خانه‌هایی با یک جای خالی

افزایش ۱۹ درصدی خانواده های تک والدی

۱۳۹۷/۰۳/۳۰ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 246418
افزایش ۱۹ درصدی خانواده های تک والدی

سلامت نیوز: بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن‌ در سال 1395، از 24میلیون‌و‌129هزارو490 خانواده در سال 1395، ۷.۲درصد از خانوارهای کشور تک‌والد هستند. از این تعداد خانواده، 17‌درصد آن‌ها را سرپرست مرد و 83‌درصد آن‌ها را سرپرست زن مدیریت می‎کند. این‌ها همه در حالی است که بر اساس سرشماری سال 1390، از بین 21‌میلیون‌و‌110‌هزار و‌481 خانواده، یک‌میلیون‌و‌471‌هزار‌و‌868 خانواده تک‌والدی وجود داشت. یعنی هفت درصد خانواده‏ها در آن زمان تک‌والدی بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از صبح نو، از بین آن‌ها ۱۴.۴۸درصد خانوارها دارای سرپرست مرد و۸۵.۵۲ در‌صد خانوارها دارای سرپرست زن بوده‌اند. این ارقام نشان‌دهنده آن است که تعداد خانوارهای تک‌والدی در سال‌1395 نسبت به سال‌1390 با توجه به افزایش کل خانوارها در فاصله بین دو سرشماری، ‌افزایش 19درصدی داشته است.

فرزندان بیمار روحی
دکتر فاطمه منفرد، مدرس دانشگاه جامع علمی-‌کاربردی و دکترای روانشناسی پزشکی است. او در گفت‌وگو با «صبح نو» عنوان می‏کند که ‌تک‌والدی بودن خانواده، در هر سنی تأثیرات خاص خود را ‌روی فرزندان خواهد داشت: «بدترین سن و تأثیرگذارترین سن، برای کودکانی که در خانواده تک‌والدی هستند، از سن دو سال تا پنج سال است. درست در زمانی که کودکان از والدین‌شان الگوبرداری می‏کنند. در این سن کودکان نیاز دارند تا مورد حمایت و توجه والد جنس مخالف‌شان باشند؛ یعنی دختر باید مورد حمایت‌ والد پدر و فرزند پسر مورد حمایت والد مادر قرار بگیرد.»
تک‌والدی بودن می‏تواند برای این فرزندان مشکلاتی ایجاد کند: «درست در زمانی که فرزند دختر به‌عنوان مثال، نیاز به محبت پدر دارد، اگر نیاز به محبت مردانه‏اش تأمین نشود، از نظر روانشناسی دچار مشکل خواهد شد. این نیاز با توجه اطرافیان مرد مانند، عمو ‌یا پدربزرگ هم تأمین نمی‎شود. در هر لحظه‏ای نیاز کودکان از طرف والد جنس مخالفش باید تأمین شود.»
‌نبود والد ‌روی سن هفت سال اما، از نگاه دکتر منفرد بیشترین تأثیر را دارد: «ترک، مرگ و طلاق والدین در سنین پنج تا هفت سال کودکان بیشترین تأثیرات را خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال اگر کودکی در همین سن، والدینش از هم طلاق بگیرند، بیشترین ضربه را خواهد خورد. به‌خاطر حساسیت‏های سنی، کودکان فکر می‏کنند که دلیل طلاق والدین آن‎ها هستند.»
منفرد معتقد است که کم‌تأثیرگذارترین سن خانواده‏های تک‌والدی در سنین بالای هفت سال است: «از سن هفت سال تا 11 سال، تلفات تک‌والدی بودن خانواده ‌روی فرزندان کمتر است. نه این‌که کودکان آسیبی نمی‏بینند، کودکان تأثیر منفی کمتری را دریافت می‎کنند.»
اما تک‌والدی بودن خانواده تنها ‌روی زمان کودکی تأثیر نمی‏گذارد. تلفات خانواده‏ای که یکی از نقش‎های پدر‌ یا مادر را نداشته باشد، ‌روی بزرگ‌سالی هم با فرد وجود خواهد داشت: «بزرگ شدن کودکانی که یکی از نقش‏های پدر ‌یا مادر را ندارند، ‌روی رفتار و شخصیت تأثیر مستقیمی خواهد داشت. این آمار برای همه افراد یکسان نیست، اما آن‏ها از نظر روحی و عاطفی به این دلیل که بخشی از نیازشان تأمین نشده است، کمبود دارند. کودکانی که در خانواده تک‌والدی بزرگ می‏شوند همیشه ترس از دست دادن دارند.»
او تأکید می‏کند: «این موضوع در جلسات روانشناسی همیشه یکی از مباحثی است که ما برای شخصیت‌شناسی مورد بررسی قرار می‏دهیم. کودکان تک‌والدی‌ در زندگی زناشویی خود یا نسبت به همسر خود منفعل‏اند ‌یا این‌که جاذبه زیادی به آن‏ها دارند.»
استاد دانشگاه به آمار سرپرستی جنسیت‏ها هم اشاره می‏کند: «خانواده‎ای که سرپرست خانواده پدر دارد، فرزندی تربیت می‏کند که مقتدرتر است. مقتدرتر بودن مورد تأیید جامعه است. فرزند این خانواده شاید در جامعه موفق‏تر باشد ولی احساسات و عواطف زنانه را درک نکرده است.»
در خانواده‎ای که زنان هم سرپرست خانواده هستند، فرزندان صدمات زیادی می‎بیند: «نیاز هر خانواده‏ای است که از پدر بهره‏مند شود. پسری که تحت سرپرستی زن است و از رفتار مردانه به دور است و بیشتر تحت‎تأثیر زنان است، رفتار مردانه در او رشد نخواهد یافت. او در آینده حتماً آسیب خواهد دید.»

