تعیین جرائم نقدی سنگین برای قطع‌کنندگان درختان/عدم همکاری آب‌منطقه‌ای برای جمع‌آوری روان‌آب‌ها

۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 260998
تعیین جرائم نقدی سنگین برای قطع‌کنندگان درختان/عدم همکاری آب‌منطقه‌ای برای جمع‌آوری روان‌آب‌ها

سلامت نیوز:رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران از عدم همکاری آب‌منطقه‌ای برای جمع‌آوری روان‌آب‌ها انتقاد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،صدرالدین علیپور (رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران) درباره این موضوع که گفته می‌شود، شهرداری تهران هیچ راه نفوذی برای روان‌آب‌ها در تهران نگذاشته است، گفت: در یک سال اخیر تلاش کردیم در مناطق مختلف و در فضاهایی که این امکان برای ما وجود دارد، روان‌آب‌ها را هدایت کرده و در محل خود جمع‌آوری کنیم.

وی با اشاره به سیستم فاضلاب شهری مدرن در دنیا گفت: سیستم مدرن به گونه‌ای نیست که همه در یک جا متمرکز شود، بلکه در نقاط مختلف شهر تصفیه‌خانه‌هایی وجود دارد تا این روان‌آب‌ها را جمع‌آوری و تصفیه کنند و دوباره برای فضای سبز استفاده کنند؛ این اقدام دو حسن دارد، اول اینکه می‌توانیم با استفاده از این روان آب‌ها فضای سبز را آبیاری کنیم و هم اینکه آب‌های زیرزمینی را با این روش تزریق کنیم.

رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران ادامه داد: در شهری مانند تهران که برداشت از چاه‌ها در سال‌های اخیر بسیار زیاد بوده، به گونه‌ای که باعث پایین‌ رفتن سطح آب زیرزمینی هم شده، با استفاده از این روش ضمن آبیاری فضای سبز می‌توانیم آب‌های زیرزمینی منطقه را نیز تقویت کنیم تا به بالا آمدن سطح آب سفره‌های زیرزمینی کمک کند.

وی با اشاره به عدم همکاری مناسب از سوی آب‌منطقه‌ای تهران در خصوص جمع‌آوری روان‌آب‌ها خاطرنشان کرد: در این زمینه نیازمند همکاری آب منطقه‌ای تهران هستیم و امیدواریم همکاری و هماهنگی بیشتری با ما داشته باشند، چند منطقه مانند مناطق ۱۴ و ۱۳ به صورت پایلوت انتخاب شده‌اند و این مناطق اعلام آمادگی کرده‌اند بجای استفاده از آب چاه برای آبیاری فضای سبز منطقه که از قدیم نیز رایج بوده از روان‌آب‌ها استفاده کرده و آنها را برای آبیاری فضای سبز و تغذیه سفره‌های زیرزمینی استفاده کنیم.

رییس مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران ادامه داد: البته مسیرهایی ممکن است از گذشته آسفالت شده باشد که در اداره کل خدمات شهری مسیرهای روان آب‌ها بازبینی شده است و مناطقی که نیاز به حذف آسفالت باشد این کار انجام خواهد شد. در حال حاضر نیز تلاش بسیاری می‌شود که مسیر قنوات در شهر تهران احیا شوند و در منطقه سه نیز یک پروژه با همین منظور اجرا شده است.

علیپور همچنین درباره برخورد با افرادی که اقدام به خشکاندن درخت می‌کنند، گفت: در یکی دو سال اخیر نرخ جریمه خشکاندن و قطع کردن درختان افزایش پیدا کرده است و مجازات‌ها با همکاری سیستم قضایی تشدید شده است. تاکنون نیز در دادسرای ویژه شهرداری به صورت هفتگی به این تخلفات رسیدگی می‌شود و جرائم نقدی بسیار سنگینی برای این متخلفان در نظر گرفته شده‌است.

وی با اشاره به افزایش سرانه فضای سبز در برخی از مناطق تهران نیز گفت: در برخی از مناطق مانند منطقه ۱۰ و منطقه ۷ که سرانه فضای سبز کم است، شهرداری تلاش می‌کند با زمین‌هایی که معارض دارد را خریداری و به سرانه فضای سبز منطقه اضافه کند.

رییس مرکز مدیریت محیط‌زیست شهرداری تهران همچنین درباره ریختن سیمان پای درختان از سوی شهرداری تهران در منطقه ونک گفت: این خبر صحت ندارد و اصلا چرا شهرداری در حالی که سالیانه مبالغ زیادی برای نگهداری و ایجاد فضای سبز هزینه می‌کند دوباره اقدام به ریختن سیمان پای درختان کند. ممکن است این اقدام از سوی یک فرد انجام شده باشد اما این اقدام از سوی شهرداری نبوده است.

وی ادامه داد: شهرداری با هزینه خود زمین‌هایی را در برخی از مناطق خریداری می‌کند تا بر سطح فضای سبز شهر بیافزاید و براساس این شاخص‌ها ارزیابی می‌شود. بنابراین طبیعتا به دنبال این است که هر چقدر بتواند فضای سبز را بیشتر کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.69104s, 20q