سخنگوي شوراي شهر در نشست خبري از سرنوشت اجراي يك مصوبه سخن گفت

سرپيچي در حفظ باغات تهران

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 248718
سرپيچي در حفظ باغات تهران

سلامت نیوز:برج باغ، مصوبه اي بود كه در دوره پيشين مديريت شهر، مثل خوره بر جان درختان پايتخت افتاد و بسياري از باغات تهران را تبديل به بلوك هاي سيماني كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،مصوبه اي كه قرار بود به كمك فضاي سبز شهر آيد اما فضاي خاكستري را گسترش داد تا اينكه اعضاي شوراي شهر پنجم تهران به لغو اين مصوبه اقدام كردند.

پس از آن، اميدهايي براي حفظ معدود باغات باقي مانده در شهر زنده شد اما آن‌طور كه سخنگوي شوراي شهر گفته، برخي سرپيچي ها دربرخي مناطق تهران باعث شده تا همچنان روند تهديد باغات ادامه داشته باشد.

ديروز علي اعطا در نشستي رسانه اي به پاسخگويي سوالات متعدد رسانه ها پرداخت كه يكي از آن‌ها مربوط به مصوبه برج باغ ها بود.«شماره پرونده و نام مناطقی که همچنان مجوز ساخت و ساز در باغات را صادر کرده‌اند،

در اختیار شهردار تهران قرار گرفته است»؛ اين خبري بود كه ديروز سخنگوي شوراي شهر داد و گفت: من این موضوع را می‌دانم و تذکر جدی در این خصوص به شهرداری داده‌ام و نامه‌ای محرمانه خطاب به شهردار تهران ارسال کرده و شماره پروانه‌ها و مناطقی که این تخلف را از مصوبه شهرداری انجام داده‌اند، اعلام کردم.

وی با بیان اینکه اما مناسب ندیدم که ارسال نامه را عمومی کنم اضافه کرد: از آنجایی که این تخلف در مناطق شهرداری انجام می‌شود، لازم است که شهرداری و معاونت‌های مربوطه به این تخلف رسیدگی کنند.سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه تذکر جدی به مناطق در مورد صدور مجوز ساخت‌و‌ساز در باغات پس از لغو مصوبه برج باغ داده‌ام، گفت: ما در اجرای مصوبات شورا جدی هستیم.

اعطا با بیان اینکه باید شهرداری و معاونان با این مناطق برخورد کنند، گفت: البته برداشت آزادی از متن مصوبه انجام شده است؛ به گونه‌ای که در ۲۲ اسفند با لغو مصوبه برج باغ اعلام کردیم که بعد از ابلاغ این لغو، پرونده‌ای در مورد صدور مجوز ساخت و ساز نباید صادر شود و گویا برخی تصورشان بر این بوده که اگر پرونده قبل از ۲۲ اسفند تشکیل شده باشد، لازم است که پروسه ادامه یابد و مجوز ساخت و ساز در باغات صادر شود.

اما تشکیل پرونده حقوق مکتسبه ایجاد نمی‌کند و بر اساس قانون تنها صدور پروانه است که می‌تواند حق مکتسبه ایجاد کند. البته این توجیهات قابل پذیرش نیست و لغو مصوبه برج باغ برای همه معاونت‌ها و مناطق لازم‌الاجراست. وی در مورد نامه اخیر ريیس بنیاد مستضعفان در مورد اعلام آمادگی برای حفظ باغات هم گفت:

نامه اخیر سعیدی‌کیا به ريیس شورای شهر جای تقدیر و قدردانی دارد چرا که حدود 15 باغ در تملک این بنیاد است که سطح و سطوح آن نیز زیاد است و این اعلام آمادگی برای حفظ باغات در پی حساسیت‌های افکار عمومی و زحماتی است که رسانه‌های شهری می‌کشند و اصلا این‌گونه تلقی نشود که این اعلام آمادگی در پی چراغ سبزی است که شهرداری نشان داده و حتی گفته می‌شود که این چراغ سبز شهرداری برای ساخت پلاسکو است که باید بگویم مساله پلاسکو باید در کمیسیون ماده 5 بررسی شود و ربطی به شهرداری ندارد.

