علت عرق کردن زیاد در هنگام غذا خوردن چیست؟

۱۳۹۷/۰۳/۱۳ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 245417
علت عرق کردن زیاد در هنگام غذا خوردن چیست؟

سلامت نیوز: عرق کردن زیاد علت های مختلفی می تواند داشته باشد. گاهی غذایی که می خورید باعث عرق کردن زیاد می شود که در ادامه به غذاهایی تاثیر گذار بر میزان عرق کردن اشاره می کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، آیا خوردن غذای تند یا سرشار از سس فلفل باعث می شود پیشانی شما عرق کند؟ برخی غذاها باعث خیس شدن و عرق کردن پوست می شوند، اما عرق کردن در هنگام غذا خوردن ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد.

یکی از مهم ترین دلایل عرق کردن در هنگام غذا خوردن، خوردن غذاهای ادویه ای است، از جمله فلفل. فلفل دارای ماده شیمیایی به نام کپسایسین capsaicin است که عصب هایی را تحریک می کند که باعث گرم شدن بدن می شوند. بنابراین بدن عرق می کند تا خود را خنک کند. به علاوه صورت ممکن است گر بگیرد و آب از بینی و چشم ها سرازیر شود.

غذاهایی که حاوی ترکیبات اسیدی هستند، مانند سرکه، یا غذاهای داغ هم عوامل دیگری هستند که خوردن آنها باعث عرق کردن می شود.

گاهی غذای حاوی قند زیاد باعث می شود بدن انسولین زیادی تولید کند، انسولین هورمونی است که به پردازش قند کمک کرده و آن را به انرژی تبدیل می کند. افزایش انسولین باعث کاهش قند بدن می شود که شرایطی به نام هیپوگلیسمی hypoglycemia بروز می کند. عرق کردن یکی از نشانه های افت قند خون است.

غذاهای دیگر مانند سیر و پیاز باعث عرق کردن نمی شوند، اما بوی عرق را تغییر می دهند. این مواد غذایی حاوی ماده شیمیایی به نام آلیوم allium هستند که بدن آن را به ترکیب سولفور تغییر می دهد. این ترکیب باعث می شود بوی عرق و بوی دهان شما متمایز و متفاوت شود.


تعریق شدید چشایی یا ذائقه ای Gustatory Hyperhidrosis

در برخی افراد عرق کردن به خاطر خوردن یک غذای خاص نیست، بلکه یک شرایط پزشکی یا بیماری منجر به بروز این وضعیت می شود که اغلب به یک مشکل در عصب های دهان مربوط می شود.

پزشکان عرق کردن زیاد را هیپرهیدروز hyperhidrosis می نامند. زمانی که عرق کردن زیاد بعد از خوردن غذا رخ دهد، هیپرهیدروز چشایی یا تعریق شدید چشایی یا ذائقه ای Gustatory Hyperhidrosis نامیده می شود. نام دیگر این عارضه سندروم فرای Frey’s syndrome است که اولین بار توسط دکتر فرای تشخیص داده شد.


علت بروز تعریق چشایی

تعریق چشایی شرایط نادری است، اما به دلایل مختلف بروز می کند، از جمله :

این بیماری ارثی است
عصب های داخل دهان در زمان جراحی یا هر مشکل دیگری آسیب دیده اند
مبتلا به بیماری هستید که بر روی عصب ها تاثیر می گذارد، مانند دیابت یا بیماری پارکینسون


اقدامات لازم در مقابل عرق کردن

داروهای ضد عرق Antiperspirant دارای مواد شیمیایی هستند که می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و برای مدتی جلوی عرق کردن را بگیرند. این داروها را می توانید بدون نسخه تهیه کنید، اما پزشک نیز انواع قوی تر آن را تجویز می کند.

سم بوتولینو یا بوتاکس می تواند عصب هایی را که در هنگام غذا خوردن باعث تعریق می شوند را مسدود کند. بوتاکس از طریق آمپول تزریق می شود و تا چند ماه تاثیر آن باقی می ماند.

و در نهایت اینکه موثرترین اقدامی که می توانید انجام دهید، اجتناب از خوردن غذاهایی است که باعث عرق کردن شما می شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.28633s, 20q