تهیه اولین تصاویر رنگی سه بعدی از بدن انسان

۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 248069
تهیه اولین تصاویر رنگی سه بعدی از بدن انسان

سلامت نیوز: محققان موسسه سِرن اسکنر جدیدی ساختند که قادر است تصاویر کاملا رنگی سه بعدی از استخوان ها، چربی ها و بافت های نرم بدن تهیه کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، برای ساخت این اسکنر از حسگری استفاده شد که موسسه سرن برای برخورددهنده هادرونی بزرگ ساخته است. این برخورد دهنده در واقع یک شتاب دهنده ذره ای مستقر در موسسه تحقیقاتی سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است.


به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی،در این فناوری جدید که Spectral CT نام دارد، حسگر سرن میرایی طول موج های اشعه ایکس را در هنگام عبور از مواد مختلف اندازه گیری می کند و پس از پردازش اطلاعات طیف سنجی به دست آمده، با استفاده از الگوریتم های مختلف، یک تصویر سه بعدی به دست می آید که عضلات، استخوان ها، آب، چربی، علایم بیماری ها و حتی ساعت بیمار را به طور کاملا واضح نشان می دهد.


قلب تپنده این فناوری تراشه ای موسوم به Medipix3 است که توسط موسسه سرن ساخته شده و قادر است هر یک از ذراتی را که به پیکسل های حسگر برخورد می کنند، تشخیص داده و شمارش کند.


محققان نمونه اولیه این اسکنر را برای تشخیص آسیب های استخوان ها و مفاصل، شناسایی تومورهای سرطانی و تشخیص علایم اولیه بیماری های قلبی مورد استفاده قرار دادند و نتایج به دست آمده کاملا رضایت بخش بود.
قرار است ظرف چند ماه آینده آزمایشات بالینی این ابزار در نیوزیلند آغاز شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.74728s, 18q