خواب تازه براي شهرداري ها

اما سخنگوي شوراي شهر تهران در ادامه نشست خبري خود به سوالي درباره سخنان اخیر ريیس مجلس در مورد ادغام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در وزارت راه و منفک شدن این سازمان از وزارت کشور واكنش نشان داد و گفت: اختلاف نظرهایی در مورد جایگاه سازمان‌هاي شهرداری‌ و دهیاری وجود داشته است و تا جایی که من اطلاع دارم در زمانی که آقای افشانی معاون عمرانی وزارت کشور نیز بود،

موافق بود که سازمان‌هاي شهرداری‌ و دهیاری‌ زیر نظر وزارت راه و شهرسازی باشد و وزارت راه و مجلس نیز در مورد این مساله پالس‌های مثبت می‌فرستادند. وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی در مقام طراحی طرح‌های شهری است و وزارت کشور نیز به نوعی با اداره شهرها سر و کار دارد،

گفت: وزارت راه شأن نظارتی و وزارت کشور شأن ورودی در اداره شهرها دارد که گاهي تعارضاتی نیز ایجاد می‌شود که به همین علت لازم است این مساله یک کاسه شود و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در دل یک مجموعه باشد تا به صورت یکپارچه مسائل پیگیری و مطرح شود و به همین دلیل برخی پیشنهاد می‌دهند که سازمان شهرداری‌ها از وزارت کشور منفک و به وزارت راه برود.سخنگوي شوراي شهر در ادامه به موضوع بازگشايي خط 7 متروي تهران اشاره كرد و در مورد برخی شایعات مبنی بر اینکه خط 7 مترو هنوز ایمنی کافی ندارد،

گفت: علی رغم اینکه در برخی رسانه‌ها عنوان شد که تعطیلی خط 7 دلایل سیاسی دارد، اما این گونه نبود و ما از نهادهای نظارتی نامه داشتیم که خط 7 ناایمن است و در شورای شهر نیز به شدت مراقب بودیم که مبادا این خط تکمیل نشده افتتاح شود.اعطا با بیان اینکه خط 7 در حوزه سیگنالینگ و هواکش مشکلاتی داشت و تصمیم مدیریتی گرفته شد که خط فاز به فاز افتتاح شود، گفت: حرفی که شهردار تهران در مورد اینکه پیمانکار باید تضمین تکمیل خط 7 را بدهد، حرف کاملا منطقی بود چرا که در اسناد مهندسی پیمانکار و سفارش‌دهنده تضمین می‌کنند که اقدام‌شان موثر بوده است یا نه.

طرح ترافيك ها را پس دهيد!

اما همچون چندين جلسه خبري سخنگوي شوراي شهر با رسانه ها، همچنان موضوع طرح ترافيك پاي ثابت سوال از آقاي سخنگو بود و اين بار او در مورد اهدای کارت سیار طرح ترافیک به هر عضو با شارژ یک میلیون تومان گفت: برای هر عضو سه کارت سیار با شارژ یک میلیون تومان که به اندازه مصرف ۳۰ روز است،

صادر شده و البته تعدادی از اعضا نیز موافق نبوده و حتی این کارت‌ها می‌تواند به دو ماشین نیز تغییر داده شود و البته به نظر من نباید این کارت‌های شارژ شده در اختیار اعضا قرار داده می‌شد اما کارشناس‌های شورای شهر که مسائل نظارتی را دنبال می‌کنند، می‌توانند از این کارت‌های سیار استفاده کنند؛چرا که در کل شورا تنها چهار خودرو وجود دارد که کارشناسان می‌توانند از آن استفاده کنند.

