گزارشی از وضعیت حوادث شغلی در ایران

سایه مرگ بیشتر بر سر مردان

۱۳۹۷/۰۸/۳۰ - ۱۲:۵۹ - کد خبر: 258640
سایه مرگ بیشتر بر سر مردان

سلامت نیوز: مرگ خبر نمی کند، زن و مرد هم نمی شناسد، می آید، می برد و خداحافظ اما شکل مناسبات اجتماعی مانند کمیت و نوع اشتغال در ایران باعث شده که در بیشتر حوادث مرگ آور مثل سوختگی، تصادف رانندگی، نزاع، غرق شدگی، برق گرفتگی، گاز گرفتگی و سایر حوادث شغلی سهم مردان بیشتر باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، مردان نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل می دهند. در بیشتر جوامع بخش اعظمی از بار اقتصاد، تولید و صنعت بر روی دوش مردان است و در عین حال به دلیل فعالیت و حضور بیشتر در جامعه با مخاطرات بیشتری مواجه هستند.
به‌طور کلی بیماری های مردان از زنان بیشتر است و در مقایسه با زنان، مردان بیماری مخصوص بیشتری دارند، برای مثال سرطان پروستات یک نوع از سرطان است که فقط مردان به آن مبتلا می‌شوند و در مجموع عمر کمتری نسبت به زنان دارند.


تامین سلامت جسمی و روانی مردان در دوره های مختلف زندگی و پیشگیری از بیماری ها، حساس سازی و تبیین جایگاه فرهنگی سلامت در جامعه و ایجاد فرهنگ توجه به سلامت قبل از بیماری، پیشگیری اولیه و تشخیص زود هنگام بیماری های خطیر و بدون علامت در جامعه مردان و افزایش دسترسی مردان به اطلاعات سلامت به ویژه از طریق رسانه های ارتباط جمعی می تواند از مخاطراتی که آنها را تهدید می کند، بکاهد.
بیماری های قلبی، بیماری مزمن انسدادی ریه و سایر بیماری های تنفسی، مصرف الکل، افسردگی و خودکشی، سوانح و حوادث، بیماری کبدی، آنفلوآنزا و ذات الریه، سرطان پوست و پروستات 10 خطر جدی است که زندگی مردان را به خطر می اندازد.
اگر چه در تمام جوامع تولد مردان نسبت به زنان اندکی بیشتر است و تقریبا در مقابل هر صد تولد دختر حدود 105 تا 106 تولد پسر متولد می شود اما بر اساس آمارهای ارائه شده شمار مرگ و میر در بین مردان بیشتر است.


یکی از عواملی که در جامعه نوین و ماشینی کنونی جان مردان را نسبت به زنان بیشتر تهدید می کند حوادث و تصادفات رانندگی است و شاید به دلیل اینکه مردان بیشتر در اجتماع های شهری و غیر شهری حضور دارند بیشتر هم در معرض خطرات و مرگ و میرهای ناشی از حوادن رانندگی قرار دارند.
میزان سوانح رانندگی در ایران همچنان بسیار بالا است و اگر چه مجموعه ای از عوامل در آن دخیل هستند، اما به نظر می رسد ضعف های زیرساختی و رفتارهای ناایمن و ضد اجتماعی و فرهنگی در این زمینه بیشتر از دیگر عوامل نقش دارند و در این بین هم بیشتر مردان را هدف قرار داده است.

*6 هزار و 864 مرد در شش ماه در حوادث رانندگی فوت کردند
به استناد آمارهای اعلام شده از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور در شش ماه نخست امسال 8 هزار و 841 نفر در مجموع در کشور به دلیل حوادث رانندگی فوت کردند که 6هزار و 864 نفر از آنها مرد و هزار و 977 نفر نیز زن بودند.
همچنین در شش ماهه امسال 194 هزار و 299نفر هم به دلیل حوادث رانندگی در کشور مصدوم شدند که 55 هزار و 828 نفر آنها زن و 138 هزار و 471 نفر از این مصدومان مرد بودند. آمار بیان می کنند که مردان در حوادث رانندگی بیشتر از زنان در معرض خطر بودند.

* مرگ مردان به دلیل گازگرفتگی
اگر چه سازمان پزشکی قانونی به استناد آمارهای موجود هشدارهایی نسبت به افزایش مرگ ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن به خصوص در نیمه دوم سال و رعایت بیشتر نکات ایمنی در نصب و بکارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان می دهد، اما همه ساله شاهد جانباختن شماری از هموطنان به دلیل گازگرفتگی هستیم که باز هم تعداد مردان در این نوع مرگ بیشتر از زنان گزارش شده است.
پزشکی قانونی اعلام کرده است از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال 177 نفر در مجموع در کشور به دلیل گاز گرفتگی فوت کردند که 51 نفر از آنها زن و 126 نفر هم مرد بودند. همچنین بر اساس همین آمارها در سال گذشته (1396) 766 نفر به دلیل گازگرفتگی جان خود را از دست دادند که 202 نفر زن و 564 نفر هم مرد بودند.

* مردان درحوادث غرق شدگی بیشر فوت کردند
بر اساس آمارهای موجود پزشکی قانونی، سه استان مازندران، خوزستان و گیلان به ترتیب استان های دارای بیشترین آمار مرگ ها بر اثر غرق شدگی هستند. در این بین از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال 518 نفر به دلیل غرق شدگی فوت کردند که 71 نفر زن و 447 نفر هم مرد بودند. در سال گذشته هم در مجموع هزار و 26 نفر به دلیل غرق شدگی فوت کردند که 168 نفر آنها زن و 858 نفر آنها مرد بودند.

* بیش از 15 هزار مرد در 15 سال گذشته به دلیل حوادث کار فوت کردند
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده است که طی 10 سال گذشته (1387 تا 1396)، 15 هزار و 997 نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که 15 هزار و 767 نفر از این افراد مرد و 230 نفر زن بودند.
در 10 سال گذشته بیشترین آمار تلفات حوادث کار در سه استان تهران با سه هزار و 371، اصفهان با هزار و 383 و خراسان رضوی با 880 فوتی ثبت شده است که در مجموع 5 هزار و 634 نفر از مرگ ها را در برمی گیرد.
آنچه در حوادث کار بر آن تاکید می شود، این است که بر اساس قوانین موجود حوادث ناشی از کار با 2 ویژگی مشخص می شود؛ حوادثی که حین انجام وظیفه و حوادثی که به سبب انجام وظیفه رخ می دهند.
با بررسی آمارهای منتشر شده در سال های اخیر، سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن از جمله مهمترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار در کشور است که با رعایت نکات ایمنی به ویژه در محیط کار و در ارتفاعات می توان بروز این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

*سوختگی جان 367 مرد را در 5ماهه امسال گرفت
سوختگی یکی از عومل و دلایل مرگ و میرها محسوب می شود که در این نوع مرگ هم آمار جانباختگان مرد بیشتر گزارش شده است.
بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی پزشکی قانونی از ابتدای فروردین تا پایان مرداد امسال در مجموع 652 نفر در کشور به دلیل سوختگی فوت کردند که از این تعداد فوتی 285 نفر زن و 367 نفر مرد بودند. سال گذشته نیز از مجموع هزار و 650 فوتی به دلیل سوختگی در کشور 729 زن و 921 مرد بودند.

* مرگ 276 مرد بر اثر برق گرفتگی
برق گرفتگی در دنیای صنعتی و مدرن امروز یکی از عوامل مرگ ها محسوب می شود. در این میان مردان به دلیل اینکه بیشتر در عرصه های صنعتی و تولیدی حضوری فعال دارند نیز بیشتر در معرض خطر این نوع مرگ قرار دارند.
گزارش ها حاکی است، در پنج ماهه امسال از مجموع 310 مورد مرگ ناشی از برق گرفتگی 276 مرد و 34 زن به دلیل برق گرفتگی در کشور فوت کردند.
همچنین در سال 96 نیز 607 نفر در کشور به دلیل برق گرفتگی فوت کردند و به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شدند که از این تعداد فوتی 57نفر زن و 550 نفر مرد بودند.

* بیش از 180 هزار مرد به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند
نزاع یکی از پر مراجعه ترین موارد ارجاعی به پزشکی قانونی است. مراجعان آن به دلیل آسیب های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی سراسر کشور می روند و مانند بسیاری از مواد دیگر باز هم تعداد مردان مراجعه کننده بیش از زنان است.
طوری که فقط در پنج ماهه امسال 266هزار و 146 نفر به دلیل جراحات و آسیب های ناشی از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که 85 هزار و 571 نفر از آنها زن و 180 هزارو 575 نفر هم مرد بودند.
همچنین در سال 96 هم از مجموع 544 هزار و 470نفر مراجعه کننده نزاع به پزشکی قانونی 173هزار و 675 زن و 370 هزار و 795 مرد بودند.

* 364 هزار و 397 پسر در شش ماه در کشور متولد شدند
در مقابل بالا بودن همیشگی آمار تلفات مردان در حوادث گوناگون خوب است نگاهی هم به آمارهای تولد بیندازیم، از ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال 706 هزار و 788 نفر در کشور متولد شدند که 364 هزار و 397 نفرشان پسر و 342 هزار و 391 نفر دختر بودند. نسبت جنسی پسران از ثبت رویداد ولادت در این مدت 106،6 نفر به ازای تولد هر 100 دختر بوده است.
از ابتدای فروردین تا پایان تیر امسال در مجموع 182هزار و 389 نفر در کشور فوت کردند که 102 هزار نفر آنها مرد و 79 هزار و 209 نفر آنها زن بودند. در این چهار ماه نسبت جنسی حاصل از ثبت رویداد مرگ (تعداد مرد در برابر هر 100زن) 129بوده است.
اگر چه در جوامع بشری نیمی از جمعیت های موجود شامل زنان و نیمی دیگر هم شامل مردان است. در بسیاری از کشور های توسعه یافته و در حال توسعه شاهد افزایش حضور بانوان هستیم، اما همچنان مردان ایران در اشتغال و در عرصه های تولید و صنعت پیشتاز هستند. نسبت مردان شاغل به زنان شاغل بیان کننده این امر است.


اشتغال بیشتر با خود مخاطرات بیشتری را هم به همراه دارد. در این میان خطرات شغلی جان مردان شاغل را بیشتر تهدید می کند تهدیدی که شاید با برنامه ریزی صحیح و پیش بینی های مورد نیاز می تواند تا اندازه قابل توجهی از مرگ و میرها در این زمینه بکاهد.
جنگ ها و مهاجرت ها هم بیشتر مردان را درگیر می کند و نتیجه آن هم مرگ میر بالاتر مردان است.
اگر چه در چند دهه اخیر شاهد هستیم که چهره برخی از آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد به سمت زنانه تر شدن پیش می رود اما به معنای این نیست که زنان در آسیب های اجتماعی از مردان پیشی گرفته اند، بلکه همچنان مردان پیشقراول آسیب دیدگان اجتماعی و مرگ میرهای ناشی از آن هستند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.16532s, 18q