سردردهای ضربان دار، منشاء عروقی دارند

۱۳۸۹/۱۲/۰۴ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 24754
سلامت نیوز :سردردها دو دسته ضربان دار و فشار دهنده هستند که نوع ضربان دار، منشاء عروقی در بدن افراد دارند.
بهروز نیکنام، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: سردرد یکی از بیماریهای شایع در تمام جوامع است، به گونه ای که افراد در سنین متفاوت به آن مبتلا می شوند.

وی شروع سردردهای میگرنی را از سن 4 سالگی دانست و افزود: سردرد در تمامی جوامع پیشرفته و بزرگ به علت استرس، آلودگی هوا و نوع تغذیه بیشتر شایع است.

نیکنام، اظهار داشت: هر نوع سردرد را باید با متخصص مربوط به خود مطرح کرده و اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: سردردها را می توان به دو دسته ضربان دار، فشاردهنده تقسیم کرد که سردردهای ضربان دار معمولا منشاء عروقی دارند و به علت بالا رفتن هیستامین در مغز، است.

نیکنام عنوان کرد: سردردهای فشاردهنده به علت مشکلات عصبی و مشکلات سر و گردن ایجاد می شود.

وی سردردهای ضربان دار یاعروقی را میگرن معرفی کرد و گفت: این سردردها بیشتر در بانوان ایجاد می شود.

نیکنام عنوان کرد: سن شروع میگرن از کودکی و سنین پایین است و حداکثر تا 40 سالگی خاتمه می یابد و سردردهای بعد از این سنین، باید به دقت معاینه و علت یابی شود.

وی یادآور شد: سردردهایی که افراد را از خواب بیدار می کند و بیش از 2 مرتبه اتفاق بیافتد و همچنین سردردهایی که بعد از ورزش ایجاد می شود، باید توسط متخصص مغز و اعصاب مورد بررسی قرار بگیرد.

نیکنام، سردردهای همراه با حالت تهوع و استفراغ را از جمله سردردهای حائز اهمیت دانست و افزود: سردردهایی که برای اولین بار ایجاد شود و با مسکن قابل کنترل نباشد، باید مورد توجه خاصی قرار گیرد.

وی توصیه کرد: برای تسکین سردرد نباید از مسکن های مخدر استفاده کرد، زیرا نه تنها سردرد را درمان نمی کند؛ بلکه اعتیادآور نیز است.

این متخصص مغز و اعصاب، خاطرنشان کرد: جهت پیشگیری از سردرد، رعایت مسایل محیطی مانند استرس، بی خوابی، گرسنگی، ورزش های منظم، خستگی، رعایت رژیم غذایی و دوری از آلودگی هوا موثر است.

وی رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سردرد را استفاده نکردن از موادغذایی رنگ دانه دار و محرک مثل ترشی، ادویه، فست فود، سس، شکلات و موادغذایی مملو از هیستامین دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload