تهران رکورددار نزاع

۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 253264
تهران رکورددار نزاع

سلامت نیوز:سال گذشته حدود 544 هزار و 470 نفر در کشور به علت نزاع به پزشکی‌ قانونی مراجعه کردند که تهرانی‌ها با 93 هزار و 295 مورد رکورد زدند. رکوردی که نه تنها جای افتخار ندارد، بلکه باید جای خالی توجه ویژه نظام سلامت به این امر را هم در آن جست‌وجو کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ، از چپ چپ نگاه کردن و تنه زدن توی خیابان تا دعواهای زن و شوهر و هزاران دلیل دیگر ‏باعث بروز نزاع و درگیری‌هایی می‌شود که عاقبت خوشایندی ندارد. اتفاقی با عنوان نزاع که چه در خیابان و چه در خانه می‌تواند ‏منجر به آمدن اورژانس و بستری شدن در بیمارستان یا مرگ شود.‏ تنها در سال ۹۵ تعداد شش هزار و ۹۲۸ نفر به علت صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند و از ‏این تعداد دو هزار و ۵۹۵ نفر را زنان تشکیل می‌دادند. البته ممکن است شمار نزاع‌ها بسیار بیشتر از این اعداد باشد، زیرا بسیاری از ‏افراد به دلایل مختلف از مراجعه به پزشکی قانونی ممانعت می‌کنند. به هر حال شفاف‌ترین آمار از میزان نزاع‌ها را باید از رقم‌های ‏اعلام شده توسط پزشکی قانونی رصد کرد.‏

تهرانی‌ها اول، ایلامی‌ها آخر

تهرانی‌ها در صدر جدول دعوا و زد و خورد قرار دارند و ایلامی‌ها در سال 96 کمترین میزان نزاع را داشتند. سال گذشته حدود 544 هزار و 470 نفر در کشور به علت نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که تهرانی‌ها با 93 هزار و 295 مورد رکورد زدند. همچنین تنها در فروردین امسال شش هزار و 486 نفر و در سه ماهه ابتدایی سال بیش از 25 هزار تهرانی به علت آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند. مسعود قادی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان این آمارها، گفت: این ارقام افزایش دو درصدی مراجعه به پزشکی قانونی استان به علت نزاع نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

نزاع دومین عامل مرگ‌ومیر در اورژانس کشور

سال گذشته حسن هاشمی، وزیر بهداشت نیز به این فاجعه اشاره کرده و گفته بود: تا کی می‌توان ناوگان اورژانس را تجهیز کرد. چرا باید نزاع دومین عامل مرگ و میر در اورژانس کشور باشد. دستگاه‌های فرهنگی مسئولند تا از این اتفاقات پیشگیری کنند. او افزوده بود: مصدومان یا ناشی از تصادفات هستند یا نزاع‌های شخصی، صنفی و خانوادگی که منجر به جرح می‌شوند و بالاترین آمار را نیز دارند. وظیفه اورژانس فرهنگ‌سازی نیست و رسانه‌ها می‌توانند در این حوزه کمک کنند. بخشی از این مسائل به دست مردم حل می‌شود و باید آموزش‌ها از دوران دبستان و دبیرستان به افراد جامعه ارائه شود. نکته دیگر این است که بر اساس آمارهای سال 95 سازمان اورژانس کشور، حدود 27 درصد تماس‌ها با اورژانس به علت نزاع بوده است. اتفاقی که تعامل و همکاری بیشتری بین دستگاه‌های مختلف را می‌طلبد.

نزاع خیابانی و اشغال تخت‌های بیمارستانی

مرداد 97، محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت درباره برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه درباره نزاع‌های خیابانی گفت: بالاترین جرمی که در سامانه 110 پلیس ثبت می‌شود، مربوط به نزاع‌های خیابانی است و این موضوع به رفتار مردم برمی‌گردد. دستگاه‌هایی که در حوزه فرهنگی مسئولیت دارند، باید این موضوع را دنبال و این اشکال رفتاری را برطرف کنند. ایازی با بیان اینکه در شورای فرهنگ عمومی موضوع فرهنگ سلامت را مطرح کردیم، افزود: در چارچوب فرهنگ سلامت باید برای مردم اطلاع رسانی کرده و مشکلات را مطرح کنیم. با توجه به اینکه بالاترین آمار جرایم مربوط به نزاع‌های خیابانی است و بخش قابل توجهی منجر به مجروحیت افراد و اشغال تخت‌های بیمارستانی می‌شود، از دستگاه‌های مختلف می‌خواهیم نقش خود را در این زمینه به خوبی انجام دهند. معاون وزیر بهداشت با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در راستای کاهش نزاع‌های خیابانی گفت: همکاری‌های بین بخشی نیز در این زمینه وجود دارد؛ در سند فرهنگ سلامت بر اساس بند 11 سیاست‌های ابلاغی نظام سلامت پیش‌بینی کردیم که از ظرفیت دستگاه‌های مختلف استفاده کنیم اما تاکنون به طور خاص به مباحث نزاع خیابانی در وزارت بهداشت پرداخته نشده است.

آمارهای بالای نزاع خیابانی بر اساس ارقام سازمان پزشکی قانونی نشان دهنده خلا موجود برای فرهنگ‌ سازی است. اقدامی موثر که می‌تواند در درازمدت باعث کاهش هزینه‌های سلامت و کاهش ضریب اشغال تخت در بیمارستان‌ها به واسطه درگیری‌های فیزیکی و ضرب و جرح شود. به گزارش ایرنا، هرچند معاون اجتماعی وزارت بهداشت بر لزوم این امر تاکید کرد، اما به نظر می‌رسد تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی دلایل اصلی این اتفاقات موثرتر باشد. قدر مسلم شرایط اقتصادی و فرهنگی در بروز این اتفاقات موثر هستند و این موضوع نیازمند همکاری بین بخشی و تعامل وزارت بهداشت، شهرداری تهران و سازمان‌های دیگر است.

اوباشگری و نزاع خیابانی در رتبه دوم و سوم

تیر 97، رئیس پلیس پایتخت با اشاره به امنیت محله محور در تهران گفت: تلاش ما این است که در برنامه‌های امنیت محله‌محوری که به طور دائم داریم، محله‌ها را از لوث وجود انواع و اقسام مجرمان و تخلفات پاکسازی کنیم. حسین رحیمی با بر شمردن اولویت‌های پلیس، بر ضرورت پاکسازی مناطق آلوده تهران تاکید کرد. او افزود: ما هر روزه بحث عملیات پاکسازی مناطق آلوده، امنیت محله‌محور توسط کلانتری‌ها و پلیس‌های تخصصی و مقابله با حضور اراذل و اوباش در پاتوق‌ها و ایجاد مزاحمت توسط آنها را داریم. رئیس پلیس پایتخت در پاسخ به این سوال که سه موضوع جرم خیزی در تهران بر اساس بسامد کدام هستند، گفت: قطعا سرقت اولویت اول و دغدغه مردم و بیشترین آمار جرم در تهران است.

او با اشاره به طرح‌های پلیس برای مقابله با سرقت و اوباشگری گفت: برای مثال طرح رعد برای مقابله با جرایم از سوی پلیس پیشگیری در کلانتری‌ها اجرا می‌شود. براساس این طرح ماموران کلانتری‌ها برای مقابله با انواع جرایم به ویژه سرقت از محلات اقدامات خود را تشدید کرده و به برخورد با سارقان، مالخران و مزاحمان آسایش مردم می‌پردازند. رحیمی اضافه کرد: بعد از سرقت، موضوع مهم دیگر، موادمخدر است که به شدت روی آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم و مقابله با تولید و توزیع‌کنندگان مواد مخدر از اولویت‌های همیشگی ماست. رئیس پلیس پایتخت با اشاره به اجرای مستمر طرح‌های پلیس تهران به صورت شبانه‌روزی در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: این طرح‌ها به‌ویژه در محلات پرخطر صورت می‌گیرد و در مورد مبارزه با عمده و خرده‌فروشان موادمخدر رویکرد اطلاعات و عملیات محوری داریم. رحیمی افزود: البته باید تاکید کنم که همگی در قبال آسیب‌های جامعه باید دغدغه داشته باشیم و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانیم موفق‌تر عمل کنیم.

او ادامه داد: در رتبه سوم دیگر جرم‌ها قرار می‌گیرد که می‌توان به اوباش‌گری و نزاع خیابانی اشاره کرد، اما اراذل و اوباش بدانند پلیس اجازه چنین اعمال مجرمانه‌ای را به آنها نمی‌دهد. رحیمی در ادامه با اشاره به مراکز مشاوره در کلانتری‌ها و نیروی انتظامی افزود: وجود مراکز مشاوره در نیروی انتظامی یک انقلابی در کلانتری‌هاست. او تاکید کرد: ارائه مشاوره‌های لازم بسیار مهم است که مراکز مشاوره ما روزانه به هزاران نفر در تهران داده می‌شود. تلاش ما بر این است که پرونده‌هایی که جنبه امنیتی ندارد به این مراکز ببریم. به گزارش مهر، رئیس پلیس پایتخت گفت: بیش از ۴۰ درصد پرونده‌ها در این مراکز مشاوره می‌آیند و بالغ بر ۸۰ درصد آنها منجر به صلح و سازش می‌شود.

درگیری‌های خیابانی ناشی از مسائل فرهنگی است

‌بهمن 96، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان هرمزگان با بیان اینکه نزاع، از جمله مسائلی است که علاوه بر ایجاد فضایی آکنده از خشم و نفرت و مختل کردن روابط انسانی، امنیت جانی و انسانی را از جنبه‌های مختلف تهدید کرده، بر ثبات اجتماعی خدشه وارد می‌سازد، تصریح کرد: اغلب مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و … مختلفی باعث بروز این پدیده و رفتار نا بهنجار اجتماعی می‌شود. او کرد: از سوی دیگر، متاسفانه هنوز خشونت و نزاع از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از هموطنان، شاخص قدرت و دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی و حیثیت خانوادگی محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، محمد شریفی با بیان اینکه درگیری‌های فیزیکی و خیابانی نیز ناشی از مسائل فرهنگی است، به گونه‌ای که متاسفانه در کشورمان وضعیت روحی، روانی افراد و ظرفیت فرهنگی جامعه تقویت نشده است، اظهار کرد: سوء‌مدیریت مسائل اجتماعی از دیگر دلایل پایین آمدن سطح آستانه تحمل و ظرفیت‌های جامعه است با یک مدیریت بهینه، بسیاری از تعاملات اجتماعی افراد کنترل و مدیریت می‌شود تا منجر به درگیری و اصطکاک و تضاد منافع نشود.