هر چند که در سال ۹۶ در مدتی که ما برای انجام کارهای هماهنگی پیش از ورود به شورا جلسه داشتیم نیز به هر عضو سه کارت شناور داده شد و به نظر می رسد همکاران‌‌مان نه برای استفاده شخصی بلکه برای کارشناسان‌شان این کارت‌ها را استفاده کنند هر چند که به نظر من این مساله خیلی قابل پذیرش نیست.

وی در پاسخ به این انتقاد که چرا اعضای شورای شهر این کارت‌ها را قبول کرده‌اند، چرا که با شعار شفافیت در تضاد است و چرا با مسئولان مربوطه برخورد نکردند، گفت: من این انتقاد را قبول می‌کنم اما اعضا این کارت‌ها را گرفته‌اند تا همکاران‌مان که به طور مرتب کارهای نظارتی‌مان را انجام می‌دهند،

راحت‌تر باشند اما تصور نشود که این کارت‌ها برای استفاده شخصی است. هر چند که اگر این اتفاق نمی‌افتاد، بهتر بود. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی واگذاری طرح ترافیک به نمایندگان مجلس گفت: در مواردی که اخذ طرح با ضوابط منطبق نباشد، طرح پس گرفته می‌شود و البته معاون حمل و نقل اعلام کرده که جلسه ای با کمیسیون فرهنگی گذاشته تا مشکل حل شود.

همشهري همچنان زير ذره بين!

تخلفات متعدد در موسسه مطبوعاتي همشهري در دوره گذشته ، گزارش هاي بسياري را در دوره فعلي شوراي شهر تهران و از سوي اعضا همراه داشت و چندين بار نيز موضوع تحقيق و تفحص از اين موسسه پولساز، مطرح شد. اعطا ديروز در مورد سرانجام طرح تحقیق و تفحص از موسسه همشهری با بیان اینکه اصلاحیه قانون شوراها در اوایل تابستان 96 ابلاغ شد و ماده‌ای در مورد تحقیق و تفحص در این اصلاحیه وجود دارد هم گفت:

بر اساس این ابلاغیه جدید اعضای شورا بايد تحقیق و تفحص را مانند یک طرح عادی به صحن بیاورند و بعد از سپری شدن فرآیند تحقیق و تفحص کلید بخورد که ريیس شورا حکم اعضایی را که به عنوان هیات تحقیق و تفحص معرفی شده بودند،صادر کرده و هیات کارشناسی در همشهری مستقر است اما یک نکته مهم این است که از لحظه‌ای که هیات تحقیق و تفحص شروع به کار می‌کند،

طبق قانون تمام کارهای آن‌ها بايد محرمانه باشد و نباید این‌گونه تلقی شود که به علت شکایت از یک عضو ما سکوت کرده‌ایم بلکه سکوت یک الزام قانونی است و خوشبختانه در قانون امتیازی قائل شده‌اند که طرح‌های تحقیق و تفحص بايد گزارشش به قوه قضاییه ارسال شود و این یک فرآیند قضایی و محرمانه است و تا زمانی که رای صادر نشده محرمانه باقی می‌ماند.

وی در مورد سرانجام بهسازی و مرمت آرامگاه شهدای مشروطه با بیان اینکه شهرداری بر اساس اسناد بالادستی موظف است که در راستای احیاي میراث فرهنگی اماکن و آرامستان‌های قدیمی گام بردارد، گفت: آرامگاه روزنامه نگاران مشروطه در طرح توسعه بیمارستان لقمان است و به نظر می‌رسد باید حدفاصل 14 مرداد که روز مشروطه بوده تا 17 مرداد که روز خبرنگار است، خبر خوبی در مورد سرانجام این آرامگاه داشته باشیم.

هر چند که مالک این آرامگاه که فرزندان ملک‌المتکلمین هستند خانه را به شهرداری اهدا کردند اما سرایداری در این خانه است و بنا بود که واحدی برای این سرایدار خریداری شود و با شهرداری منطقه 11 در حال رایزنی هستیم تا این مشکلات برطرف شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.55315s, 19q