در برنامه پایش مطرح شد؛

وزارت بهداشت توپ لیست ارزی را در زمین بانک مرکزی انداخت

۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 250971
وزارت بهداشت توپ لیست ارزی را در زمین بانک مرکزی انداخت

سلامت نیوز:روابط عمومی وزارت بهداشت که مسئولان آن از حضور در برنامه پایش امتناع کرده بودند، گفته بانک مرکزی باید لیست دریافت کنندگان ارز دولتی را افشا کند و ما از آنها خواستیم این لیست را افشا کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، برنامه پایش شب گذشته با موضوع بررسی راههای کاهش هزینه درمان و پشت پرده عدم افشای ارز دارویی به روی آنتن شبکه یک رفت. محسن جلواتی قائم مقام سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در برنامه شب گذشته در مورد اختصاص ارز ۴۲۰۰ به وارد کنندگان ارزی گفت : برآورد ها حاکی از این است که با ۷۲۰ میلیون دلار می توانیم حدود ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور را تامین کنیم و به همه ملزومات دارویی مانند بسته بندی و غیره ارز دهیم.

جلواتی گفت : حدود ۱۰۰ میلیون دلار را می توانیم برای سه درصد اقلام دارویی که امکان تولید آن ها در کشور را نداریم نیز ارز اختصاص دهیم. یکی از شرکت های وارد کننده که با ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو وارد کرده اخیراً معاون وزیر بهداشت را تهدید کرده که اگر اقلام دارویی من را ۶۰ درصد گران نکنید این اقلام را از گمرک ترخیص نمی کنم تا در کشور کمبود دارو ایجاد شود.

وی افزد : ارز دادن به شرکت های وارد کننده باعث ایجاد گرانی و سو استفاده می شود، اگر ما به التفاوت ارز را به شرکت های بیمه بدهیم چون این شرکت ها دولتی هستند امکان نظارت بیشتری از طریق نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی و غیره بر روی آنهاست.

برنامه پایش شب گذشته در نظر سنجی خود از مردم پرسید : به نظر شما برای کاهش هزینه های درمان کدام راه موثر است؟ ۱- پوشش بیمه های درمانی ۲- تخصیص ارز دولتی به واردات دارو

در پایان این نظرسنجی ۷۷.۳۸ درصد از شرکت کنندگان پوشش بیمه های درمانی را موثر در کاهش هزینه های درمان عنوان کردند. ۲۲.۶۲ درصد نیز تخصیص ارز دولتی به واردات دارو را موثر در کاهش هزینه های درمان دانستند.

مجری این برنامه در مورد علت عدم افشای لیست ارز بگیران دارویی که با دلار ۴۲۰۰ دارو وارد کنندگان توسط وزارت بهداشت گفت : با مسئولان وزارت بهداشت تماس گرفتیم ولی آنها حاضر به شرکت در برنامه نشدند. روابط عمومی وزارت بهداشت در پیامی به برنامه اعلام کرده بانک مرکزی باید لیست دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی را افشا کند و ما از بانک مرکزی خواستیم این لیست را افشا کند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload