دعوا بر سر آب، مسلمان و كافر نمي‌شناسد!

۱۳۹۷/۰۳/۰۴ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 244683
دعوا بر سر آب، مسلمان و كافر نمي‌شناسد!

سلامت نیوز:در ماه‌هاي اخير برخي اعتراضات مردمي نسبت به وضعيت تامين آب زمين‌هاي زراعي و استفاده منابع آبي يك استان در استان ديگر، بسيار خبرساز شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون، اعتراضاتي كه با درگيري‌هايي نيز همراه بود و زنگ خطر جدي تبعات بحران منابع آبي در ايران را به صدا درآورد. موضوعي كه ديروز مسعود پزشكيان، عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي در همايش تنوع زيست محيطي نيز به آن اشاره كرد و گفت: اگر دعواها در استان‌ها بر سر آب شروع شود، مسلمان و کافر و چپ و راست نمی‌شناسد.

وي با تاکید بر اینکه جمع‌آوری و کنترل داده‌ها در عصر کنونی مثل آب خوردن است، گفت: خاک کشور در حال از بین رفتن است و اراضی از سوی زمین‌خواران تخریب می‌شود و هنوز ما می‌خواهیم با آن‌ها مبارزه کنیم اما یا نمی‌توانیم یا نمی‌خواهیم یا انگیزه کافی وجود ندارد.

مسعود پزشکیان در همایش روز جهانی تنوع زیستی که ديروز با حضور عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست و احمدعلی کیخا، عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: برای مدیریت در هر حوزه‌ای باید ابتدا پتانسیل و مهارت خود را بشناسیم، بدانیم که از کجا آمده‌ایم، الان وضعیت به چه شکلی است و قرار است مسیر پیش‌رو به چه شکلی پیش برود.

این چهار عنصر مهم است و برای همه تصمیم‌گیری‌ها و تعیین همه نقشه‌راه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشکل مملکت ما همین است که این عناصر در تصمیم‌گیری‌ها وجود ندارد.

باید بدانیم که قدم اول برای هر کاری جمع‌آوری داده‌هاست، بعد از این مرحله است که می‌توانیم تصمیم درست برای حل مشکلات بگیریم.وی با تاکید بر اینکه جمع‌آوری و کنترل داده‌ها در عصر کنونی مثل آب خوردن است، گفت: خاک کشور در حال از بین رفتن است و اراضی از سوی زمین‌خواران تخریب می‌شود و هنوز ما می‌خواهیم با آن‌ها مبارزه کنیم اما یا نمی‌توانیم یا نمی‌خواهیم یا انگیزه کافی وجود ندارد.

نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سال‌ها پیش بحث کاداستر اراضی مطرح شد، گفت: سال‌هاست که کاداستر به شکل قانون در آمده اما به اجرا نرسیده است؛ با این وجود به دنبال تشکیل ستاد مبارزه با زمین‌خواری هستیم در حالی که اگر قانون کاداستر اجرا و داده‌های کافی جمع‌آوری می‌شد، امکان زمین‌خواری وجود نداشت و نیازی به ستاد هم نبود.

مشکل این است که یا نمی‌دانیم یا نمی‌خواهیم و یا نمی‌توانیم این داده‌ها را جمع‌آوری کنیم وگرنه کنترل وضعیت بسیار ساده است. پیگیری موضوعی مثل زمین‌خواری نیاز به علم، مهارت و عزم دارد؛ در حقیقت تمام امور مدیریتی نیاز به این سه عنصر دارد.این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر با طبیعت خشن باشیم، طبیعت نیز خشمگین می‌شود، گفت: با طبیعت نمی‌شود شوخی کرد.

اگر طبیعت خشمگین شود، رفتاری با ما می‌کند که هیچ یک از ما نمی‌توانیم در آن زندگی کنیم. کسی نمی‌تواند جلوی خشم طبیعت را بگیرد. درواقع وقتی نتوانیم آب و خاک را مدیریت کنیم، توسعه و به تبع آن زندگی بی‌معناست.

در شرایط حاضر در استان‌ها دعوا بر سر آب شروع شده است چون توان مدیریت آب را نداشته‌ایم، اگر این دعوا شروع شود مسلمان و کافر و چپ و راست نمی‌شناسد، باید در مجلس فکری برای این موضوع بکنیم.وی با انتقاد از روند مدیریت منابع طبیعی کشور گفت: بعد از تخریب و زمین‌خواری‌ها در منابع طبیعی، متولیان مربوطه تازه خبردار می‌شوند که چه اتفاقی افتاده است.

لازم است علم، مهارت و عزم مبارزه با این تخریب‌ها را داشته باشیم. اگر سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای برای این موضوع داشته باشند، حل این مساله در مسیر خوبی پیش خواهد رفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.33473s, 20q