هرآنچه باید در مورد جراحی افزایش طول تاج دندان بدانید

۱۳۹۷/۰۸/۰۵ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 256781
هرآنچه باید در مورد جراحی افزایش طول تاج دندان بدانید

سلامت نیوز: یک دندانپزشک گفت: در جراحی افزایش طول تاج دندان، ابتدا بعد از بی‌حسی لثه کنار زده می‌شود، چند میلی‌متر از استخوان دور دندان برداشته شده و استخوان و لثه روی آن شکل داده می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، علی مرسلی دندانپزشک در گفت‌وگو با فارس درباره جراحی افزایش طول تاج دندان گفت: دندان‌ها از دو قسمت تاج و ریشه تشکیل‌شده‌اند.گاهی مقدار پوسیدگی دندان آن‌قدر زیاد است که از لبه لثه دندان یا حتی استخوان به سمت ریشه پیشروی کرده یا در اثر ضربه دندان از جایی نزدیک لبه لثه یا زیر آن شکسته است.

مرسلی با بیان اینکه در این صورت باید قسمتی از لثه و یا استخوان دور دندان باید برداشته شود گفت: با این عمل قسمت سالم ریشه بیرون از لثه و استخوان قرار گرفته و دندان را می‌توان پُر یا روکش کرد.

این دندانپزشک توضیح داد: در واقع در این جراحی از قسمت ریشهٔ داخل استخوان استفاده می‌شود تا امکان پرشدن و روکش شدن دندان فراهم شود؛ یعنی به خرج ریشه دندان روی آن تاج قرار می‌گیرد. در جراحی افزایش طول تاج دندان، ابتدا بعد از بی‌حسی لثه کنار زده می‌شود، چند میلی‌متر از استخوان دور دندان برداشته شده و استخوان و لثه روی آن شکل داده می‌شود. باید توجه داشت فرم استخوان در این ناحیه برای یک درمان ترمیمی–روکش خوب بسیار اهمیت دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این عمل جراحی با در همراه است گفت: جراحی لثه برای افزایش طول تاج دندان دردناک نیست، چون تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بعد از رفع بی‌حسی مقادیری از درد متوسط ممکن است وجود داشته باشد که با دارو کنترل می‌شود.

مرسلی افزود: بعد از جراحی لثه معمولاً ناحیهٔ جراحی بخیه زده می‌شود. بیشتر موارد این بخیه‌ها بعد از پنج‌تا هفت روز باید برداشته شوند. بعد از جراحی و برطرف شدن بی‌حسی مقادیری از درد طبیعی است و با داروهای مسکنی که دکترتان تجویز کرده است کنترل می‌شود.

وی توصیه کرد: بهتر است پس از انجام جراحی از خوردن غذاهای داغ بعد از جراحی باید خودداری شود، در جراحی‌های ناحیه‌ای وسیع‌تر ممکن است پک یخ سرد بعد از جراحی مفید باشد. محل جراحی را باید تمیز نگهداری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86617s, 21q