یک روان‌شناس :

حضور بیش از حد در فضای مجازی بلای عمومی شده است

۱۳۹۷/۰۷/۰۱ - ۱۷:۰۴ - کد خبر: 254127
حضور بیش از حد در فضای مجازی بلای عمومی شده است

سلامت نیوز:یک روان‌شناس گفت: حضور بیش از حد در فضای مجازی، یک بلای عمومی شده است و چنانچه هشدارها، توجهات و تنبیهات نتواند جوابگوی استفاده بیشمار از فضای مجازی باشد، به راهی منتهی می‌شود که بازگشتی ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،نصرالله منصوری روان‌شناس ، گفت: از بُعد روان‌شناسی دو نوع نفس در وجود انسان وجود دارد؛ مورد اول همان اعتماد به نفس و مورد دوم، عزت نفس است.

وی ادامه داد: اعتماد به نفس اکتسابی بوده یعنی ممکن است فرد آن را به دست آورد یا اینکه موفق به کسب آن نشود.

منصوری در ادامه افزود: یکی از راه‌های سلب اعتماد به نفس، دور کردن ما از باورها و تحقیر کردن ما توسط دشمنان اسلام است؛ بیگانگان اینطور جلوه می‌کنند که اگر به تجملات وصل نباشید، هویت، موقعیت و جایگاهتان را از دست خواهید داد.

وی اظهار داشت: برخی از خانواده‌ها افتخار می‌کنند که برای کودک چهار ساله خود تبلت و دیگر وسایل الکترونیکی خریده‌اند، اما این کم‌لطفی به فرزند خود را نوعی روشنفکری می‌بینند.

این روانشناس تصریح کرد: خروجی این روشنفکری منجر به روی آوردن بیش از حد خصوصاً کودکان به شبکه‌های مجازی می‌شود.

منصوری افزود: بستگی دارد از فضای مجازی چگونه، توسط چه شخصی، در کجا و به چه نحوی استفاده شود، در حال حاضر هیچ کس به طور قطع نمی‌تواند بگوید پشت پرده فضای مجازی چه چیزی است و منبع مباحث مطرح شده کجاست.

وی با بیان اینکه عده‌ای در زمینه فضای مجازی سرمایه‌گذاری‌های کلان کرده‌اند، گفت: آمریکا و جامعه‌ای که در مقابل ایران به جنگ‌های نظامی می‌پرداختند، به این نتیجه رسیده‌اند که تهدید نظامی کاربردی ندارد و در حال حاضر از جریان فرهنگی و باورهای مردم سوءاستفاده کردند و فضای مجازی را گسترش دادند.

این روانشناس تصریح کرد: حضور بیش از حد در فضای مجازی یک بلای عمومی شده است و چنانچه هشدارها، توجهات و تنبیه‌ها نتواند جوابگوی استفاده از فضای مجازی باشد، به راهی منتهی می‌شود که بازگشتی ندارد.

منصوری اظهار داشت: در ورودی برخی از مدارس تلفن همراه دانش‌آموزان به امانت دریافت و هنگم خروج از مدارس به آنها تحویل داده می‌شود تا دانش‌آموز چند ساعتی را که در فضای تحصیلی حضور دارد، از درس خواندن غافل نشود، ولی با این حال دانش‌آموز، دبیر و مدیر خود را فریب می‌دهد و تلفن همراه خود را دارد.

وی افزود: زن و شوهرهایی به روانشناس مراجعه می‌کنند و با هم مجادله دارند که حداقل 20 سال با یکدیگر زندگی کرده‌اند، ما به آنها توصیه می‌کنیم به هیچ وجه وارد اطلاعات تلفن یکدیگر نشوند، مگر اینکه خدای ناکرده، خیانتی ثابت شده باشد که در این صورت باید از راه درست وارد شد.

منصوری بیان داشت: کسانی که عزت نفس دارند و اعتماد به نفس آنها بالاست، برای خود ارزش قائل هستند و می‌گویند شأن من بالاتر از آن است که به هر کجا رسیدم، بی‌دلیل عکسی بگیرم،‌ ولی در عوض کسانی که محتوایی در وجود خود ندارند و می‌خواهند عقده‌گشایی کنند خود را به شدت درگیر فضای مجازی و آثار مخرب آن می‌کنند.

منصوری توصیه کرد: حال که می‌دانیم شبکه‌های اجتماعی غیرمفید و تا چه حد مضر است، حداقل برای سلامت روح و روان خود زمان طولانی در دنیای مجازی نمانیم و حضور خود را کمتر و زمانبندی کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.29467s, 21q