شکست ساختمان‌های قدیمی با فرونشست زمین حتمی است

۱۳۹۷/۰۸/۲۹ - ۱۷:۴۱ - کد خبر: 258516
شکست ساختمان‌های قدیمی با فرونشست زمین حتمی است

سلامت نیوز:استاد منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: با جاری شدن مداوم زاینده‌رود، میزان فرونشست زمین کمتر می‌شود، اما مشکل حل نمی‌شود و شکست ساختمان‌های قدیمی با تداوم شرایط امروز، حتمی خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،مهدی بصیری در خصوص فرونشست زمین و خطر نشست و شکست ساختمان‌های مسکونی در اصفهان، اظهار کرد: ساختمان‌هایی با فونداسیون یکپارچه که از زیر به یکدیگر متصل و مقاوم به زلزله هستند، اکنون در شرایط فرونشست زمین در معرض خطر نیستند، اما ساختمان‌هایی که به شکل سنتی ساخته می‌شوند و پی آن‌ها از هم جداست در حال حاضر در معرض خطر هستند.

وی بابیان اینکه نشست زمین به صورت یکنواخت اتفاق نمی‌افتد و در برخی مناطق بیشتر و در برخی کمتر است، گفت: در حال حاضر دهانه ورودی برخی منازل مسکونی، ستون‌ها، وسط پذیرانی و ... به دلیل فرونشست زمین دچار ترک شده‌اند.

استاد منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان یادآور شد: سال‌ها پیش آموزش‌وپرورش ترک‌خوردگی تعدادی از مدارس اصفهان را گزارش داد که این ترک‌خوردگی‌ها بعد از فرونشست زمین و پایین رفتن سطح آب‌ها، یک دفعه مشاهده شد.

وی با بیان اینکه ترک‌های مربوط به فرونشست از چند سال پیش آغاز شده و در طول یک یا دو سال دیده می‌شود، افزود: با پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین آغاز می‌شود، درحالی‌که وقتی زاینده‌رود پرآب جاری بود، شاهد فرونشست نبودیم، اما با تخلیه آبخوان‌های اطراف زاینده‌رود و به دنبال سست شدن زمین امروز این پدیده در اصفهان رخ داده است.

بصیری با اشاره به اینکه در صورت پر نشدن و عدم تغذیه آبخوان‌ها، فرونشست زمین در اصفهان بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: با جاری شدن مداوم زاینده‌رود، میزان فرونشست زمین کمتر می‌شود، اما مشکل حل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تنها با جریان طولانی‌مدت رودخانه آبخوان‌ها تا حدودی تغذیه می‌شوند، گفت: اگر تا آن زمان ساختمان‌ها دچار شکست نشوند و با تغذیه آبخوان‌ها فرونشست زمین کمتر می‌شود، اما شکست ساختمان‌های قدیمی با تداوم شرایط امروز، حتمی خواهد بود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71603s, 20q