وقتی زایمان پیش از موعد ایرادی ندارد

۱۳۹۷/۰۵/۲۰ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 250777
وقتی زایمان پیش از موعد ایرادی ندارد

سلامت نیوز:طبق تقسیم بندیهای علمی زایمان زودرس قبل از ۳۷ هفته، و زایمان ۳۷ تا ۳۹ هفته پیش از موعد محسوب می شود، مداخله در زایمان بواسطه سزارین و یا تزریق آمپول فشار با عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد همراه است، مداخله در زایمان به هیچ عنوان از لحاظ علمی صحیح نبوده و فاقد توجیه علمی و قانونی است.
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری طبق تقسیم بندیهای علمی زایمان زودرس قبل از 37 هفته، و زایمان 37 تا 39 هفته پیش از موعد محسوب می شود، مداخله در زایمان بواسطه سزارین و یا تزریق آمپول فشار با عوارض خطرناکی برای مادر و نوزاد همراه است، مداخله در زایمان به هیچ عنوان از لحاظ علمی صحیح نبوده و هر کار غیرعلمی غیر قانونی هم هست.


الهه زارعان، متخصص زنان و فوق تخصص پری ناتولوژی (طب مادر و جنین) اظهار داشت: بارداری یک سیر فیزیولوژیک و طبیعی دارد و هر زمانی که بصورت طبیعی جنین آماده گی داشته باشد و رحم هم آماده باشد انقباضات رحمی شروع و نوزاد متولد می شود.
وی ادامه داد: این که بخواهیم زودتر از موقع زایمان و یا دیرتر از موقع زایمان اتفاق بیفتد هر دو ضرر دارد و غیر طبیعی است.

سزارین اورژانسی و زایمان دیرتر از موعد خطرناک است
عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در رابطه با زایمان دیر تر از موعد، تصریح کرد: برای زایمان با سزارین اگر دقیقا سن بارداری را بدانیم بعد از 39 هفته زمانی از طرف پزشک برای عمل سزارین (شرایط انتخابی) تعیین می شود، در مواردی ممکن است والدین مایل به تعویق زمان تعیین شده باشند، این کار برای تقریبا دو سه روز البته بسته به علت سزارین ممکن است قابل قبول باشد.
وی تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که عمل جراحی (سزارین) ترجیحا باید در شرایط انتخابی و نه در شرایط اورژانسی انجام شود، و به تعویق انداختن زمان سزارین ممکن است منجر به سزارین اورژانس شده و در نتیجه منجر به عوارض مادری و عوارض جنینی شود.

تقسیم بندی علمی زایمان زود رس و زایمان پیش از موعد
متخصص زنان و فوق تخصص پری ناتولوژی، با اشاره به این که در تقسیم بندیهای قبلی فقط زایمان زیر 37 هفته ( زایمان اگر زودتر از 37 هفته اتفاق می افتد) زایمان زود رس محسوب می شد، تصریح کرد: اما تقسیم بندی های جدید به این نحو است که زیر 37 هفته زایمان زود رس است، و زایمان 37 تا 39 هفته هم Early term (ابتدای مراحل پایانی)نامیده می شود، که بدون علت کاملا مشخص علمی (علمی نه به درخواست والدین) مجاز به چنین کاری نخواهیم بود.

زایمان پیش از موعد و مداخله در زایمان عوارض جدی برای مادر و نوزاد دارد
دکتر زارعان با بیان این که در مواردی خانواده ها درخواست زایمان زودتر از موقع را دارند، بخصوص آنهایی که قطعا از لحاظ علمی نیاز به سزارین داشته باشند تمایل دارند زودتر از زمان موعد سزارین شوند و ادامه داد: برای زایمان هم همینطور تمایل دارند، داروی اکسی توسین (دارویی که منجر به انقباضات رحمی می شود) استفاده و نوزاد زودتر متولد شود، مداخله در زایمان اقدامی غیر طبیعی و در نتیجه غیر علمی خواهد بود، چرا که هم عوارض مادری و هم عوارض جنینی (نارسایی ریوی) دارد.


دکتر زارعان، ادامه داد: بخاطر این که در رحمی که آماده نبوده، از خارج مداخله ای انجام گرفته (تجویز آمپول فشار)، در این وضعیت ممکن است کنترل از دست پزشک، ماما و مراقب خارج شود و در نتیجه مادر دچار عوارض می شود.


این متخصص زنان و فوق تخصص پری ناتولوژی، تصریح کرد: مادری که آمپول فشار دریافت کرده است، ممکن است دچار انقباضات بیش از حد و در نتیجه افت قلب جنین شود و نیاز به سزارین اورژانس پیدا کند و یا بخاطر آمپول فشاری که گرفته رحم بعد از زایمان نتواند خوب جمع شود و در نتیجه خونریزهای بعد از زایمان اتفاق می افتد که خودش شایع ترین علت مرگ و میر مادران باردار است.

در چه صورتی زایمان پیش از موعد ایرادی ندارد؟
وی در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: در حال حاضر امکانات، تجهیزات و پرسنل پزشکی تقریبا در تمام کشور برای مردم قابل دسترسی است، با این حال در مواردی بسیار نادر اگر مادر بارداری از نظر مسافتی راه طولانی با مراکز تسهیل زایمان داشته باشد و احتمال این هم وجود داشته باشد که دردهای زایمانی شروع شود و امکاناتی برایش مهیا نباشد، باید زودتر (البته بعد از ۳۷ هفته) زایمانش را انجام دهد.

زارعان افزود: در مواردی نادری مادری که سابقه زایمان تسریع شده دارد، چون سریع درد گرفته و ممکن است طی یکی دو ساعت زایمان کند و این برای مادر و نوزاد عوارض دارد، نیز توسط پزشک یک تاریخ مشخصی تعیین و برای زایمان طبیعی آنها زودتر از موعد اقدام می شود.


وی خاطرنشان کرد؛ همچنین زایمان زودتر از موعد در موارد دیگری مانند فشار خون، دیابت، و یا وقتی که جنین در وضعیت نامناسب قرار دارد، انجام می شود، اما در غیر این صورت به هیچ عنوان از لحاظ علمی صحیح نیست و هر کار غیر علمی غیر قانونی هم هست و این در واقع یک تخلف است.

توصیه شما به والدین چیست؟
این متخصص زنان و فوق تخصص پری ناتولوژی (طب مادر و جنین)، در توصیه خود به والدین، با اشاره بر این که بارداری سیر فیزیولوژیک و طبیعی دارد، تاکید کرد: والدین بایستی اجازه بدهند هر موقع لازم باشد و جنین رسیده باشد، بخودی خود انقباضات شروع و نوزاد متولد شود.


وی تاکید کرد: اصرار بر این است که هیچ مداخله ای انجام نشود، حتی زمانی که مادر درد دارد و در اتاق زایمان است، فقط باید نظارت کنیم، ترجیحا هیچ دارویی نگیرد، تا حد امکان هیچ مداخله ای انجام نشود، تا این که یک زایمان ایمن برای مادر و نوزاد داشته باشیم.


وی در پایان یادآور شد: چرا هر چیزی را دوست داریم از غربی ها الگو بگیریم اما زایمان طبیعی را نمی خواهیم از آنها الگو بگیریم، انتخاب اصلی آنها زایمان طبیعی و نه سزارین است چرا که عوارض آن را می دانند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.87499s, 19q