منتظر افزایش آسیب‏ها باشیم
شاید نخستین تأثیری که ممکن است پدر و مادر ‌روی فرزندانشان داشته باشند،‌ روی شکل‌گیری شخصیت و روحیات اوست؛ اما تغییر شکل خانوادگی ‌روی جامعه هم تأثیرگذار است.
دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم، کارشناس اجتماعی و استاد دانشگاه با اشاره به آمار آسیب‏های اجتماعی در گفت‌وگو با «صبح نو» عنوان می‏کند: «یکی از دلایل بروز آسیب‏های اجتماعی مربوط به خانواده است. بر طبق آمار، آسیب‏های اجتماعی در فرزندانی که در خانه‏های آن‏ها نزاع وجود دارد، بد سرپرست هستند، تک‌والدی هستند‌ یا بدون خانواده هستند، وجود دارد. خانواده نیاز به بعد دارد. بعد خانواده سالم در پدر و مادر، هر دو با هم است.» قرایی‌مقدم تأکید می‏کند‌ فرزندانی که در خانواده‏های تک‌والد رشد پیدا می‏کنند، با درصد بیشتری هم جذب ناهنجاری‏ها می‏شوند: «درصد بالایی از افرادی که به سمت اعتیاد، فحشا ‌یا دزدی جذب می‏شوند، عضو خانواده‏های تک‌والد و بی‌خانواده هستند. رشد خانواده‏های تک‌والد خطرناک است و حتی در آینده می‏تواند باعث افزایش آسیب‏های اجتماعی شود.»
از نظر کارشناس اجتماعی خانواده‏ای که سرپرست خانواده زن است، در معرض آسیب بیشتری هم هست: «وجود اقتدار پدر در هر خانواده‏ای لازم است. اقتدار مردانه می‏تواند جلوی گرایش فرزندان به بسیاری از آسیب‏ها و لغزش‎ها را بگیرد.»
شکل‏گیری شخصیت، روحیات و آینده درخشان یک نفر نیازمند معماری پدر و مادر هر دو با هم است. معماری زمانی مهندسی دقیقی خواهد داشت که خانواده در چارچوب تعریفی سنتی قرار داشته باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18724s, 19q