علت افزایش وزن افراد پس از ترک سیگار

۱۳۹۷/۰۳/۰۷ - ۱۳:۴۰ - کد خبر: 244989
علت افزایش وزن افراد پس از ترک سیگار

سلامت نیوز: کشف یک سلول چربی جدید می تواند ارتباط بین توقف سیگار کشیدن و افزایش وزن را توضیح دهد و به عنوان یک نتیجه به بهبود درمان چاقی کمک کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، اخیرا در مطالعه ای که توسط موسسه علوم زندگی دانشگاه میشیگان انجام شد، گروهی از محققان، عملکرد سلول چربی جدیدی از سلول های چربی ترموژنیک یا “بژ” را بررسی کردند. زمانی که گرما در بدن تولید می شود سلولهای چربی بژ از طریق گرمازایی فعال می شوند و می سوزند.

یافته های این گروه تحقیقاتی، در مجله Nature Medicine منتشر شده، که مولکول مشترک موجود در چربی بژ موش و انسان را به نام CHRNA2 (گیرنده کولینرژیک آلفا نیکوتین) برجسته می کند. CHRNA2 پروتینی است که سبب پیدایش گرما در بدن می شود و وابستگی نیکوتین در مغز را تنظیم می کند.
چربی سفید موش و انسان فاقد CHRNA2 تشخیص داده شده، و عملکرد آن برخلاف سوختن چربی ذخیره انرژی در بدن است.

بر اساس این یافته ها می توان فهمید که چرا افرادی که سیگار را ترک می کنند اغلب وزن اضافه می کنند، چون در واقع نیکوتین موجود در سیگار سرکوب کننده اشتها در افراد سیگاریست.

منظور این تحقیق تشویق مردم برای سیگار کشیدن به منظور جلوگیری از افزایش وزن نیست، بلکه این کشف می تواند به افراد مبتلا به چاقی یا مسائل متابولیکی برای رسیدن به وزن ایده آل کمک کند. چربی بژ در تنظیم سلامت متابولیسم کل بدن بسیار مهم است.

افزایش درک از مسیر سیگنالینگ CHRNA2 می تواند منجر به بهبود درمان برای افرادی که وزن نامنظمی دارند، شود. هر چه بیشتر بتوانیم مسیر دقیق فعال شدن چربی بژ را محدود کنیم، بیشتر احتمال دارد که بتوانیم یک درمان مؤثر با عوارض جانبی کمتر برای سلامت متابولیک پیدا کنیم.

منبع: www.independent.co.uk


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.96418s, 19q