براي وضعيت اين روزهاي دانشكده محيط‌زيست است. اين دانشكده كه از اوايل دهه ٥٠ شمسي و به عنوان زيرمجموعه سازمان حفاظت محيط‌زيست آغاز به كار كرده بود، از اواخر سال گذشته تاكنون با اعلام عدم تمديد قرارداد نيروهاي قراردادي و اعضاي هيات علمي با مشكلات جدي روبه رو شده است.

ماجرا از اين قرار است كه بر اساس مصوبه‌هاي شوراي عالي اداري (در سال‌هاي ٩٠ و ٩٦) مراكز وابسته به نهادها و سازمان‌هاي دولتي براي جذب دانشجو ممنوعيت دارند. دانشكده محيط‌زيست هم به دليل وابستگي به سازمان حفاظت محيط‌زيست مشمول همين مصوبه است.

يك منبع آگاه در دانشكده محيط زيست كه نخواست نامش منتشر شود،در اين باره توضيحاتي داد:

«چون قرار نيست از ابتداي مهرماه دانشكده دانشجوي جديد پذيرش كند مسوولان قرارداد اعضاي هيات علمي را در سال جديد تمديد نكردند و از آنها خواستند در برابر تدريس باقيمانده ترم جاري حق‌التدريس ساعتي دريافت كنند و همين باعث شد آنها اعتراض كنند و احساس كنند كه در حق‌شان جفا شده است. چون قبل از اعلام اين تصميم كسي با استادان و دانشجويان حرف نزده بود و راه‌حل دقيقي هم پيش روي‌شان نگذاشته بود.»

به گفته اين منبع آگاه بسياري از كاركنان قديمي دانشكده هم كه قرارداد سالانه همكاري با دانشكده داشته‌اند در بلاتكليفي به سر مي‌برند. از طرف ديگر تعدادي از دانشجويان اين دانشكده ديروز با حضور در دفتر روزنامه از ادامه روند فعلي گلايه كردند و خواستار تعيين راه‌حل‌هاي سريع براي اين مشكل شدند.

نامعلوم بودن وضعيت تدوين پايان‌نامه دانشجويان ترم آخر از جمله اين مشكلات است. پيچيده شدن گره مشكلات موجب شد تا اميد بزرگ حداد كه مدت كوتاهي سرپرستي اين دانشكده را بر عهده گرفته بود هم استعفا كند و حالا «اسكندر اميدي‌نيا» به جاي او تكيه زده است شايد كه گره‌هاي فعلي گشوده شود.

«كريم شافعي» معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست پيش از اين در مراسم معارفه سرپرست جديد دانشكده با رد اخبار تعطيلي دانشكده گفته بود:

«ما در كنار دانشجويان‌مان هستيم و موظفيم بهترين خدمات آموزشي را براي ادامه تحصيل آنها فراهم بياوريم كه بتوانند در فضايي آرام روي درس و پژوهش‌شان تمركز كنند، اگر بنا باشد كه دانشجويان به جاي ديگري منتقل شوند باز خود را هم به صورت اخلاقي و هم اداري مكلف مي‌دانيم كه بهترين شرايط را در اين راستا ايجاد كنيم.»

او به صراحت گفته است: «در خصوص اعضاي هيات علمي و كاركنان چيزي به نام اخراجي نداريم. خوشبختانه ظرفيت براي پذيرش كاركناني كه بخواهند از مجموعه جدا شوند درون سازمان محيط زيست و حتي اداره كل محيط زيست البرز مهياست و جاي هيچ نگراني نيست.»

به گفته دانشجويان معترض توضيحات شافعي تا حدي در روزهاي گذشته فضاي ملتهب دانشكده را بهبود داده اما از بلاتكليفي نكاسته است. دانشكده محيط‌زيست از اين پس قرار است به عنوان مركز آموزشي محيط‌بانان ادامه كار دهد.

اسكندر اميدي‌نيا، سرپرست دانشكده هم اين تغيير را در چارچوب «بازنگري افق و ماموريت دانشكده بر اساس اهداف سازمان حفاظت محيط زيست» توصيف كرده است. اما دانشجويان، اعضاي هيات علمي و كاركنان دانشكده اين روزها پيش از آنكه درباره ماموريت تازه اين مركز براي تربيت محيط‌بان سوال داشته باشند؛ از سرنوشت خودشان مي‌پرسند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.93301s, 19q